zavři

Ceník prodejců:

 
 
 
 

pdf
 

karta rostliny zobrazena tento rok 47x

Jehličnany : Pinopsida / Pinales / Pinaceae

Keteleeria (Ketelerka)

Roste v Číně, Laosu a Vietnamu v podobě stálezeleného stromu se širokou korunou. Dorůstá výšky 35 - 50m při průměru kmene do 2,5m. Borka je podélně rýhovaná. Kořeny jsou široce rozvětvené. Listy jsou jehlicovité, vyrůstají ve spirále, jsou prakticky hřebenité (i prakticky paprsčité), čárkovité až kopinaté, zploštělé, dlouhé 1,5 - 7cm, široké 2 - 4mm, centrální žebro je vystouplé z obou stran, stomatální řady se vytváří ve 2 řadách a mají 2 pryskyřičné kanálky. Samčí šištice mohou být postranní nebo terminální, samičí jsou pouze terminální, samostatné, vzpřímené, válcovité až mírně kuželovité, dozrávají již v 1. roce, vysoké 6 - 22cm, široké 2,5 - 6cm, šupiny jsou dřevnaté a stopka má délku 2,5 - 4mm. Semena jsou 3úhlé podlouhlé, dlouhé 6 - 8mm, široké 1 - 1,5mm, z 1 strany okřídlená s křidélkem o délce 1,2 - 1,9cm. Nejznámějším druhem je K. davidiana.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


Druhy:

Keteleeria davidiana (Ketelerka Davidova)

Roste v Číně a Tchaj-wanu v podobě stromu. Dorůstá výšky do 50m při průměru kmene do 2,5m. Borka je tmavěšedá až světle žlutočervená, drsná a rýhovaná. Větve jsou v mládí žlutošedé, později šedé až hnědošedé. Listy bývají hřebenité, čárkovité, na okraji mírně podvinuté, tupé či mírně vykrojené, dlouhé 2 - 5cm, široké 3 - 5mm a na spodní straně mají stomatální řady. Samičí šištice jsou válcovité až mírně vejčité, dlouhé 5 - 21cm, široké 3,5 - 6cm, má 2,5 - 3,2cm stopku, semena jsou eliptická, dlouhá 1 - 1,5cm, široká 6 - 8mm a křídlo je bleděhnědé. Existují vnitrodruhové taxony:

Vyžaduje chráněné teplé místo a zimní kryt. Je velmi náročná. Na naše podmínky je to nejlépe adaptovaný druh.

KeteleeriaDavidiana.jpg
1024 x 768 px
97.65 kB

Synonyma: Abies davidiana, Abies sacra, K. calcarea, K. chien-peii, K. davidiana subsp. calcarea, K. davidiana subsp. chien-peii, K. davidiana subsp. pubescens, K. davidiana var. calcarea, K. davidiana var. chien-peii, K. davidiana var. pubescens, K. davidiana var. sacra, K. esquirolii, K. evelyniana subsp. xerophila, K. fortunei var. xerophila, K. pubescens, K. sacra, K. xerophila, Picea davidiana, Pinus davidiana, Pinus sacra, Podocarpus mairei, Podocarpus sutchuenensis, Pseudotsuga davidiana

Keteleeria evelyniana

Roste v Číně, Laosu a Vietnamu v podobě stromu. Dorůstá výšky do 40m při průměru kmene do 1m. Borka je hnědošedá, rýhovaná. Větve jsou v mládí hnědočervené, později hnědošedé, žlutohnědé až hnědé. Listy jsou čárkovité, mírně srpovité, dlouhé 2 - 6,5cm, široké 2 - 4mm, na horní straně může mít až 20 stomatálních řad a 28 - 38 na spodní straně. Samičí šištice jsou válcovité, dlouhé 7 - 25cm a široké 3,5 - 6,5cm, semena jsou eliptická, dlouhá 0,9 - 1,4cm, široká 5 - 7mm a křídlo je žlutohnědé.

Špatně snáší pokles pod 0°C.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: K. davidiana subsp. evelyniana, K. delavayi, K. dopiana, K. evelyniana subsp. hainanensis, K. evelyniana subsp. roulletii, K. evelyniana var. dopiana, K. evelyniana var. hainanensis, K. evelyniana var. pendula, K. evelyniana var. roulletii, K. hainanensis, K. roulletii, Tsuga roulletii

Keteleeria fortunei (Ketelerka Fortuneova)

Roste v Číně a Vietnamu v podobě stromu s pyramidálním habitem. Dorůstá výšky do 30m a průměru kmene do 1m. Borka je tmavěšedá, drsná a rýhovaná. Větve jsou v mládí červenooranžové až červené, později žlutošedé až žlutohnědé a ochlupené. Listy jsou hřebenité, čárkovité, dlouhé 1,2 - 4cm, široké 2 - 4mm, tupé (i špičaté), na horní straně má max. 10 stomatálních řad a 12 - 17 na straně spodní. Samičí šištice jsou válcovité, dlouhé 6 - 20cm, široké 3,5 - 7cm a semena jsou eliptická, dlouhá 1 - 1,3cm, široká 5 - 6mm a křídlo je žlutohnědé. Existují vnitrodruhové taxony:

Velmi špatně snáší pokles pod 0°C.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: Abies fortunei, Abies jezoensis, Abietia fortunei, K. cyclolepis, K. fortunei subsp. cyclolepis, K. fortunei subsp. oblonga, K. fortunei var. cyclolepis, K. fortunei var. oblonga, K. oblonga, Picea fortunei, Pinus fortunei, Pseudotsuga fortunei


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
      © Aleš Kyral 2007 - 2021