zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

Tagy

domů rozšíření parky

eshop taxonomie odkazy

slovníček články skupiny

galerie fórum burza

hledání

karta rostliny zobrazena tento rok 549x

Jehličnany : Pinopsida / Pinales / Cupressaceae / Juniperus

Juniperus chinensis (Jalovec čínský)

cenik ceny již od 243,10 Kč s DPH

Roste Číně, Mongolsku, Koreji, východním Rusku a Japonsku v podobě dvoudomého (i jednodomého) stálezeleného keře nebo stromu s pyramidálním až otevřeným širokým asymetrickým habitem. U nás je uměle vysazován obvykle v keřovitých kultivarech. Dorůstá výšky až 15 (i 25)m a šířky 1,8 - 3 (i 6)m. Borka je šedě hnědá a odlupuje se ve svislých pruzích. Větve jsou v mládí kulaté nebo 4hranné a v průměru mají 1 - 1,2mm. Vytváří 2 druhy olistění, v mládí se jedná o (2 -) 3četné svazky jehlic s 2 bílými stomatálními pruhy na spodní straně, v dospělosti tvoří kromě samotných jehlic s délkou 5 - 8mm i vějířky z drobných srostlých šupinek, jsou eliptické a dlouhé 1,5 - 3mm. Samčí květenství je žluté, eliptické, dlouhé 4 - 6mm, široké 2 - 3mm, zatímco samičí jsou hnědé, zpravidla ojíněné, prakticky kulaté, v průměru mají 4 - 9mm a obsahují 1 - 4 vejčitá semena délky 3 - 6mm a šířky 2 - 5mm. Je vhodný jako solitéra. Snáší i znečištěné prostředí. Existují vnitrodruhové taxony:

Z tohoto druhu je také vypěstována nejstarší bonsaj v Evropě - viz. 2 obrázky. Je stará hodně přes 200 let. Do Evropy ji přivezl z Japonska roku 1882 hrabě Karl Stubenberg, který měl zálibu v botanice. Tehdy musela být alespoň stoletá, jestliže byla opravdu cenným exemplářem, hodným obtížného transportu až z Dálného východu. Zprvu se bonsaj nacházela ve Vídni. Do Čech ji podle jedné verze záhy převezl sám hrabě Stubenberg, podle druhé jeho manželka Pavlína až roku 1928. Měl to být noblesní dar bratru hraběte Karla, žijícímu v Letohradu ve východních Čechách. V Letohradu se o bonsaj staral panský zahradník pan Tříletý. Ten ji k stáru nakonec svěřil svému příteli, panu učiteli Josefu Kudláčkovi. Pan učitel ji roku 1977 věnoval Botanické zahradě Liberec a ve svém dopise napsal: "Kdybych ji od p. Tříletého nedostal, byla by již dávno skončila na ohýnku jako roští." V Botanické zahradě byla bonsaj zprvu vystavena při cestě v jednom z bývalých skleníků. Tam ji tehdy bohužel poničili někteří z návštěvníků otrháváním větviček, pokládaných za suvenýry. Koruna byla z jedné strany vyholena natolik, že některé větve, pozbyvší všech zelených částí, následkem toho odumřely. Nyní je asi 1/3 stromku (z odvrácené strany) mrtva, a také kmen začíná být dutý. Od roku 1992 se uskutečňuje pečlivě promyšlený proces zvláště citlivého odborného ošetřování, regenerace a tvarování, svěřený speciálně, i v zahraničí školenému zahradníku Zdeňku Eichlerovi. Životní požadavky bonsaje dostaly plně přednost před vystavováním, a proto možností spatřit ji je a bude podstatně méně než dříve. Na současném vzhledu vystavené bonsaje je již patrné, že její vitalita je nyní velmi dobrá, a také její dříve zanedbávaná forma je zlepšena k nepoznání, blíže k patřičnému orientálnímu stylu. U bonsaje všeobecně se ovšem o konečné podobě hovořit nikdy nedá, neboť jsouc živoucí bytostí, stále se vyvíjí. Její předlouhý život přitom ovlivní řada zahradnických generací. Působivost vzhledu bonsaje vždy dotváří také právě k ní ladící nádoba. V daném případě ji podle návrhu vzešlého z Botanické zahrady zhotovili ve 2 exemplářích nejlepší čeští specialisté v ateliéru pana M. Kliky. Druhá nádoba slouží jako záloha pro případ prasknutí prvé, například při vždy náročném transportu bonsaje.

Půda by měla být propustná, alkalická.

JuniperusChinensis.jpg
636 x 845 px
171.74 kB JuniperusChinensis2.jpg
634 x 711 px
162.89 kB JuniperusChinensis3.jpg
720 x 960 px
277.19 kB JuniperusChinensis4.jpg
720 x 960 px
371.5 kB JuniperusChinensis5.jpg
1024 x 768 px
338.27 kB JuniperusChinensis6.jpg
720 x 960 px
269.12 kB JuniperusChinensisBlueAlps.jpg
532 x 800 px
306.93 kB JuniperusChinensisEchiniformis.jpg
1024 x 768 px
284.66 kB JuniperusChinensisKaizuka.jpg
1024 x 768 px
341.71 kB JuniperusChinensisKeteleerii.jpg
681 x 908 px
351.42 kB JuniperusChinensisPlumosaAurea.jpg
720 x 960 px
540.98 kB JuniperusChinensisRobustaGreen.jpg
532 x 800 px
317.58 kB JuniperusChinensisStricta.jpg
681 x 908 px
451.69 kB JuniperusChinensisStricta2.jpg
1120 x 840 px
343.13 kB

kvete v měsících:    123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)

klimatická USDA zóna: 4 - 9

Synonyma: J. barbadensis, J. cabiancae, J. cernua, J. chinensis f. aurea, J. chinensis f. aurea-pendula, J. chinensis f. aureoglobosa, J. chinensis f. globosa, J. chinensis f. mas, J. chinensis f. pendula, J. chinensis f. plumosa, J. chinensis f. pyramidalis, J. chinensis f. variegata, J. chinensis var. aurea, J. chinensis var. aureoglobosa, J. chinensis var. foemina, J. chinensis var. gaussenii, J. chinensis var. globosa, J. chinensis var. keteleeri, J. chinensis var. leeana, J. chinensis var. mas, J. chinensis var. mascula, J. chinensis var. pendula, J. chinensis var. plumosa, J. chinensis var. smithii, J. chinensis var. variegata, J. dimorpha, J. flagelliformis, J. fortunei, J. gaussenii, J. jacobii, J. japonica var. pyramidalis, J. keteleeri, J. reevesiana, J. shepherdii, J. sheppardii, J. sinensis, J. sphaerica, J. sphaerica var. pendula, J. sphaerica var. sheppardii, J. struthiacea, J. thunbergii, J. virginica, Sabina cabiancae, Sabina chinensis, Sabina chinensis f. aurea, Sabina chinensis f. aureoglobosa, Sabina chinensis f. pendula, Sabina chinensis f. pyramidalis, Sabina chinensis var. kaizuca, Sabina dimorpha, Sabina gaussenii, Sabina sphaerica, Sabina struthiacea

Popis rodu Juniperus

cenikceny již od 227,70 Kč s DPH

Roste na severní polokouli v podobě dlouhověkého stálezeleného zpravidla dvoudomého keře nebo stromu. Habitus může být sloupovitý, rozkladitý i poléhavý. Dřevo je velice tvrdé a narůžovělé. Listy jsou jehlicovité pichlavé nebo šupinaté. Plodem jsou modře černé nebo načervenalé bobule, kterým se říká jalovička. Existují vnitrodruhové taxony:

Vyhovuje mu plné slunce a dobře propustná půda. Hostiteli rzi hrušňové jsou druhy: J. sabina, J. x media, J. chinensis, J. scopulorum a občas i J. virginiana. Naopak hostiteli rzi hrušňové nejsou: J. communis, J. conferta, J. horizontalis, J. procumbens a J. squamata.

Množí se semeny nebo řízky.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Cupressaceae (Cypřišovité)

Čeleď se dále dělí na podčeledě:

Existuje 27 - 30 rodů se 130 - 140 druhy. Rostou v podobě opadavých, poloopadavách nebo stálezelných stromů či keřů. Dorůstají výšek 1 - 116. Barva borky bývá oranžovohnědá až červenohnědá. Listy vyrůstají buď ve spirále v párech natočených vzájemě o 90° nebo křížem po 3 nebo 4. Semenné šišky jsou buď dřevité nebo kožovité (kuličky jalovce). Mezi nejznámější zástupce patří: Cypřiš, Jalovec a Zerav/Tůje.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
© Aleš Kyral 2007 - 2024                 DONATE / příspěvek na provoz stránek