zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 58x

Tropické stromy : Magnoliopsida / Fabales / Fabaceae / Ormosia

Ormosia emarginata

Roste v Hong-Kongu. Listy jsou zpeřené, tvořené 5 - 7 lístky, vlastní lístky jsou obvejčité, mohou být vykrojené a dlouhé do 7,5cm. Květenstvím je lata délky do 1,3cm, vlastní květy mají černý kalich a korunní lístky jsou světlé. Plody jsou dlouhé do 5cm, semena jsou červená, vejčitá až eliptická a dlouhá 1cm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: Fedorovia emarginata, Layia emarginata, Macrotropis emarginata, O. glaberrima

Jako doplněk do substrátu doporučuji:
Zeolit
za 20,00 Kč s DPH.

Popis rodu Ormosia

Roste v tropické Americe a Asii v podobě stálezeleného stromu. Palisty jsou drobné. Listy jsou zpeřené, vlastní lístky vstřícné až téměř vstřícné, celokrajné a kožovité. Květenstvím je terminální hrozen, vlastní květy jsou bílé až růžovofialové, listeny i listence drobné, čárkovité, kalich rovný, zvonkovitý, 5tizubý, horní cípy srostlé, korunní lístky nehetnaté, pavéza prakticky kulatá, křídla šikmá a člunek je podobný ostatním korunním lístků. Plodem je eliptický tlustý pukavý lusk obsahující obvejčitá až eliptická semena v barvě červené až černé (i žluté).

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Fabaceae (Bobovité)

Tato čeleď je třetí nejpočetnější čeledí kvetoucích rostlin (za Orchidaceae a Asteraceae). Má na 730 rodů a přes 19400 druhů. Dělí se na 3 podčeledě:

Věšina z nich patří mezi byliny a keře. To se týká zejména našich zeměpisných šířek. V teplých exotických zemích pak můžete nalézt i stromy. Rostliny dále mohou být jednoleté, víceleté i trvalky. Kořeny dobře vážou dusík a rostliny jsou proto často používáno jako zelené hnojení. Listy jsou obvykle složené a to buď trojčetné, dlanitě složené nebo zpeřené. Mohou být i střídavé, v tom případě jsou obvykle doprovázeny palisty. Dále se mohou vyskytovat úponky (u popínavých) a trny. Kvete oboupohlavnými květy v hroznech nebo hlávkách. Květy mívají pro čeleď charakteristický tvar člunku s pavézou a křídly, celkem tedy 5ti okvětními lístky. Obvykle bývají hodně efektní a stávají se tak oblíbenými okrasnými rostlinami. Tomu dopomáhá i plod, kterým je struk nebo lusk.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
      © Aleš Kyral 2007 - 2019