zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

Tagy

domů rozšíření parky

eshop taxonomie odkazy

slovníček články skupiny

galerie fórum burza

hledání

karta rostliny zobrazena tento rok 104x

Traviny : Liliopsida / Poales / Poaceae / Trichophorum

Trichophorum cespitosum (Suchopýrek trsnatý)

U nás se vyskytuje v příhraničních horách, obecně patří mezi subatlantické cirkumpolární druhy. Roste v trsech až polštářích. Dorůstá výšky 5 - 35 (i 50)cm. Pod zemí vytváří krátký oddenek. Lodyha je hladká, na řezu kulatá a při bázi obalená četnými pochvami. Listy jsou zakrnělé na žlutozelené pochvy, pouze na vrcholu je krátká zelená čepel. Kvete v kláscích z 3 - 6 (i 20)ti květů bez štětin na korunních lístcích. Plodem je 3hranná 1,5 - 2mm hnědá lesklá nažka s chomáčkem. Patří mezi ohrožené druhy C3. Existují vnitrodruhové taxony:

Vyhovují mu horské kyselé rašeliniště.

TrichophorumCespitosum.jpg
681 x 908 px
265.61 kB

kvete v měsících:    123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)

Synonyma: Baeothryon cespitosum, Baeothryon cespitosum subsp. austriacum, Clavula cespitosa, Eleocharis cespitosa, Kreczetoviczia cespitosa, Limnochloa cespitosa, Scirpus caespitosus, Scirpus cespitosus, Scirpus cespitosus var. callosus, T. bracteatum, T. caespitosum

Popis rodu Trichophorum

Existuje asi 9 druhů. Vyskytují se v chladnějších oblastech mírného pásma, ale i v Andách nebo horách jihovýchodní Asie. Patří mezi trsnaté jednodomé byliny. Pod zemí obvykle vytvářejí oddenek, ale ne vždy. Lodyha je kulatá nebo 3hranná. Listy bývají zakrnělé, přetvořené pouze na pochvy, pouze v horní části někdy mají max. 1cm čepel. Květy bývají oboupohlavné, seskupené v kláscích a mají 4 - 6 okvětních štětin (suchopýry více než 8). Plodem je nažka, obvykle 3hranného tvaru.

Vyhovují mu rašeliniště a slatiny.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Poaceae (Lipnicovité)

Řadí se sem na 400 rodů s cca 10 000 druhy. Pokud se rozhlédnete kolem sebe, tak všude spatříte zástupce této čeledi. Patří sem totiž všechny trávy (včetně obilovin a pícnin). Sami dobře uhodnete, že sem tedy budou patřit jednoletky, dvouletky i trvalky a že se jedná o byliny a jednodomé rostliny. Dále sem patří ale i dřeviny typu bambus a občas i liány. Díky univerzálnosti zástupce nalezenete na celé zemi a to i v téměr všech výškových pásmech a místech. Rádi se shlukují do trsů. Existují následující podčeledi:

Rostlinu většinou tvoří duté stéblo s kolénky. Pod zemí vytváří obvykle tenké kořínky ve svazečcích. Listy jsou většinou bez řapíku, jsou jednoduché čárkovitě nebo úzce kopinatě tvarované, občas ostře prohnuté podle střední žilky (žilnatina je souběžná), umístěné především v přízemní listové růžici. Květy bývají oboupohlavné, nečastěji seskupené do klásků (obdařených na spodní straně dvěmi plevami). Ty zase jsou seskupené ve stažené latě. Nejčastějším plodem je obilka a dále třeba nažka nebo bobule i oříšek.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
© Aleš Kyral 2007 - 2024                 DONATE / příspěvek na provoz stránek