karta rostliny zobrazena tento rok 25x
poslední revize 09.01.2024
Jehličnany : Pinopsida / Pinales / Pinaceae
Roste v chladnějších oblastech severní polokoule v podobě opadavého stromy s řídkou kuželovitou korunou. Kmen bývá přímý. Větve vyrůstají v nepravidelných přeslenech, jsou rozkladité, v mládí 2tvárné, v 1. roce s jednoduchými listy, v následujících letech ve svazečcích. Borka je silná, rozpraskaná, v mládí stříbrošedá až šedohnědá, později hnědočervená až hnědá. Listy vyrůstají ve spirále ve svazečcích po 10 - 50ti ks, jsou přisedlé, na podzim žluté, jehlicovité, zploštělé, z obou stran mají stomatální pruhy a 2 pryskyřičné kanálky. Šištice se vytvářejí na vrcholu krátkých větví, samčí jsou samostatné, vejčitě válcovité, nažloutlé, samičí krátce stopkaté, zpravidla vzpřímené, narůžovofialovělé (i zelené), dozrávají 1. rokem, samčí šupiny kožovité, kulaté až dlouze obvejčité, semena jsou malá a okřídlená. Nejznámějším druhem je L. decidua.
Je vhodný pro bonsajové pěstování a dobře snáší řez. Může se z něj vytvořit i živý plot při hustotě vysazování 5ks na 1m. Mají radši stále vlhké hluboké hlinité půdy bohaté na živiny. Dobře snášejí výkyvy teplot a vyhovuje jim proudící vzduch. Nesnáší podmáčené půdy.
Množí se semeny.
Bohužel k této rostlině žádné podrobnější informace nemám. Dokážete-li něčím přispět, zašlete mi prosím informace na: . Děkuji.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
Synonyma: L. uszkanensis
Roste v hor střední Evropy (u nás je původní pouze na východ od Hrubého Jeseníku) v podobě opadavého stromu. Dožívá se věku až 500let. Dorůstá výšky 30 - 40 (i 50)m a šířky 15m. Korunu má štíhle kuželovitou. Pod zemí vytváří všestranně rozvinutý srdčitý systém kořenů. Borka je červenohnědá, rozpraskaná. Kmen někdy bývá u báze šavlovitě prohnutý. Větve vyrůstají od kmenu vodorovně a tvoří výrazná patra. Listy jsou jehlicovité, dlouhé až 4cm dlouhé, vyrůstají ve svazečcích po 30 - 50ks, na před opadáním se barví do žluta, na mladých větvích vyrůstají po 1ks, na bočních ve svazečcích. Samčí květenství je žluté, samičí tvoří vzpřímené červené či žluté vzpřímené šištice. Plodem je nerozpadavá vzpřímená dlouze vejčitá šištice délky 1,5 - 4cm, která vytrvává na stromě i několik let, šupiny jsou vejčité až prakticky kulaté, dlouhé 0,8 - 1,5cm, široké 0,7 - 1,3cm, listeny mají 3laločný vrchol, semena jsou tmavě hnědošedá, vejčitě klínovitá, dlouhá 4mm, široká 2,5mm a má světlehnědé vejčité křídlo. Pryskyřice se využívá k výrobě terpentýnu. Tvaruje se také do podoby převislé. Existují vnitrodruhové taxony:
Vyhovuje mu plné slunce a kyselá půda. Dokáže ale žít i ve vápenité. Dobře snáší letní horka a zimní mrazy.
kvete v měsících: 123456789101112
klimatická USDA zóna: 2 - 9
Synonyma: Abies larix, L. decidua subsp. europaea, L. decidua subsp. sudetica, L. decidua var. pendula, L. europaea, L. europaea var. pendula, L. excelsa, L. gracilis, L. sudetica, Peuce larix, Pinus larix, Pinus larix var. pendula
Roste na východní Sibiři, v Číně, Koreji a Mongolsku v podobě stromu či keře s rozkladitou vejčitě kuželovitou korunou, která mívá více vrcholů. Nejstaršímu doloženému jedinci bylo 544let. Dorůstá výšky 10 - 30 (i 35, rekord je 46)m při průměru kmene do 0,9 (i 1,5)m. Borka je šedá až tmavě šedá, podélně rýhovaná. Větve vyrůstají vodorovně, v mládí žlutě zelené, ochlupené, později šedě hnědé až šedé, na vrcholu ochlupené a zimní pupeny prakticky kulaté s tmavě hnědými šupinami. Listy jsou jehlicovité, zelené, na spodní straně kýlnaté, dlouhé 1,5 - 3cm, široké 0,7 - 1mm, vyrůstají ve nahloučeně ve šroubovici a mají 2 pryskyřičné kanálky. Samčí šištice jsou žluté, dlouhé 5 - 7mm, samičí šištice růžově fialově červené, později žlutohnědé až růžově fialově hnědé, vejčité, dlouhé 1,2 - 4cm, široké 1 - 3cm, mají 14 - 45 semenných šupin délky 1 - 1,5cm a šířky 0,8 - 1,2cm. Semena jsou našedlá s bledě hnědými tečkami, zkoseně vejčitá a dlouhá 1cm včetně křídla. Jako prvnímu z modřínů mu na jaře raší jehličí. Proto je jej nutné chránit před pozdními mrazíky. Naopak i na podzim jehlice shazuje velmi pozdě. Existují vnitrodruhové taxony:
Je výborně mrazuvzdorný a snáší sucho (vyhovují mu ale vlhké půdy).
klimatická USDA zóna: 2 - 9
Synonyma: Abies gmelinii, Abies kamtschatica, Abies ledebourii, L. cajanderi, L. dahurica, L. dahurica f. chlorocarpa, L. dahurica f. denticulata, L. dahurica f. erythrocarpa, L. dahurica f. glauca, L. dahurica f. macrocarpa, L. dahurica f. multilepis, L. dahurica var. heilingensis, L. dahurica var. prostrata, L. dahurica var. pubescens, L. dahurica var. pumila, L. gmelinii f. genhensis, L. gmelinii f. hsinganica, L. gmelinii f. macrocarpa, L. gmelinii subsp. cajanderi, L. gmelinii subsp. genhensis, L. gmelinii subsp. prostrata, L. gmelinii var. cajanderi, L. gmelinii var. genhensis, L. gmelinii var. hsinganica, L. heilingensis, L. kamtschatica, L. komarovii, L. ledebourii, L. middendorfii, L. ochotensis, L. olgensis var. heilingensis, L. olgensis var. komarovii, L. pumila, Pinus kamtschatica, Pinus ledebourii
Roste v Číně, Bhútánu, Nepálu a Indii v podobě stromu. Dorůstá výšky i více než 20m při průměru kmene 80cm. Borka je šedohnědá až tmavěhnědá, hluboce podélně rýhované. Větve jsou v mládí hnědočervené, bleděhnědé až žlutohnědé a zimní pupeny jsou vejčitěkulovité až kulovité. Listy jsou jehlicovité, dlouhé 2,5 - 5,5cm a široké 1 - 1,8mm. Samičí šištice jsou hnědé až světlehnědé, válcovité až mírně eliptické, dlouhé 5 - 11cm, široké 2,2 - 3cm, semenné šupiny obvejčitě čtvercovité, dlouhé i široké 1,1 - 1,4cm, na vrcholu vroubkované, listeny vejčité až obvejčitě kopinaté a delší šupin. Semena jsou šedobílá, zkoseně obvejčitá a dlouhá 1cm včetně křídla.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
Roste v Japonsku na vulkanických horách ostrova Honšú v nadmořské výšce 1300 - 2500m nad mořem v asymetrickém vzdušném habitu se široce kuželovitou korunou. Pod zemí vytváří kůlový kořen, který následně doplňují postranní rozvětvené kořeny. Přirozené prostory jsou však všude vzácné. Dorůstá výšky (15 -) 20 - 30 (i 40)m a šířky 6 (i 15)m široký při průměru kmene do 1,5m s obvodem 2 - 4m v obvodu. Borka je v mládí načervenale hnědá, později mělce brázditá v malé ploténky a proužky, jež po odloupnutí zanechávají červené jizvy. Listy jsou jehlicovité, tupé, sivě zelené, na podzim se zbarvují žlutě, dlouhé 3 - 4cm, vyrůstají po 20 - 35ti ks a na spodní straně mají 2 bělavé pruhy. Samčí převislé květy podlouhlé asi 6mm dlouhé i široké mají žlutou barvu. Samčí šištice jsou převislé, nažloutlé, samičí vzpřímené, červené, šišky nerozpadavé, vzpřímené, kulovité (i vejčitě kulovité), dlouhé 2 - 3,5cxm, plodní šupiny mají zpětně zahnutý okraj v počtu 30 - 40ti ks, vytrvávají několik let, jsou prakticky kulaté, dlouhé i široké 1 - 1,3cm. Semena jsou hnědobílá a červeně strakatá, vejčitě klínovitá, mírně zploštělá, dlouhá 4mm, široká 3mm, křídlo vejčité, červenožluté, nahnědlé, dlouhé 8mm a široké 4mm. Je jeden z nejkrásněji a nejrychleji rostoucích modřínů (zejména v mládí, v 2. desetiletí jej L. decidua předhoní), který roste ve střední Evropě a nenamrzá. Je zdrojem velmi kvalitního dřeva. Existují vnitrodruhové taxony:
Nejlépe se mu daří ve studenějším a sušším podnebí s hlubokými vlhčími kyselými chudými půdami. Je odolný na mráz.
kvete v měsících: 123456789101112
klimatická USDA zóna: 4 - 9
Synonyma: Abies kaempferi, Abies leptolepis, Laricopsis kaempferi, L. japonica, L. kaempferi f. pendula, L. kaempferi f. rubescens, L. kaempferi var. rubescens, L. leptolepis, L. leptolepis f. pendula, L. leptolepis var. louchanensis, L. leptolepis var. murrayana, L. orientalis, Pinus japonica, Pinus kaempferi, Pinus leptolepis, Pseudolarix kaempferi
Pochází z Tibetu. Roste v podobě stromu. Dorůstá výšky do 25m. Větve jsou 2. rokem světle hnědočervené, později bleděšedé. Listy jsou jehlicovité, mohou být mírně zahnuté, dlouhé 0,9 - 2,2cm a široké 0,6 - 1,1mm. Samčí šištice načervenalé, široce kuželovité, dlouhé 6 - 8mm, široké 5,5 - 6,5mm, samičí šištice šedohnědé, eliptické, dlouhé 4,5 - 5cm, široké 2,2 - 2,5cm, semenné šupiny obvejčitě ledvinité, dlouhé 8mm, široké 1cm, zakulacené, listeny vyčnívající, kopinaté a zpětně ohnuté.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
Roste na severních plání Severní Ameriky v podobě stromu s úzkou řídkou korunou. Dorůstá výšky 18 - 25m při průměru kmene do 60cm. Borka je šedá, hladká, později hnědočervená, šupinatá a vnitřní vrstva červenorůžovofialová. Větve vyrůstají vodorovně až mírně vystoupavě a pupeny jsou tmavě červené. Listy jsou jehlicovité, kýlnaté, světle modře zelené, dlouhé 1 - 3cm a široké 0,5 - 0,8mm. Samičí šištice jsou dlouhé 1 - 2cm, široké 0,5 - 1cm, mívají zpravidla zahnutou stopku délky 2 - 5mm, mohou být přisedlé, mají 10 - 30 celokrajných šupin, listeny jsou hrotité, mají až 1mm dlouhou osinu, v mládí tmavě červené až fialové, později žlutě hnědé. Semena má velikost 2 - 3mm a křídlo délku 4 - 6mm. Existují vnitrodruhové taxony:
Potřebuje stále vlhkou půdu a je velmi otužilý.
klimatická USDA zóna: 2 - 8
Synonyma: Abies microcarpa, L. alaskensis, L. americana, L. americana var. incurva, L. americana var. prolifera, L. americana var. rubra, L. intermedia, L. laricina f. depressa, L. laricina f. lutea, L. laricina f. parvistrobus, L. laricina subsp. alaskensis, L. laricina var. alaskensis, L. laricina var. americana, L. laricina var. lutea, L. laricina var. parvistrobus, L. microcarpa, Pinus intermedia, Pinus laricina, Pinus larix var. alba, Pinus larix var. americana, Pinus larix var. nigra, Pinus larix var. rubra, Pinus microcarpa
Pochází ze západních hranic USA a Kanady. Roste v podobě stromu s řídkou kuželovitou korunou. Nejvyšší evidovaný věk je 791let. Dorůstá výšky do 25m při průměru kmene do 1,2m. Největší exemplář má výšku 29m s průměrem kmene 1,91m. Borka je tenká, hladká, žlutošedá, později brázditá a odlupuje se v hnědočervených až růžovofialovohnědých šupinách. Větve vyrůstají vodorovně (i převisle), po odumření na stromě vytrvávají, do 2. - 3. roku jsou bíle až žlutě plstnaté a pupeny jsou také plstnaté. Listy vyrůstají ve 30 - 40tičetných svazečcích, jsou kýlnaté, jehlicovité, bledězelené, na podzim žluté, dlouhé 2 - 3,5cm a široké 0,6 - 0,8mm. Samičí šištice jsou vzpřímené, červené, později růžovofialové a hnědé, dlouhé 2,5 - 5cm, široké 1,1 - 1,9cm, mají 3 - 7mm zahnutou stopku, 45 - 55 šupin s vykousávaně zubatým okrajem, spodní strana plstnatá a listeny mají osinu délky 4 - 5mm. Semena jsou žlutá až růžovofialová, dlouhá 3mm a křídlo má délku 6mm.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
Synonyma: Pinus lyallii
Roste v Číně v podobě stromu. Dorůstá výšky do 25m při průměru kmene do 80cm. Borka je šedohnědá nebo tmavěhnědá, asymetricky podélně brázditá. Větve jsou v mládí převislé, ochlupené, žlutohnědé až hnědé, později žlutošedé až tmavěšedé a pupeny jsou vejčitě kulovité. Listy jsou jehlicovité, z obou stran kýlnaté, dlouhé 1,2 - 3,5cm a široké 1mm. Samičí šištice růžovofialové, později hnědé, válcovitěeliptické, dlouhé 2,5 - 4cm, široké 1,5 - 2cm, semenné šupiny srdčité až obvejčitě ledvinité, dlouhé 0,8 - 1,1cm, široké 1 - 1,3cm, spodní strana hnědě ochlupená, vrcholek vykrojený, listeny vyčnívají, jsou tmavě hnědorůžovofialové, široce kopinaté a ve velikosti 1,1 - 1,5cm. Semena jsou bleděšedá, zkoseně vejčitá a dlouhá 7 - 9mm včetně křídla.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
Synonyma: L. griffithiana var. mastersiana, L. griffithii var. mastersiana
Pochází ze západních hranic USA a Kanady. Roste v podobě stromu s krátkou kuželovitou korunou. Dorůstá výšky do 50m při průměru kmene do 2m. Borka je hnědočervená, šupinatá a hluboce brázditá. Větve jsou vodorovné, občas ve spodní části skleslé, v mládí hnědooranžové, ochlupené a pupeny jsou tmavěhnědé. Listy jsou jehlicovité, světlezelené, na podzim žluté, dlouhé 2 - 5cm, široké 0,6 - 0,8mm a na spodní straně kýlnaté. Samičí šištice jsou dlouhé 2 - 3cm, široké 1,3 - 1,6cm, mají zahnuté 2,5 - 4,5mm stopky, 45 - 55 celokrajných na horní straně ochlupených šupin a listeny mají osinu délky 3mm. Semena jsou hnědočervená, dlouhá 3mm a křídlo je dlouhé 6mm. Existuje vnitrodruhový taxon:
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
Synonyma: L. americana var. brevifolia, Pinus nuttallii
Roste ve východním Rusku, Číně a Koreji v podobě stromu s kuželovitou korunou. Dorůstá výšky do 30m při průměru kmene do 1m. Borka je šedá až šedohnědá, podélně rýhovaná, šupinatá a odlupující se. Větve jsou v mládí načervenalé až bleděhnědé, později šedé až tmavěšedé, mohou být ochlupené a pupeny jsou růžovofialovohnědé, vejčité nebo vejčitěkuželovité. Listy jsou jehlicovité, dlouhé 1,5 - 2,5cm, široké 1mm a na spodní straně kýlnaté. Samičí šištice jsou červenorůžovofialové nebo fialové, později bleděhnědé, narůžovofialovělé, mírně vejčité, mají 14 - 16 semenných šupin tvaru vejčitě až kulatě 4úhlého, délky 0,9 - 1,2cm, šířky 1cm, vrchol uťatý nebo vykrojený, listeny nevyčnívají, jsou tmavě růžovofialovohnědé, dlouze vejčité a dlouhé 4 - 7mm. Semena jsou bleděžlutá nebo bílá, asymetricky růžovofialově tečkovaná, prakticky vejčitá a dlouhá 9mm.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
Roste v horách Číny v podobě stromu s kuželovitou korunou. Dorůstá výšky 18 - 21 (i 50)m při průměru kmene do 1m. Borka je šedá až šedě hnědá, drsná a hluboce podélně rýhovaná. Větve jsou v mládí hnědě červené až růžově fialově hnědé (i žlutohnědé), později tmavě šedé, pupeny hnědé až tmavěhnědé, lesklé a vejčité. Listy jsou jehlicovité, z obou stran kýlnaté, dlouhé 1,2 - 3,5cm a široké 1 - 1,5mm. Samičí šištice načervenalé nebo růžovofialové, později růžově fialově hnědé nebo bledě šedohnědé, válcovité nebo mírně vejčité, dlouhé 2,5 - 5 (i 7,5)cm, široké 1,5 - 3,5cm, mají 35 - 90 semenných šupin délky 0,8 - 1,6cm, šířky 0,8 - 1,1cm, na vrcholu uťaté nebo tupě zakulacené, listeny zpravidla vyčnívající, jsou růžově fialově hnědé, dlouze kopinaté, rovné a špičaté. Semena jsou bledě hnědá, zkoseně vejčitá či obvejčitá a dlouhá 0,7 - 1cm včetně křídla. Existují vnitrodruhové taxony:
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
klimatická USDA zóna: 5 - 9
Synonyma: L. potaninii var. australis, L. thibetica
Pochází z hor severní Číny.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
Pochází ze západní Sibiře, ale roste i v Číně a Mongolsku. Dožívá se až 400let. Roste v podobě stromu s kuželovitou korunou. Dorůstá výšky 24 - 30 (i 40)m při průměru kmene 0,8 - 1,15m. Borka je tmavě šedá až tmavěhnědá, drsná, podélně rýhovaná. Větve nejsou v mládí převislé, jsou žluté až žlutošedé, ochlupené, pupeny jsou prakticky kulaté nebo kuželovité a pryskyřičnaté. Listy jsou jehlicovité, na spodní straně kýlnaté, špičaté nebo tupé a dlouhé 2 - 5cm. Samičí šištice růžovofialové až červenohnědé (i zelené), později světle hnědé nebo růžově fialově hnědé, vejčité, dlouhé 2,5 - 4,5cm, široké 2 - 3,5cm, mají 25 - 40 semenných vejčitých až úzce kosočtvercových šupin délky 1,5 - 2cm, šířky 1 - 1,8cm s tupým vrcholem, listeny jsou fialové, mírně kopinaté a nevyčnívají. Semena jsou bledě hnědá, zkoseně obvejčitá a dlouhá 1 - 1,5cm včetně křídla. Existují vnitrodruhové taxony:
Synonyma: L. altaica, L. decidua subsp. sibirica, L. decidua var. rossica, L. decidua var. russica, L. decidua var. sibirica, L. europaea, L. europaea var. russica, L. europaea var. sibirica, L. russica, L. sibirica f. pendula, L. sibirica var. hybrida, L. sibirica var. viridis, Pinus larix var. russica, Pinus pseudolarix
Roste v horách Číny v podobě stromu. Dorůstá výšky do 25m. Borka je tmavě hnědočervená, rýhovaná a šupinatá. Větve jsou v mládí převislé, dlouhé narůžovofialovělohnědé až hnědé, pupeny hnědočervené až růžovofialovohnědé a vejčité nebo kuželovité. Listy jsou jehlicovité, obkopinatě čárkovité, dlouhé 2,5 - 5,5cm a široké 1,5 - 2mm. Samičí šištice mají 5 - 7mm stopku, jsou hnědočervené až růžovofialovohnědé, válcovité, dlouhé 7 - 9cm, široké 2 - 3cm, mají 100 semenných šupin úzce obvejčitého až podlouhlého tvaru délky 1,2 - 1,5cm, šířky 8 - 9mm s uťatým vykrojeným vrcholem, listeny jsou vyniklé a kopinaté. Semena jsou světlešedá, asymetricky žlutohnědě tečkovaná, dlouhá 5mm s křídlem délky 5 - 7mm.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
Roste od Bajkalu po ústí Jeniseje. Kříženec L. gmelinii a L. russica. Oproti L. sibiria samičí šišky menší, semenné šupiny méně ochlupené.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
Kříženec L. decidua a L. gmelinii var. japonica. Koruna je kuželovitá. Přízemní větve jsou vodorovné s vystoupavými konci, horní větve jsou vystoupavé, v mládí nažloutlé a načervenalé. Šišky jsou krátce stopkaté, dlouhé 3cm, šupiny se podobají L. gmelinii var. japonica, ale odstávají v úhlu 50 - 70°.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
Kříženec L. decidua a L. kaempferi, více připomíná L. kaempferi. Roste v podobě stromu, koruna je užší. Větve na vrcholu směřují vzhůru, v mládí jsou žluté, mohou být mírně ochlupené, mírně ojíněné a pupeny nejsou pryskyřičnaté. Listy jsou jehlicovité, modrozelené, dlouhé do 3,6cm. Šišky jsou úzce kuželovité, mají žlutou stopku, semenné šupiny mají okraj mírně zpětně zahnutý. Existují vnitrodruhové taxony:
V mládí rychleji roste a je odolnější na nemoci.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
Bohužel k této rostlině žádné podrobnější informace nemám. Dokážete-li něčím přispět, zašlete mi prosím informace na: . Děkuji.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
Dorůstá výšky do 30m a šířky 15m. Jehlice jsou měkké zelené až šedozelené. Šišky mají velikost 3cm.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
Bohužel k této rostlině žádné podrobnější informace nemám. Dokážete-li něčím přispět, zašlete mi prosím informace na: . Děkuji.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
Synonyma: L. amurensis
Kříženec L. kaempferi a L. sibirica. V 16ti letech výška 7 - 8m. Na rozdíl od L. kaempferi má mladé větve jsou holé. Šišky jsou větší, vejčité, semenné šupiny na špičce zpětně ohnuté a podpůrné šupiny vyčnívají. Listy jsou modrozelené. Existuje vnitrodruhový taxon:
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
Kříženec L. decidua a L. laricina. Roste v podobě stromu. Dorůstá výšky 20 - 25m. Podobá se L. decidua, ale mladé větve svisle visí, jsou načervenalé (i ojíněné), pupeny vejčité, špičaté a pryskyřičnaté. Borka se odlupuje ve čtvercových šupinatých, je hnědočerná. Listy jsou tupější. Šišky se podobají L. laricina, jsou dlouze stopkaté, vejčité, dlouhé 1,5 - 3cm, široké 1,2 - 2,4cm, mají 25 - 30 semenných šupin bleděhnědé barvy, v dolní části ochlupené a podpůrné šupiny jsou zahnuté. Existují vnitrodruhové taxony:
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
Bohužel k této rostlině žádné podrobnější informace nemám. Dokážete-li něčím přispět, zašlete mi prosím informace na: . Děkuji.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
Synonyma: L. sibirica subsp. polonica
Bohužel k této rostlině žádné podrobnější informace nemám. Dokážete-li něčím přispět, zašlete mi prosím informace na: . Děkuji.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
Bohužel k této rostlině žádné podrobnější informace nemám. Dokážete-li něčím přispět, zašlete mi prosím informace na: . Děkuji.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
Bohužel k této rostlině žádné podrobnější informace nemám. Dokážete-li něčím přispět, zašlete mi prosím informace na: . Děkuji.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura:
Dobry den. Potrebovala by som poradit pri pestovani larix kaempferi gray pearl. Ktory som sadila minuly rok z kontajnera do zeme a na jesen mi opadal a zatial nevidno aby pukalo no ihlicie. Ako zistim ci je este zivy. Popripade cim by som ho mohla pohnojit aby som ho este zachranila. Dakujem za odpoved.
Napadá mě několik variant: málo nebo naopak hodně vody anebo jste jej špatně zasadil, kořenový bal nemá dostatečný styk s půdou a prakticky je stále jako v květináči s nedostatkem vody. Dřeviny se obecně doporučují před zasazením nechat cca hodinu ve vodě, pak alespoň trochu rozčísnout bal a po zasazení okolní zeminu pořádně ušlápnout, aby došlo ke styku původního balu s okolní hlínou.
přeji DOBRÉ páteční DOPOLEDNE, prosím o Váš názor a děkuji za jakoukoliv odpověď. Na chatě cca 2-3 m od budovy dřevěné chaty nám roste zdravý+silný+ste- pilý modřín, dnes je okrasou celého okolí. stáří asi 35 let, výška asi 15-20 m, roste na pramenu vody. Jak bude ohrožovat stavení v tak blízké vzdálenosti? Švagr jej chce pokácet, s manželem jsme proti. V blízkosti modřínu se má kopat krátká kanalizační přípojka.(délka přípojky asi 5 m, vzdálenost od modřínu asi 3 m) ještě jendou děkuji. Margita Šmídová
Zdravím - jestliže váš modřín v tomto stavu a stáří dosud neprojevil žádné náznaky agresivity kořenů ( např.deformace základů chaty, cesty,obrubníků a j. ),nechte jej žít - byla by jej škoda. Otázkou je, co s ním udělá výkop ( nutná redukce kořenů ). Bohužel doplácíte na to,že švagr vám do věci zasahuje,asi jako spolumajitel - to je pak domluva těžká.