zavři

Ceník prodejců:

 
 
 
 

pdf
 

Tagy

domů rozšíření parky

eshop taxonomie odkazy

slovníček články skupiny

galerie fórum burza

hledání

karta rostliny zobrazena tento rok 73x

Jehličnany : Pinopsida / Pinales / Cupressaceae

Juniperus (Jalovec)

cenik ceny již od 227,70 Kč s DPH

Roste na severní polokouli v podobě dlouhověkého stálezeleného zpravidla dvoudomého keře nebo stromu. Habitus může být sloupovitý, rozkladitý i poléhavý. Dřevo je velice tvrdé a narůžovělé. Listy jsou jehlicovité pichlavé nebo šupinaté. Plodem jsou modře černé nebo načervenalé bobule, kterým se říká jalovička. Existují vnitrodruhové taxony:

Vyhovuje mu plné slunce a dobře propustná půda. Hostiteli rzi hrušňové jsou druhy: J. sabina, J. x media, J. chinensis, J. scopulorum a občas i J. virginiana. Naopak hostiteli rzi hrušňové nejsou: J. communis, J. conferta, J. horizontalis, J. procumbens a J. squamata.

Množí se semeny nebo řízky.

Juniperus.jpg
576 x 768 px
178.07 kB Juniperus2.jpg
1024 x 768 px
242.58 kB Juniperus3.jpg
576 x 768 px
190.71 kB

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika

Nyní jsou zobrazeny druhy v rozsahu 0 - 50 z celkových 85.

začátek 2 konec

Druhy:

Juniperus angosturana

Roste v Mexiku v podobě stálezeleného dvoudomého stromu s asymetrickou 1/2kulatou korunou nebo keře. Dorůstá výšky 3 - 8 (i 10)m při průměru kmene do 50cm. Borka je hladká, i záhy v mládí se odlupuje, později je kostkovitě rozpraskaná, bleděhnědá až šedá. Větve jsou tlusté, rozkladité, zkroucené, koncové větvičky jsou dlouhé 0,4 - 2cm a v průměru mají 1 - 1,3mm. Listy jsou křížmovstřícné anebo v 3četných střídavých přeslenech, střechovité, dlouze kosočtvercovité, na okraji jemně průhledně pilovité (i žláznaté), dlouhé 1 - 1,5mm a široké 0,7mm. Samičí šištice jsou bohaté, růžovofialovomodré až hnědé, terminální a umístěné na krátkých postranních větvích, dlouhé 4 - 6mm, široké 3 - 5mm, dozrávají již 1. rokem, semena jsou vejčitá až prakticky kuklatá, špičatá, bleděhnědá s hnědožlutým pukem, dlouhá 3 - 5mm a široká 2,5 - 4mm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: J. monosperma var. gracilis

Juniperus arizonica

Bohužel k této rostlině žádné podrobnější informace nemám. Dokážete-li něčím přispět, zašlete mi prosím informace na: . Děkuji.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: J. coahuilensis subsp. arizonica, J. coahuilensis var. arizonica

Juniperus ashei

Roste v USA a Mexiku v podobě dvoudomého stromu se zakulacenou až asymetricky otevřenou. Dorůstá výšky do 15m. Borka je hnědá, odlupuje se v tenkých pruzích. Větve jsou rozkladité až vystoupavé, koncové větvičky vzpřímené a 3 - 4hranné. Listy jsou tmavězelená, vystouplé, na okraji zoubkované, dlouhé 1 - 2mm (u silných výhonů 3 - 6mm), kýlnaté, špičaté až tupé a překrývají se max. z 1/4. Samičí šištice jsou vejčité až prakticky kulovité, tmavěmodré, ojíněné, dlouhé 6 - 9mm, mají rovnou stopku, dozrávají již 1. rokem a obsahují 1 - 3 semena délky 4 - 6mm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: J. ashei var. ovata, J. occidentalis var. conjungens, J. occidentalis var. texana, J. sabinoides, J. tetragona var. oligosperma

Juniperus barbadensis

Roste v Karibiku v podobě stromu. Dorůstá výšky do 15m. Větve jsou tenké. Listy jsou vejčité, zpravidla bledězelené, dlouhé 1,5mm, špičaté nebo tupé, špičky zpětně zahnuté s drobnými vejčitými žlázkami. Existuje vnitrodruhový taxon:

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: J. virginiana var. barbadensis, Sabina barbadensis

Juniperus bermudiana (Jalovec bermudský)

Roste na Bermudských ostrovech v podobě stromu. Dorůstá výšky do 15m. Borka je tenká, tmavěčervená a odlupuje se v tenkých pruzích. Listnaté větvičky jsou dlouhé 2 - 4cm, široké 1,3 - 1,6mm a svírají úhel 30 - 35°. Listy jsou šupinovité, vstřícné, zelené, šedozelené nebo modrozelené, z části se překrývají, tupé až špičaté a dlouhé 1mm. Samičí šištice jsou tmavěmodré, ojíněné, prakticky kulovité až ledvinovité, dlouhé 4 - 5mm, široké 6 - 8mm a obsahují 1 - 2 (i 3) semena.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: J. nepalensis, J. oppositifolia, J. pyramidalis, J. virginiana var. bermudiana, Sabina bermudiana

Juniperus blancoi

Roste v Mexiku v podobě stálezeleného dvoudomého keřovitého stromu s pyramidálním habitem, později širokým a nepravidelným. Dorůstá výšky 8 - 10 (i 15)m. Borka je hladká, záhy se odlupuje, později je rozpukaná, drsná, červenohnědá až růžovofialová, nakonec šedá. Terminální větve jsou dlouhé 0,4 - 2,5cm, široké 0,8 - 3mm a 4hranné. Listy jsou křížmovstřícné, střechovitě se překrývající, šupinaté, tupé nebo s hrotem, celokrajné s průsvitným okrajem, šedozelené až žlutozelené, dlouhé 1,3 - 2mm a široké 0,7 - 1mm. Samičí šištice jsou zelené až sivě růžovofialovočervené, tmavěmodré nebo hnědožluté, prakticky kulovité, ledvinovité nebo 2laločné, dlouhé 5 - 7mm, široké 5 - 9mm, dozrávají 1 - 2. rokem a obsahují 1 - 2 (i 5) bleděhnědých semen délky 3 - 5mm a šířky 2 - 4mm. Existují vnitrodruhové taxony:

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Juniperus brevifolia (Jalovec krátkolistý)

Roste na Azorských ostrovech v podobě stromu až keře (ve vyšších polohách). Větvičky jsou krátké, bohaté a husté. Listy jsou jehlicovité, zelené, vyrůstají v 3četných přeslenech, zakulacené až krátce špičaté, u báze ztlustlé, na horní straně mají 2 stomatální pruhy, spodní strana je kýlnatá, dlouhé 6 - 9mm a široké 1 - 2mm. Samičí šištice jsou kulovité, hnědočervené, široké 0,8 - 1cm a obsahuje 3 semena.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: J. oxycedrus var. brevifolia, J. rufescens var. brevifolia

Juniperus californica (Jalovec kalifornský)

Roste v USA a Mexiku v podobě dvoudomého (i jednodomého) mnohokmenného keře nebo stromu se zakulacenou korunou. Dorůstá výšky až 8m. Borka je šedá a odlupuje se v tenkých pruzích. Větve jsou rozkladité až vystoupavé, malé větvičky vzpřímené a kulaté. Listy jsou bledězelené, na okraji zoubkované, šupinovité, špičaté až tupé, dlouhé 1 - 2mm (na silných výhonech 3 - 5mm), překrývají se pouze vzácně a max. z 1/5. Je vhodný pro bonsajové pěstování. Samičí šištice jsou kulovité, modrohnědé, ojíněné, dlouhé 0,7 - 1,3cm, mají rovnou stopku a obsahují 1 - 2 sesmena délky 5 - 7mm.

JuniperusCalifornica.jpg
1200 x 797 px
534.12 kB JuniperusCalifornica2.jpg
600 x 903 px
440.63 kB JuniperusCalifornica3.jpg
800 x 1200 px
561.57 kB JuniperusCalifornica4.jpg
900 x 1200 px
563.54 kB

Synonyma: Callitris articulata, J. californica f. lutheyana, J. cedrosiana, J. cerrosianus, J. pyriformis, Sabina californica

Juniperus cedrus (Jalovec cedrový)

Roste na Kanárských ostrovech a Madeiře v podobě dvoudomého stromu nebo keře (ve vyšších nadmořských výškách). Dorůstá výšky až 30m. Borka je hnědooranžová a odlupuje se v hrubých pruzích. Větve vyrůstají kolmo ke kmeni, na koncích jsou stočené vzhůru, ale větvičky jsou převislé. Listy vyrůstají ve 3četných přeslenech, jsou šídlovité až jehlicovité, zelené až sivozelené, dlouhé 1 - 2cm a z obou stran centrálního žebra mají úzký bílý stomatální pruh. Samičí šištice jsou kulovité, červenooranžové, dlouhé 0,9 - 1,2cm a obsahují 3 semena. Existuje vnitrodruhový taxon:

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: J. cedrus f. fastigiata, J. cedrus subsp. maderensis, J. grandifolius, J. maderensis, J. oxycedrus subsp. maderensis, J. webbii

Juniperus chinensis (Jalovec čínský)

cenikceny již od 243,10 Kč s DPH

Roste Číně, Mongolsku, Koreji, východním Rusku a Japonsku v podobě dvoudomého (i jednodomého) stálezeleného keře nebo stromu s pyramidálním až otevřeným širokým asymetrickým habitem. U nás je uměle vysazován obvykle v keřovitých kultivarech. Dorůstá výšky až 15 (i 25)m a šířky 1,8 - 3 (i 6)m. Borka je šedě hnědá a odlupuje se ve svislých pruzích. Větve jsou v mládí kulaté nebo 4hranné a v průměru mají 1 - 1,2mm. Vytváří 2 druhy olistění, v mládí se jedná o (2 -) 3četné svazky jehlic s 2 bílými stomatálními pruhy na spodní straně, v dospělosti tvoří kromě samotných jehlic s délkou 5 - 8mm i vějířky z drobných srostlých šupinek, jsou eliptické a dlouhé 1,5 - 3mm. Samčí květenství je žluté, eliptické, dlouhé 4 - 6mm, široké 2 - 3mm, zatímco samičí jsou hnědé, zpravidla ojíněné, prakticky kulaté, v průměru mají 4 - 9mm a obsahují 1 - 4 vejčitá semena délky 3 - 6mm a šířky 2 - 5mm. Je vhodný jako solitéra. Snáší i znečištěné prostředí. Existují vnitrodruhové taxony:

Z tohoto druhu je také vypěstována nejstarší bonsaj v Evropě - viz. 2 obrázky. Je stará hodně přes 200 let. Do Evropy ji přivezl z Japonska roku 1882 hrabě Karl Stubenberg, který měl zálibu v botanice. Tehdy musela být alespoň stoletá, jestliže byla opravdu cenným exemplářem, hodným obtížného transportu až z Dálného východu. Zprvu se bonsaj nacházela ve Vídni. Do Čech ji podle jedné verze záhy převezl sám hrabě Stubenberg, podle druhé jeho manželka Pavlína až roku 1928. Měl to být noblesní dar bratru hraběte Karla, žijícímu v Letohradu ve východních Čechách. V Letohradu se o bonsaj staral panský zahradník pan Tříletý. Ten ji k stáru nakonec svěřil svému příteli, panu učiteli Josefu Kudláčkovi. Pan učitel ji roku 1977 věnoval Botanické zahradě Liberec a ve svém dopise napsal: "Kdybych ji od p. Tříletého nedostal, byla by již dávno skončila na ohýnku jako roští." V Botanické zahradě byla bonsaj zprvu vystavena při cestě v jednom z bývalých skleníků. Tam ji tehdy bohužel poničili někteří z návštěvníků otrháváním větviček, pokládaných za suvenýry. Koruna byla z jedné strany vyholena natolik, že některé větve, pozbyvší všech zelených částí, následkem toho odumřely. Nyní je asi 1/3 stromku (z odvrácené strany) mrtva, a také kmen začíná být dutý. Od roku 1992 se uskutečňuje pečlivě promyšlený proces zvláště citlivého odborného ošetřování, regenerace a tvarování, svěřený speciálně, i v zahraničí školenému zahradníku Zdeňku Eichlerovi. Životní požadavky bonsaje dostaly plně přednost před vystavováním, a proto možností spatřit ji je a bude podstatně méně než dříve. Na současném vzhledu vystavené bonsaje je již patrné, že její vitalita je nyní velmi dobrá, a také její dříve zanedbávaná forma je zlepšena k nepoznání, blíže k patřičnému orientálnímu stylu. U bonsaje všeobecně se ovšem o konečné podobě hovořit nikdy nedá, neboť jsouc živoucí bytostí, stále se vyvíjí. Její předlouhý život přitom ovlivní řada zahradnických generací. Působivost vzhledu bonsaje vždy dotváří také právě k ní ladící nádoba. V daném případě ji podle návrhu vzešlého z Botanické zahrady zhotovili ve 2 exemplářích nejlepší čeští specialisté v ateliéru pana M. Kliky. Druhá nádoba slouží jako záloha pro případ prasknutí prvé, například při vždy náročném transportu bonsaje.

Půda by měla být propustná, alkalická.

JuniperusChinensis.jpg
636 x 845 px
171.74 kB JuniperusChinensis2.jpg
634 x 711 px
162.89 kB JuniperusChinensis3.jpg
720 x 960 px
277.19 kB JuniperusChinensis4.jpg
720 x 960 px
371.5 kB JuniperusChinensis5.jpg
1024 x 768 px
338.27 kB JuniperusChinensis6.jpg
720 x 960 px
269.12 kB JuniperusChinensisBlueAlps.jpg
532 x 800 px
306.93 kB JuniperusChinensisEchiniformis.jpg
1024 x 768 px
284.66 kB JuniperusChinensisKaizuka.jpg
1024 x 768 px
341.71 kB JuniperusChinensisKeteleerii.jpg
681 x 908 px
351.42 kB JuniperusChinensisPlumosaAurea.jpg
720 x 960 px
540.98 kB JuniperusChinensisRobustaGreen.jpg
532 x 800 px
317.58 kB JuniperusChinensisStricta.jpg
681 x 908 px
451.69 kB JuniperusChinensisStricta2.jpg
1120 x 840 px
343.13 kB

kvete v měsících:    123456789101112

klimatická USDA zóna: 4 - 9

Synonyma: J. barbadensis, J. cabiancae, J. cernua, J. chinensis f. aurea, J. chinensis f. aurea-pendula, J. chinensis f. aureoglobosa, J. chinensis f. globosa, J. chinensis f. mas, J. chinensis f. pendula, J. chinensis f. plumosa, J. chinensis f. pyramidalis, J. chinensis f. variegata, J. chinensis var. aurea, J. chinensis var. aureoglobosa, J. chinensis var. foemina, J. chinensis var. gaussenii, J. chinensis var. globosa, J. chinensis var. keteleeri, J. chinensis var. leeana, J. chinensis var. mas, J. chinensis var. mascula, J. chinensis var. pendula, J. chinensis var. plumosa, J. chinensis var. smithii, J. chinensis var. variegata, J. dimorpha, J. flagelliformis, J. fortunei, J. gaussenii, J. jacobii, J. japonica var. pyramidalis, J. keteleeri, J. reevesiana, J. shepherdii, J. sheppardii, J. sinensis, J. sphaerica, J. sphaerica var. pendula, J. sphaerica var. sheppardii, J. struthiacea, J. thunbergii, J. virginica, Sabina cabiancae, Sabina chinensis, Sabina chinensis f. aurea, Sabina chinensis f. aureoglobosa, Sabina chinensis f. pendula, Sabina chinensis f. pyramidalis, Sabina chinensis var. kaizuca, Sabina dimorpha, Sabina gaussenii, Sabina sphaerica, Sabina struthiacea

Juniperus coahuilensis

Roste v USA a Mexiku v podobě dvoudomého keře nebo stromu se zploštěle kulovitou až asymetrickou korunou. Dorůstá výšky do 8m. Borka je šedá až hnědá a odlupuje se v dlouhých roztřepených pruzích. Větve jsou rozkladité až vystoupavé, větvičky jsou vzpřímené a 3 - 4hranné. Listy jsou zelené, na spodní strana se žlázou, okraj je zoubkovaný, na silných větvích jsou listy dlouhé 4 - 6mm, na horní straně ojíněné, šupinovité listy jsou dlouhé 1 - 3mm, překrývají se max. z 1/4, jsou špičaté a kýlnaté. Samičí šištice jsou kulovité až vejčité, dlouhé 6 - 7mm, růžové, žlutooranžové, oranžové až tmavěčervené, ojíněné, dozrávají 1. rokem a obsahují 1 - 2 semena délky 4 - 5mm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: J. coahuilensis, J. erythrocarpa var. coahuilensis

Juniperus comitana

Roste v Mexiku a Guatemale v podobě stromu se zakulacenou až široce pyramidální korunou nebo keře. Dorůstá výšky 10 - 12m. Borka je světle šedohnědá, tlustá 5mm a odlupuje se v dlouhých pruzích. Koncové větvičky jsou vystoupavé až vzpřímené. Šupinovité listy jsou zelené, zpravidla vstřícné, vejčité, špičaté s hrotem, zelené, na okraji drobně zubaté, dlouhé 1,5 - 2mm; jehlicovité listy jsou šídlovité, dlouhé 0,6 - 1,1cm a široké 0,9mm. Samičí šištice jsou namodralé, nasivělé, dlouhé 0,9 - 1cm, široké 5 - 8mm a obsahují 1 - 2 semena.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Juniperus communis (Jalovec obecný)

cenikceny již od 243,10 Kč s DPH

Roste v mírném pásu severní polokoule v podobě dvoudomého stálezeleného keře (i stromu). Dožívá se věku až 500let. Dorůstá výšky (0,5 -) 3 - 6 (i 15)m a šířky 1 - 3m. Může mít více kmenů. Pod zemí vytváří kůlovitý kořen. Borka je červeně hnědá se svislým rýhováním a odlupuje se v pásech. Listy vyrůstají v 3četných přeslenech, jsou jehlicovité, špičaté až tupé, se širokým bílým pruhem, dlouhé (0,8 -) 1 - 1,2 (i 1,5)cm, široké 2 - 4mm a spodní strana je kýlnatá. Samčí šištice jsou nažloutlé, vejčité, dlouhé 4 - 5 (i 8)mm; samičí šištice jsou menší, modročerné, černé nebo hnědé, ojíněné, kulovité až vejčité, dlouhé 0,4 - 1,3 (i 2)cm, dozrávají 2 - 3. rokem, modročerné kulovité plody (jalovičky) šířky 0,8 - 1,2cm obsahují 2 - 3 vejčitá semena délky 4 - 5mm. Obsahují flavonoidy, třísloviny a silice (1 - 2%). Existují vnitrodruhové taxony:

Roste na vápnitých chudých půdách, rašeliništích a vřesovištích. Obecně nemá problémy s jakoukoliv půdou a nemá rád stín.

Množíme semeny nebo řízky odebranými na podzim. Nejčastější je ale hřížení v období jara.

JuniperusCommunis.jpg
720 x 960 px
432.61 kB JuniperusCommunis3.jpg
576 x 768 px
181 kB JuniperusCommunis4.jpg
576 x 768 px
166.59 kB JuniperusCommunis5.jpg
450 x 600 px
167.94 kB JuniperusCommunisArnoldiana.jpg
681 x 908 px
452.4 kB JuniperusCommunisCorielagan.jpg
1204 x 903 px
437.96 kB JuniperusCommunisGoldCone.jpg
638 x 850 px
223.67 kB JuniperusCommunisGoldMachangel.jpg
638 x 850 px
195.77 kB JuniperusCommunisGreenCarpet.jpg
1127 x 845 px
235.42 kB JuniperusCommunisHorstmann.jpg
1024 x 768 px
319.76 kB JuniperusCommunisMongolica.jpg
1024 x 768 px
371.17 kB JuniperusCommunisRepanda.jpg
991 x 675 px
167.93 kB JuniperusCommunisSuecica.jpg
720 x 960 px
426.03 kB

kvete v měsících:    123456789101112

klimatická USDA zóna: 2 - 9

Synonyma: J. albanica, J. argaea, J. borealis, J. caucasica, J. communis f. aurea, J. communis f. compressa, J. communis f. crispa, J. communis f. oblonga-pendula, J. communis f. pendula, J. communis f. pendulina, J. communis f. pungens, J. communis f. stricta, J. communis f. suecica, J. communis subsp. brevifolia, J. communis subsp. cupressiformis, J. communis subsp. hemisphaerica, J. communis subsp. pannonica, J. communis var. arborescens, J. communis var. aurea, J. communis var. brevifolia, J. communis var. compressa, J. communis var. erecta, J. communis var. fastigiata, J. communis var. hemisphaerica, J. communis var. hispanica, J. communis var. montana, J. communis var. oblonga, J. communis var. oblonga-pendula, J. communis var. pendens, J. communis var. pendula, J. communis var. pendula-aurea, J. communis var. reflexa, J. communis var. stricta, J. communis var. suecica, J. communis var. variegata-aurea, J. compressa, J. cracovia, J. dealbata, J. depressa, J. difformis, J. echinoformis, J. elliptica, J. fastigiata, J. hemisphaerica, J. hibernica, J. hispanica, J. interrupta, J. kanitzii, J. microphylla, J. niemannii, J. oblonga-pendula, J. oblongopendula, J. occidentalis, J. oxycedrus subsp. hemisphaerica, J. reflexa, J. saxatilis, J. suecica, J. taurica, J. uralensis, J. vulgaris, J. withmanniana, Sabina dealbata, Thuiaecarpus juniperinus

Juniperus compacta

Bohužel k této rostlině žádné podrobnější informace nemám. Dokážete-li něčím přispět, zašlete mi prosím informace na: . Děkuji.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: Cupressus sabinoides, J. mexicana, J. monticola f. compacta, J. monticola subsp. compacta, J. sabinoides, Sabina sabinoides

Juniperus conferta (Jalovec pobřežní/J. stěsnaný)

Roste v Japonsku v podobě poléhavého keře. Dorůstá výšky 15 - 30cm a šířky 1,8 - 2,4m. Listy jsou jehlicovité, zelené a světle modré a aromatické. Plodem je světle zelená bobule. Existuje vnitrodruhový taxon:

Každý rok vyrůstá o cca 65cm.

JuniperusConferta.jpg
600 x 450 px
225.28 kB JuniperusConferta2.jpg
600 x 450 px
211.11 kB JuniperusConfertaBluePacific2.jpg
1120 x 840 px
320.57 kB

klimatická USDA zóna: 5 - 10

Juniperus convallium

Roste v Číně v podobě jednodomého nebo dvoudomého stromu (i keře). Větve jsou husté, mohou být zahnuté, kulaté (i mírně 4hranné) a slabé. Listy jsou šedozelené, šupinovité (křížmostojné (i v 3četných přeslenech), husté, dlouhé 1,5 - 2mm a široké 0,8 - 1mm) i jehlicovité (křížmostojné nebo v 3četných přeslenech, dlouhé 3 - 8mm). Samčí šištice jsou dlouhé 1,5 - 3mm, samičí šištice jsou hnědočervené až růžovofialovočerné, vejčité až kulovité, dlouhé 0,5 - 1cm, široké 5 - 6mm a obsahují 1 semeno o průměru 3 - 5mm. Existují vnitrodruhové taxony:

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: J. mekongensis, J. ramulosa, Sabina convallium, Sabina mekongensis

Juniperus coxii

Bohužel k této rostlině žádné podrobnější informace nemám. Dokážete-li něčím přispět, zašlete mi prosím informace na: . Děkuji.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: J. recurva var. coxii, Sabina recurva var. coxii

Juniperus davurica (Jalovec davurský/J. sibiřský)

Roste v Číně, Koreji a Rusku v podobě poléhavého keře. Borka je růžovofialovohnědá až šedá. Větve jsou obloukovité. Listy jsou šupinovité i jehlicovité, vyrůstají křížmostojně, jehlicovité jsou úzce kopinaté, špičaté, mají bílý stomatální pruh, délku 3 - 9mm, šupinovité listy jsou husté a dlouhé 1 - 3mm. Samčí šištice jsou vejčité, dlouhé 4 - 5mm, samičí šištice jsou tmavěhnědé až růžovofialovomodré, ojíněné, asymetricky kulovité, dlouhé 4 - 6mm, široké 6 - 8mm, obsahují 1 - 4 vejčitá špičatá semena délky 3 - 5mm. Existují vnitrodruhové taxony:

JuniperusDavurica.jpg
532 x 800 px
267.33 kB

klimatická USDA zóna: 3 - 9

Juniperus deltoides

Bohužel k této rostlině žádné podrobnější informace nemám. Dokážete-li něčím přispět, zašlete mi prosím informace na: . Děkuji.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: J. bieberstieniana, J. deltoides var. spilinana, J. marschalliana, J. oxycedrus f. densa, J. oxycedrus f. parvifolia, J. oxycedrus f. viminalis, J. oxycedrus f. yaltirikiana, J. oxycedrus subsp. deltoides, J. oxycedrus var. fastigiata, J. oxycedrus var. microcarpa, J. oxycedrus var. parvifolia, J. oxycedrus var. spilinana, J. rhodocarpa

Juniperus deppeana

Roste v USA a Mexiku v podobě stromu s široce kuželovitou korunou. Dorůstá výšky do 20m a kmen je tlustý. Borka je tlustá, šedá, tvrdá a kostkovitě rozpraskaná. Větvičky jsou 4hranné a tlusté 1mm. Listy jsou zpravidla šupinovité, vstřícné, husté, špičaté, modrozelené, hranatě vejčité, na spodní straně mírně kýlnaté, mladé exempláře mají ještě listy jehlicovité, špičaté, vyrůstající po 2 - 3ks, bělavé a na spodní straně kýlnaté. Plody jsou kulovité až eliptické, hnědočervené, ojíněné, dlouhé 1 - 1,2cm, obsahují 4hranná hnědá semena a dozrávají 2. rokem. Existují vnitrodruhové taxony:

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

klimatická USDA zóna: 8 - 10

Synonyma: J. deppeana f. elongata, J. deppeana subsp. pachyphlaea, J. deppeana var. pachyphlaea, J. foetida, J. foetida var. multicaulis, J. gigantea, J. mexicana, J. pachyderma, J. pachyphlaea, J. pachyphlaea f. ericoides, J. thurifera, Sabina gigantea, Sabina mexicana, Sabina pachyphlaea, Sabina plochyderma

Juniperus drupacea (Jalovec syrský)

Roste na jihu Řecka a východním středozemí v podobě dvoudomého stromu s kuželovitou korunou. Borka je tlustá, hnědošedá, vláknité. Větve jsou rozkladité až vystoupavé, větvičky 3hranné, nazelenalé. Listy jsou jehlicovité, vyrůstají v 3četných přeslenech, mají délku 1,5 - 2,5cm, šířku 2,5 - 4mm, na horní straně mají 2 stomatální pruhy, spodní strana je zelená a zpravidla nasivělá. Šištice jsou kulovité až vejčité, v průměru mají (1,5 -) 1,8 - 2,5cm (největší v rodě), jedlé, mají 6 - 9 dužnatých šupin, voskovitě ojíněné, modrofialové až hnědé, dozrávají 2. rokem, mají 5 - 8mm dlouhou stopku a obsahují 3 semena.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

kvete v měsících:    123456789101112

Synonyma: Arceuthos drupacea

Juniperus durangensis

Roste v Mexiku v podobě vícekmenného keře nebo stromu s asymetrickou korunou. Dorůstá výšky do 5m. Borka je šedohnědá až hnědočervená, hladká, vláknitá a odlupují se z ní šupiny. Větve jsou vystoupavé až rozkladité. Šupinovité listy bývají vstřícné, jemně zubaté, tmavě šedozelené a dlouhé 1 - 2mm. Samičí šištice jsou hrbolaté, dlouhé 6 - 7mm, široké 4 - 6mm, obsahují 1 - 3 (i 4) kuželovitá až eliptická tupá nebo špičatá tmavě hnědočervená mírně rýhovaná semena délky 3 - 4mm a šířky 2 - 3mm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Juniperus erectopatens

Bohužel k této rostlině žádné podrobnější informace nemám. Dokážete-li něčím přispět, zašlete mi prosím informace na: . Děkuji.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: J. sabina var. erectopatens, Sabina vulgaris var. erectopatens

Juniperus excelsa (Jalovec ztepilý)

Roste od jihovýchodní Evropy po Írán v podobě stromu (i rozkladitého keře) s kuželovitým, později asymetrickým habitem. Dorůstá výšky 20 - 25m při průměru kmene 1,5 - 2,5m. Větve jsou vystoupavé až rozkladité, menší větve jsou až převislé a průměru 0,8mm. Borka je hladká, papírově vločkovitá, našedlá až hnědočervená, později vláknitá, brázditá, odlupující se v pruzích a barvy růžovofialovohnědé až hnědočervené. Listy na mladých exemplářích jsou jehlicovité, ostré, dlouhé 0,8 - 1cm, široké 1mm, na spodní straně kýlnaté, na starších exemplářích šupinovité, střechovitě uspořádané, kopinaté, obkopinaté nebo kosočtvercovité, zelené až žlutozelené, dlouhé 0,6 - 1,1mm a široké 0,4 - 0,8mm. Samčí šištice jsou bohaté, žlutozelené, dlouhé 3 - 4mm, široké 2 - 3mm, samičí šištice také bohaté, široké 1 - 1,2cm, růžovofialovozelené až modré, později tmavě růžovofialové, kulovité, obsahují (3 -) 4 - 6 žlutých až hnědočervených semen délky 4 - 6mm a šířky 3 - 4mm. Existuje vnitrodruhový taxon:

Vyhovují mu skalnatá místa. Není mrazuvzdorný.

JuniperusExcelsaTurcomanica.jpg
532 x 800 px
274.58 kB JuniperusExcelsaTurcomanica2.jpg
532 x 800 px
302.85 kB

kvete v měsících:    123456789101112

Synonyma: J. aegaea, J. excelsa f. stricta, J. excelsa var. depressa, J. excelsa var. pendula, J. excelsa var. stricta, J. foetida var. excelsa, J. isophyllos, J. lasdeliana, J. lycia, J. olivieri, J. perkinsii, J. religiosa, J. sabina, J. sabina var. excelsa, J. sabina var. taurica, J. sabinnna var. excelsa, J. stricta, J. taurica, J. venusta, Sabina excelsa, Sabina isophyllos, Sabina olivieri, Sabina religiosa

Juniperus flaccida

Roste v Mexiku a USA v podobě dvoudomého stromu s kulovitou korunou nebo keře. Borka je rezavohnědá až hnědočervená nebo šedá, odlupuje se ve vláknitých pruzích, v mládí hladká. Větvičky jsou mírně převislé. Listy jsou zelené, šupinovité, překrývají se z 1/4, jsou zakulacené až špičaté a mají délku 1,5 - 2mm. Samičí šištice jsou kulovité, hnědožluté až hnědorůžovofialové, nasivělé, stopka může být zahnutá, dlouhá 0,5 - 2cm a obsahují 1 - 13 semen délky 5 - 6mm dozrávajících 1. rokem. Dorůstá výšky do 12m. Existuje vnitrodruhový taxon:

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: J. flaccida var. gigantea, J. foetida var. flaccida, J. foetida var. squarrulosa, J. gracilis, Sabina flaccida

Juniperus foetidissima (Jalovec páchnoucí)

Pochází ze skalnatých svahů jihovýchodní Evropy a jihozápadní Asie. Patří mezi stálezelené kuželovité, později asymetricky široké stromy (i keře). Dorůstá výšky 10 - 15 (i 20)m, šířky 6m a průměru kmene do 1m. Borku má hnědočervenou, v mládí hladkou, papírovitou, později vláknitou, šedou a kompaktnější. Větve jsou rozkladité nebo vystoupavé, koncové větvičky jsou zelené, později hnědočervené, široké 1,2 - 2mm. Listy na mladých exemplářích jsou jehlicovité, kýlnaté, ostré, dlouhé 5 - 8mm, široké 1,5 - 2mm, na starších exemplářích jsou šupinovité, lesklé, zelené až žlutozelené, vytvářejí vějířky a vydávající aromatickou vůni. Samčí šištice jsou bohaté, vejčitěkulovité, nažloutlé až žlutohnědé, dlouhé 2 - 3,5mm; samičí šištice jsou bohaté, modrozelené, široké (0,5 -) 0,8 - 1 (i 1,3)cm a obsahují 1 - 2 (i 3) vejčitěkulovitá světlehnědá semena o průměru 5 - 7mm. Existuje vnitrodruhový taxon:

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: J. foetidissima f. squarrosa, J. foetidissima var. pindicola, J. foetidissima var. squarrosa, J. phoenicea, J. sabinoides, Sabina foetidissima, Sabina grisebachii

Juniperus formosana

Roste v Číně v podobě keře nebo stromu s pyramidální až válcovitou korunou. Dorůstá výšky do 15 (i 25)m. Borka je hnědá, vláknitá a odlupuje se v pruzích. Větve jsou rozkladité nebo vystoupavé, větvičky jsou převislé a 3hranné. Listy vyrůstají v 3četných přeslenech, jsou úzce kopinaté až jehlicovité, špičaté, mají 2 bílé stomatální pruhy, délku 1,2 - 2cm, šířku 1,2 - 2mm a spodní strana je kýlnatá. Samčí šištice jsou kulovité až eliptické, dlouhé 4 - 6mm, samičí šištice jsou bledě hnědočervené, prakticky kulaté až vejčité, dlouhé 6 - 9mm, široké 6 - 8mm a obsahují vejčitě 3úhlá semena délky 4 - 5mm, šířky 3 - 4mm a mají 3 - 4 křídla. Existuje vnitrodruhový taxon:

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: J. formosana var. concolor

Juniperus gamboana

Bohužel k této rostlině žádné podrobnější informace nemám. Dokážete-li něčím přispět, zašlete mi prosím informace na: . Děkuji.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Juniperus gracilior

Bohužel k této rostlině žádné podrobnější informace nemám. Dokážete-li něčím přispět, zašlete mi prosím informace na: . Děkuji.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Juniperus grandis

Bohužel k této rostlině žádné podrobnější informace nemám. Dokážete-li něčím přispět, zašlete mi prosím informace na: . Děkuji.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: J. occidentalis subsp. australis, J. occidentalis var. australis

Juniperus horizontalis (Jalovec plazivý/J. polehlý/J. vodorovný)

cenikceny již od 227,70 Kč s DPH

Roste v Severní Americe v podobě dvoudomého plazivého nebo poléhavého keře. Dorůstá výšky 10 - 30 (i 60)cm a jedná se tak o nejnižší druh jalovce. Pod zemí vytváří hluboký rozvětvený kořenový systém. Borka je hnědá, odlupuje se v tenkých pásech, později i v šupinách. Větve jsou dlouhé, husté, vodorovné a v mládí, 3 - 4hranné a široké 1mm. Jehlice se objevují na mladých exemplářích, vyrůstají ve 2 - 3četných přeslenech, mají délku 2 - 6mm, odstávají zešikma, v zimě se barví do fialova až růžovofialovočervena, na starších exemplářích vyrůstají listy šupinovité, vejčité až eliptické, modře zelené až šedě zelené, překrývají se z 1/3 a při mnutí vydávají aroma (ne tak intenzivní jako u J. sabina). Samičí šištice jsou kulovité a vejčité, šedě ojíněné, modročerné až hnědomodré, mají zahnutou stopku, dozrávají 2. rokem a obsahují 1 - 2 (i 3) semena délky 4 - 5mm. Je vhodný pro skalkové pěstování a pro zakrytí půdy. Existují vnitrodruhové taxony:

Má rád písčitou sušší i vlhkou dobře propustnou půdu s libovolným pH. Je mrazuvzdorný min. do -34°C. Dobře snáší znečištěné ovzduší.

Množí se semeny nebo hřížením.

JuniperusHorizontalisAndorraCompact.jpg
1204 x 903 px
460.66 kB JuniperusHorizontalisBarHarbor.jpg
1204 x 903 px
482.08 kB JuniperusHorizontalisBlueChip.jpg
1204 x 903 px
511.83 kB JuniperusHorizontalisDouglasii.jpg
1200 x 900 px
458.65 kB JuniperusHorizontalisEmeraldSpreader.jpg
1204 x 903 px
503.94 kB JuniperusHorizontalisGlauca.jpg
1024 x 768 px
348.74 kB JuniperusHorizontalisGoldenCarpet.jpg
1127 x 845 px
371.79 kB JuniperusHorizontalisGoldenCarpet2.jpg
1127 x 845 px
258.75 kB JuniperusHorizontalisJadeRiver.jpg
1204 x 903 px
535.78 kB JuniperusHorizontalisLimeglow.jpg
1201 x 901 px
417.74 kB JuniperusHorizontalisMotherLode.jpg
1204 x 903 px
469.77 kB JuniperusHorizontalisPlumosa.jpg
1204 x 903 px
515.25 kB JuniperusHorizontalisPrincesOfWales.jpg
800 x 600 px
365.48 kB JuniperusHorizontalisWiltonii.jpg
1204 x 903 px
553.81 kB JuniperusHorizontalisYukonBelle.jpg
1202 x 901 px
472.22 kB

klimatická USDA zóna: 4 - 10

Synonyma: J. horizontalis f. alpina, J. horizontalis f. glomerata, J. horizontalis f. lobata, J. horizontalis subsp. hamptonensis, J. horizontalis subsp. neopangaea, J. horizontalis var. alpina, J. horizontalis var. douglasii, J. horizontalis var. glomerata, J. horizontalis var. variegata, J. hudsonica, J. prostrata, J. racemosa, J. repens, J. sabina f. prostrata, J. sabina var. alpina, J. sabina var. humilis, J. sabina var. procumbens, J. sabina var. prostrata, J. virginiana var. prostrata, Sabina horizontalis, Sabina horizontalis f. douglasii, Sabina prostrata, Sabina racemosa

Juniperus indica (Jalovec indický)

Roste v Indii, Bhútánu a Číně v podobě vzpřímeného nebo poléhavého dvoudomého keře (i stromu). Dorůstá výšky do 2m. Větvičky jsou husté, zpravidla rovné a obvykle 4hranné. Jehlicovité listy se objevují zpravidla na mladých exemplářích, vyrůstají v 3četných přeslenech, jsou špičaté a mají délku 3 - 8mm, šupinovité listy jsou křížmostojné, mohou se objevit i v 3četných přeslenech, jsou kosočtvercovité, tupé a dlouhé 1,2 - 2mm. Samčí šištice jsou prakticky kulovité až vejčité, dlouhé 2 - 3mm, samičí šištice jsou vzpřímené, hnědočerné, prakticky kulaté až vejčité, dlouhé 0,6 - 1,3cm, široké 5 - 8mm a obsahují 1 - 2 vejčitá semena délky 5 - 6mm a šířky 4mm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: J. wallichiana, J. wallichiana var. meionocarpa, Sabina indica, Sabina wallichiana, Sabina wallichiana var. meionocarpa

Juniperus jaliscana

Roste v Mexiku v podobě stromu s kulovitou až kuželovitou korunou. Dorůstá výšky do 10m. Větve jsou vystoupavé až vzpřímené. Borka je šedohnědá, tlustá 1 - 2cm, na větvích hnědočervená, šupinatá. Listy na starších exemplářích jsou šupinovité, vstřícné (i střídavé), vejčité, tupé, jemně zubaté a zelené. Samičí šištice jsou asymetricky hrbolaté, stopkaté, hnědočervené, světle ojíněné, široké 7 - 8mm a 4 - 9 vejčitých hranatých semen délky 3 - 4mm a šířky 2mm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Juniperus jarkendensis

Bohužel k této rostlině žádné podrobnější informace nemám. Dokážete-li něčím přispět, zašlete mi prosím informace na: . Děkuji.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: J. sabina var. jarkendensis, Sabina vulgaris var. jarkendensis

Juniperus komarovii

Roste v Číně v podobě jednodomého stromu s otevřenou asymetrickou hustou korunou. Dorůstá výšky do 20m. Borka je šedohnědá až šedá. Větve jsou převislé, větvičky rovné až mírně zahnuté, kulaté nebo 4hranné, vystoupavé, koncové mají průměr 1,5mm. Listy vyrůstají křížmostojně, mohou vytvářet až 3četné přesleny, jsou vejčité až 3úhlekopinaté, špičaté (i tupé), dlouhé 1,5 - 6mm a na spodní straně mají u báze žlázku. Samčí šištice jsou vejčité až kulovité, dlouhé 2 - 3mm, samičí šištice jsou vzpřímené, vejčité až prakticky kulaté, růžovofialovočerné až černé, mírně ojíněné, dlouhé 0,8 - 1,2cm a obsahují 1 vejčité (i obvejčité) semeno délky 6 - 8,5mm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: J. glaucescens, Sabina komarovii

Juniperus lutchuensis

Bohužel k této rostlině žádné podrobnější informace nemám. Dokážete-li něčím přispět, zašlete mi prosím informace na: . Děkuji.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Juniperus macrocarpa (Jalovec velkoplodý)

Roste ve středozemí od Španělska po Sýrii, dále v Bulharsku a na Kavkaze v podobě křovitého keře nebo stromu v hustou kuželovitou korunou. Dorůstá výšky 3 - 6m. Listy jsou čárkovité, ostré, pružné, dlouhé 2 - 2,5cm, široké u báze 1 - 2mm. Samičí šištice jsou kulovité až vejčité, hnědočervené až hnědočerné, v mládí modře ojíněné a široké 1,2 - 1,5cm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: J. attica, J. biasolettii, J. communis var. macrocarpa, J. elliptica, J. lobelii, J. macrocarpa var. ellipsoidea, J. macrocarpa var. globosa, J. macrocarpa var. lobelii, J. major, J. neaboriensis, J. oblongata, J. oxycedrus subsp. macrocarpa, J. oxycedrus var. globosa, J. oxycedrus var. lobelii, J. oxycedrus var. macrocarpa, J. sphaerocarpa, J. umbilicata, J. willkommii, Sabina phoenicea var. lobelii

Juniperus maritima

Bohužel k této rostlině žádné podrobnější informace nemám. Dokážete-li něčím přispět, zašlete mi prosím informace na: . Děkuji.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Juniperus martinezii

Bohužel k této rostlině žádné podrobnější informace nemám. Dokážete-li něčím přispět, zašlete mi prosím informace na: . Děkuji.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: J. flaccida subsp. martinezii, J. flaccida var. martinezii

Juniperus microsperma

Bohužel k této rostlině žádné podrobnější informace nemám. Dokážete-li něčím přispět, zašlete mi prosím informace na: . Děkuji.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: J. convallium var. microsperma, Sabina convallium var. microsperma, Sabina microsperma

Juniperus monosperma

Roste v USA a Mexiku v podobě dvoudomého keře nebo stromu s kulovitou až mírně zploštělou korunou. Dorůstá výšky do 7 (i 15)m. Borka je šedá až hnědá a odlupuje se v tenkých pruzích. Větve jsou vystoupavé až vzpřímené, větvičky 4 - 6tihranné. Listy jsou zelené až tmavězelené, na okraji zoubkované, na silných větvích dlouhé 4 - 6mm, ojíněné, ostatní šupinovité, dlouhé 1 - 3mm, kýlnaté, špičaté a překrývají se max. z 1/4, na stromech se vyskytují současně juvenilní i adultní formy. Samičí šištice jsou kulovité až vejčité, modře černě až hnědě modře ojíněné, dlouhé 6 - 8mm a obsahují 1 (i 3) semena délky 4 - 5mm. Dozrávají 1. rokem.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

klimatická USDA zóna: 6 - 10

Synonyma: J. californica var. monosperma, J. gymnocarpa, J. mexicana var. monosperma, J. monosperma f. gymnocarpa, J. occidentalis f. gymnocarpa, J. occidentalis var. gymnocarpa, J. occidentalis var. monosperma, Sabina monosperma

Juniperus monticola

Roste v Mexiku v podobě stálezeleného keře nebo stromu. Dorůstá výšky do 10m. Listy jsou sbíhavě šupinovité. Samičí šištice mají zpravidla zahnutou stopku, jsou kulovité, modročerné, nasivělé, široké 0,5 - 1cm a obsahují (2 -) 3 - 7 (i 9) hranatých zbrázděných semen. Existují vnitrodruhové taxony:

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: J. monticola var. monticola, J. sabinoides f. monticola, J. sabinoides var. sabinoides, J. tetragona, Sabina tetragona

Juniperus morrisonicola

Bohužel k této rostlině žádné podrobnější informace nemám. Dokážete-li něčím přispět, zašlete mi prosím informace na: . Děkuji.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: J. squamata var. morrisonicola, Sabinella morrisonicola

Juniperus mucronata

Bohužel k této rostlině žádné podrobnější informace nemám. Dokážete-li něčím přispět, zašlete mi prosím informace na: . Děkuji.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: J. blancoi var. mucronata

Juniperus nana (Jalovec nízký)

Bohužel k této rostlině žádné podrobnější informace nemám. Dokážete-li něčím přispět, zašlete mi prosím informace na: . Děkuji.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Juniperus navicularis

Bohužel k této rostlině žádné podrobnější informace nemám. Dokážete-li něčím přispět, zašlete mi prosím informace na: . Děkuji.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: J. oxycedrus subsp. transtagna, J. oxycedrus var. transtagna

Juniperus occidentalis

Roste v USA v podobě jednodomého nebo dvoudomého stromu s širokou kulatou až kuželovitou korunou. Dožívá se věku 1000 - 1600let. Dorůstá výšky do 12 - 20 (i 30)m. Borka je hnědočervená až hnědá a odlupuje se v tenkých pruzích. Větve jsou rozkladité až vystoupavé, mohou být i převislé, větvičky vzpřímené a 3 - 4hranné. Listy jsou zelené, jemně zoubkované, na silných větvích dlouhé 3 - 6mm, jinde šupinovité, špičaté až tupé a dlouhé 1 - 3mm. Samičí šištice mají přímou stopku, vejčitý tvar, barvu modrou až modročernou, délku 0,5 - 1cm a obsahuje 2 - 3 semena délky 2 - 4mm. Existují vnitrodruhové taxony:

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

klimatická USDA zóna: 5 - 10

Synonyma: Chamaecyparis boursieri, Cupressus bacciformis, J. andina, J. californica var. siskiyouensis, J. dealbata, J. occidentalis f. robinsonii, J. pseudocupressus, J. utahensis, Sabina occidentalis

Juniperus osteosperma (Jalovec utahský)

Rose v USA v podobě jednodomého keře nebo stromu s kulovitou korunou. Může vytvářet i více kmenů. Dorůstá výšky do 6 (i 12)m. Borka je šedohnědá a odlupuje se v pruzích. Větve jsou rozkladité až vystoupavé, větvičky vzpřímené, 3 - 4hranné. Listy jsou světle žlutozelené, na okraji zoubkované, na silných větvích dlouhé 3 - 5mm, ojíněné, ostatní šupinovité, kýlnaté, zakulacené, špičaté nebo tupé a dlouhé 1 - 2mm. Samičí šištice mají přímou stopku, kulovitý tvar, délku 0,6 - 1,2cm, barvu hnědomodrou a obsahují 1 - 2 semena délky 4 - 5mm.

JuniperusOsteosperma.jpg
800 x 1200 px
585.28 kB JuniperusOsteosperma2.jpg
1200 x 797 px
573.8 kB JuniperusOsteosperma3.jpg
797 x 1200 px
596.9 kB JuniperusOsteosperma4.jpg
800 x 1200 px
570.07 kB JuniperusOsteosperma5.jpg
797 x 1200 px
572.21 kB

Synonyma: J. californica subsp. osteosperma, J. californica var. osteosperma, J. californica var. utahense, J. californica var. utahensis, J. cosnino, J. knightii, J. megalocarpa, J. monosperma var. knightii, J. occidentalis var. utahensis, J. tetragona var. osteosperma, J. utahensis, J. utahensis var. cosnino, J. utahensis var. megalocarpa, Sabina knightii, Sabina megalocarpa, Sabina osteosperma, Sabina utahensis

Juniperus oxycedrus (Jalovec červenoplodý/J. pichlavý)

Roste jižní Evropě s přesahem na Kavkaz a do Íránu v podobě stálezeleného a dvoudomého kuželovitého stromu nebo keře. Dorůstá výšky 6 - 10 (i 14)m. Borka je šedá až hnědočervená a odlupuje se v úzkých proužcích. Koncové větvičky jsou hranaté. Listy jsou šídlovité, vyrůstají v 3četných přeslenech, ostré, tuhé, dlouhé 1 - 2cm, na horní straně mají 2 stomatální pruhy a spodní strana je kýlnatá. Samčí šištice mají barvu žlutou; samičí šištice jsou samostatné, kulaté až obvejčité, hnědočervené, průměru 1 - 1,8cm, obsahují 3 hnědočervená semena, 3 - 6 šupin, dozrávají 2. rokem a obsahují vejčitá hranatá semena. Existují vnitrodruhové taxony:

Vyhovují mu skalnatá místa, makchie i garigue.

JuniperusOxycedrus.jpg
1024 x 768 px
289.95 kB JuniperusOxycedrus2.jpg
1024 x 768 px
266.27 kB JuniperusOxycedrus3.jpg
720 x 960 px
532.63 kB JuniperusOxycedrus4.jpg
1024 x 768 px
196.42 kB

kvete v měsících:    123456789101112

Synonyma: J. glauca, J. heterocarpa, J. oxycedrina, J. oxycedrus f. viridis, J. oxycedrus var. brachyphylla, J. oxycedrus var. wittmanniana, J. rufescens, J. souliei, J. tenella, J. wittmanniana, Oxycedrus echinoformis, Oxycedrus ericoides, Oxycedrus withmanniana

Juniperus phoenicea (Jalovec fénický)

Roste v středozemí a Makaronésii v podobě stálezeleného jednodomého nebo dvoudomého keře nebo stromu s hustou vejčitou až kuželovitou korunou. Dorůstá výšky 6 - 8 (i 10)m a šířky 5m. Kmen může být přímý nebo zkroucený či položený. Borku má šedohnědou až hnědočervenou a odlupuje se ve svislých pruzích. Výhony mají průměr 1mm. Listy na mladých exemplářích jsou šupinovité i jehlicovité, šupinovité jsou vejčité až kosočtvercovité, vstřícné nebo seskupené do 3četných přeslenů, tmavězelené až modrozelené, dlouhé 1mm, jehlicovité vyrůstají v 3četných přeslenech, mají délku 6mm a 2 stomatální pruhy z obou stran. Samičí šištice jsou lesklé, nažloutlé až hnědočervené, mírně ojíněné, mají 5mm stopku, 6 - 8 šupin, šířku 0,5 - 1,5cm, dozrávají 2. rokem a obsahují 3 - 9 semen. Existují vnitrodruhové taxony:

Vyhovují mu makchie i garigue.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

kvete v měsících:    123456789101112

Synonyma: Cupressus devoniana, Cupressus tetragona, J. bacciformis, J. divaricata, J. formosa, J. langoldiana, J. lycia, J. malacocarpa, J. myosuros, J. myurus, J. phoenicea f. megalocarpa, J. phoenicea var. lobelii, J. phoenicea var. lycia, J. phoenicea var. malacocarpa, J. phoenicea var. prostrata, J. phoenicea var. pyramidalis, J. phoenicea var. sclerocarpa, J. pyramidalis, J. terminalis, J. tetragona, Oxycedrus licia, Sabina bacciformis, Sabina lycia, Sabina phoenicea, Sabinella phoenicea

Nyní jsou zobrazeny druhy v rozsahu 0 - 50 z celkových 85.

začátek 2 konec

literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
© Aleš Kyral 2007 - 2024                 DONATE / příspěvek na provoz stránek