zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

Tagy

domů rozšíření parky

eshop taxonomie odkazy

slovníček články skupiny

galerie fórum burza

hledání

karta rostliny zobrazena tento rok 9x

Bylinky : Rosopsida / Brassicales / Brassicaceae / Lepidium

Lepidium capitatum

Roste v Himálaji, Kašmíru, Tibetu a Nepálu jako vystoupavá až rozkladitá větvená jednoletka nebo dvouletka. Dorůstá výšky do 20 (i 25)cm. Povrch je ochlupený. Spodní listy jsou peřeně laločnaté, max. krátce řapíkaté, dlouhé 3 - 6cm, široké 1 - 2cm, laloky úzce podlouhlé, špičaté, horní listy jsou peřenolaločné nebo zubaté, přisedlé a menší. Květenstvím je hustý 20 - 30tikvětý hrozen délky až 3cm v době plodu, vlastní květy jsou bílé, mají až 4mm stopku v době plodu, průměr 1mm, kališní lístky jsou dlouhé 1mm, široké 0,5mm, korunní lístky jsou max. stejně dlouhé jako kališní a obvejčité. Plodem je vejčitá šešule délky 2,5 - 3mm, šířky 2,5mm a obsahuje úzce vejčitá světle hnědá semena délky 1,5mm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

kvete v měsících:    123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)

Synonyma: L. kunlunshanicum

Popis rodu Lepidium

Listy vytvářejí přízemní růžici. Vyrůstají také na stonku, ale jsou menší. Květenství jsou hustá, bílá nebo žlutá. Plodem je tobolka nebo šešule. Některé druhy se využívají v potravinářství při výrobě hořčice.

Množí se semeny.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Brassicaceae (Brukvovité)

Existuje asi 380 rodů a na 3200 druhů. Rostou od polárních oblastí po tropy, zejména na severní polokouli.

Najdou se mezi nimi jednoletky, dvouletky i trvalky. Co se týče formy, tak se jedná zejména o byliny, méně častěji keře nebo popínavé rostliny. Listy jsou obvykle střídavé s velkou rozmanitostí tvarů řapíku. Nemá palisty. Kvete obvykle v chocholíku, hroznu nebo klasu. Kvete oboupohlavnými květy se 4mi okvětními lístky. Nejčastější je žlutá a bílá barva. Plodem bývá šešule.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
© Aleš Kyral 2007 - 2024                 DONATE / příspěvek na provoz stránek