zavři

Ceník prodejců:

 
 
 
 

pdf
 

karta rostliny zobrazena tento rok 41x

Tropické stromy : Magnoliopsida / Lamiales / Bignoniaceae

Kigelia (Kigélie)

cenik ceny již od 20,00 Kč s DPH

Rod obsahuje pouze jediný druh.

Jako doplněk do substrátu doporučuji:
Zeolit
za 20,00 Kč s DPH.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


Druhy:

Kigelia africana (Kigélie africká/Salámový strom)

cenikceny již od 20,00 Kč s DPH

Pochází z tropické Afriky od Eritreje a Čadu po Jihoafrickou Republiku a na západ k Senegalu a Namibii. Dorůstá 15 - 18 (i 20)m výšky i šířky. Má šedou hladkou borku, která se u straších stromů odlupuje v šupinách. Patří mezi stálezelené stromy. Dokáže je ale shodit, pokud doba sucha je obzvláště dlouhá. Vyrůstají na větvích vstřícně a jsou lichozpeřené. Celková délka dosahuje 30 - 50cm. Skládá se ze 7 - 11 párů vejčitých listů s mírně zvlněným okrajem. Mají kožovitý povrch a délku i 15cm. Kvete velkými až 13 (i 15)cm dlouhými purpurovými nachovými květy tvarem podobným durmanu v až 1m latovitém květenství. Otevírají se ale pouze jedinou noc a nepříjemně zapáchají. Plodem je šedohnědý až 1m dřevnatějící válcovitý lusk. Tloušťka může dosáhnout 15 (i 18)cm a váha 10 (i 12)kg. Podle něj se občas rostlině říká salámový strom.

Vyhovuje mu kompostová půda bohatá na živiny. V mládí špatně snáší řez. V našich podmínkách nelze očekávat tvorbu květů.

Množí se semeny.

KigeliaAfricana.jpg
551 x 782 px
302.56 kB KigeliaAfricana2.jpg
551 x 980 px
248.88 kB

Synonyma: Bignonia africana, Crescentia pinnata, K. abyssinica, K. acutifolia, K. aethiopica, K. aethiopica var. abyssinica, K. aethiopica var. bornuensis, K. aethiopica var. usambarica, K. aethiopum, K. africana subsp. moosa, K. africana var. aethiopica, K. africana var. eliptica, K. angolensis, K. elliottii, K. elliptica, K. erytraeae, K. ikbaliae, K. impressa, K. lanceolata, K. moosa, K. pinnata, K. pinnata var. tomentella, K. somalensis, K. spragueana, K. talbotii, K. tristis, Sotor aethiopiumm, Sotor aethiopum, Tanaecium pinnatum, Tecoma africana, Tripinna africana, Tripinnaria africana


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
      © Aleš Kyral 2007 - 2021