zavři

Ceník prodejců:

 
 
 
 

pdf
 

karta rostliny zobrazena tento rok 29x

Skalničky : Magnoliopsida / Lamiales / Lamiaceae

Lancea

Roste v podobě trvalky. Pod zemí vytváří dlouhý oddenek. Stonky jsou krátké. Listy jsou chudé, vstřícné, krátce řapíkaté a zpeřeně žilnaté. Květenství je chudé, vrcholové, vlastní květy mají kalich zvonkovitý s 5ti laloky délky trubky, koruna je 2pyská, trubka válcovitá, spodní pysk je velký, plochý, 3laločný, střední laloky může být znovu 2laločný, horní pysk je 2laločný. Plodem je kulovitá tvrdka obsahující mnoho drobných semen.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


Druhy:

Lancea hirsuta

Roste v Číně v podobě byliny v kobercových porostech. Dorůstá výšky 4 - 8cm. Pod zemí vytváří bohatě větvený oddenek. Povrch je ochlupený. Listy jsou úzce vejčité, vroubkované, dlouhé 3 - 5cm a báze je sbíhavá. Květenstvím je 4 - 10tikvětý hrozen, listeny jsou kopinaté, delší kalicha, vlastní květy mají kalich délky 7mm, laloky kopinaté, koruna je modře růžově fialová, dlouhá 2,8 - 3,2cm, trubka je delší 2cm, spodní pysk je 3laločný, střední lalok dále znovu 2laločný a horní 2laločný.

Vyhovují ji středně úrodné a středně vlhké dobře propustné půdy v polostínu.

Množí se semeny, dělením nebo řízky.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

kvete v měsících:    123456789101112

Lancea tibetica

Roste v Číně, Tibetu, Bhútánu, Mongolsku, Indii, Pákistánu a Nepálu jako trvalka. Dorůstá výšky (3 -) 5 - 7 (i 15)cm. Pod zemí vytváří oddenek délky do 10cm. Stonek má výšku max. 3 - 7 (i 10)cm. Listy vytvářejí přízemní růžici v počtu 6 - 10ks, jsou obvejčité až lžičkovité, mohou být zubaté, kožovité, krátce řapíkaté, dlouhé 2 - 5 (i 7)cm, široké 0,8 - 2,5cm a báze je sbíhavá. Květenství je 3 - 5tičetný hrozen, listeny jsou kopinaté, vlastní květy mají kalich kožovitý, dlouhý 0,6 - 0,8 (i 1)cm, laloky 3úhlé, koruna je tmavě modrá až růžově fialová, dlouhá 1,5 - 2,5cm, trubka má délku (0,8 -) 1 - 1,2 (i 1,3)cm, hrdlo je nažloutlé, může mít růžově fialové skvrny, horní pysk je vzpřímený, hluboce 2laločný a spodní je dlouhý 5mm. Plodem je červená až tmavě růžově fialová, později hnědá nebo černá vejčitá tvrdka průměru 0,6 - 0,7 (i 1)cm a obsahuje hnědožlutá podlouhlá semena délky 1mm.

Vyhovují ji středně úrodné a středy vlhké dobře propustné půdy v polostínu.

Množí se semeny, dělením nebo řízky.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

kvete v měsících:    123456789101112

Synonyma: L. tibetica f. albiflora


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
© Aleš Kyral 2007 - 2023