zavři

Ceník prodejců:

 
 
 
 

pdf
 

karta rostliny zobrazena tento rok 37x

Subtropické keře : Magnoliopsida / Caryophyllales / Chenopodiaceae

Kalidium

Existuje 6 druhů. Rostou v Číně, jihovýchodní Evropě a severozápadní Asii v podobě malých bohatě větvených keřů. Listy jsou ztlustlé, střídavé, drobné, báze je sbíhavá. Kvete na stopkách v klasnatém květenství. Květy jsou oboupohlavné, většnou seskupené v kláscích po 3ks nebo vzácně po 1ks. Jsou umístěny v šupinovitém listenu uspořádaném ve spirále. Semena jsou zploštělá.

Rostou v pouštích a polopouštích.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


Druhy:

Kalidium caspicum

Roste v Kazachstánu, střední Asii, jižní Evropě, Íránu a v Číně v Xinjiangu v podobě malého keře. Dorůstá výšky 15 - 75cm. Kmínky jsou téměř vzpřímené. Větve jsou v období sucha křehké, jednoleté výhony jsou holé, obvykle bělavé. Listy jsou zakrnělé, ztlustlé, čepel je hrbolatá, spodní strana vypouklá, horní zploštělá, báze je objímavě obvejčitá a celková délka je 1mm. Kvete v terminálních válcovitých až oválných klasech o délce 0,6 - 2,5cm s 3květy na listen. Plody jsou zakaceně oválné a obsuhují zakulacená nebo vejčitá červenohnědá hladká semena průměru 1,2 - 1,5mm.

KalidiumCaspicum.jpg
600 x 900 px
390.51 kB KalidiumCaspicum2.jpg
600 x 902 px
423.88 kB

Synonyma: Halocnemum arabicum, Halocnemum caspicum, Salicornia arabica, Salicornia caspica, Salicornia pallasii

Kalidium cuspidatum

Roste v severozápadní Číně a Mongolsku v podobě malého keře. Dorůstá výšky 20 - 40cm. Kmínky jsou od báze větvená. Větve jsou téměř vzpřímené, šedohnědé a mladé větve mají žlutozelenou barvu. Listy jsou vejčitého tvaru se špičkou, báze je poloobjímavá, délka je 1,5 - 3mm a šířka 1 - 1,5mm. Kvete na koncích větví v terminálních klasech o délce 0,5- 1,5cm, šířce 2 - 3mm v hustém květenství s 3mi květy na listen. Plody mají blanitý perikarp, semena jsou červenohnědá, kulovitá velisto 1mm. Existuje vnitrodruhový taxon:

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Kalidium foliatum

Roste ve Španělsku, Kazachstánu, Číně, Mongolsku, Sibiři a jihovýchodní Evropy v podobě keříku. Dorůstá výšky 10 - 75cm, může být zploštělý nebo kompaktní a trsnatý. Kmínky jsou vzpřímené nebo rozprostřené, bohatě větvené. Větve jsou v období sucha křehké a dřevo je světlé. Listy mají čárkovitý až vejčitý tvar, konec široce 3úhlý až špičatý, báze poloobjímavá, půlkulatý průřez, jsou sukuletní, nasivělé, odstálé či zahnuté a dlouhé 0,2 - 1cm. Kvete v terminálních dlouze válcovitých klasech o délce 0,8 - 3cm s 3mi květy na listen. Plody mají velikost 1 - 1,5mm a barvu červenohnědou. Obsahují hladká semena. Existují vntirdruhové taxony:

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: Halocnemum foliatum, K. foliatum var. longifolium, Salicornia foliata

Kalidium gracile

Roste v severozápadní Číně a Mongolsku v podobě keře. Dorůstá výšky 20 - 50cm. Kmínky jsou vzpřímené, bohatě větvené. Staré větve mají šedohnědou barvu. Mladé jsou štíhlé, žlutohnědé. Listy nejsou vyvinuté, pouze hrbolkaté, žlutozelené, tupé s úzkou bází. Kvete ve štíhlých klasech o délce 1 - 3cm a šířce 1,5mm. Na každý listen připadá 1 květy. Semena jsou vejčitá, světle červenohnědá, papilkatá a v průměru mají 0,7 - 1mm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Kalidium schrenkianum

Roste ve střední Asii a v provincii Xinjiang v Číně v podobě keře. Dorůstá výšky 10 - 25cm. Kmínky jsou od báze rozkladitě větvené s patrnými zbytky po větvích. Větve jsou poléhavé, šedohnědé, mladé jsou štíhlé a husté. Listy jsou zakrnělé, ztlustlé, hrbolkaté, báze poloobjímavá, konec tupý nebo krátce zahrocený. Kvete v kulatých až vejčitých přisedlých klasech o délce 3 - 8mm a šířce 1,5 - 3mm. Na listen připadají 3 květy. Plody jsou téměř kulovité až vejčité a obsahují vejčitá semena s červenohnědým osemením a průměrem 0,7 - 1mm.

KalidiumSchrenkianum.jpg
903 x 600 px
414.2 kB KalidiumSchrenkianum2.jpg
600 x 901 px
419.85 kB KalidiumSchrenkianum3.jpg
600 x 900 px
310.52 kB

Kalidium sinicum

Bohužel k této rostlině žádné podrobnější informace nemám. Dokážete-li něčím přispět, zašlete mi prosím informace na: . Děkuji.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
      © Aleš Kyral 2007 - 2021