zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 21x

Cibuloviny a hlízy : Magnoliopsida / Asterales / Asteraceae / Liatris

Liatris mucronata

Kvete ve volnějších větších borech růžovofialovými květy.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Jako doplněk do substrátu doporučuji:
Zeolit
za 20,00 Kč s DPH.

Popis rodu Liatris

cenikceny již od 58,00 Kč s DPH

Pochází ze Severní Ameriky, Mexika a Bahamských ostrovů. Patří mezi trvalky. Dorůstá výšky 0,2 - 1,8m. Pod zemí vytváří hlízy různých tvarů. Vyrůstají z ní přízemní růžice listů, které jsou čárkovité až široce kopinaté a několik vzpřímených olistěných stonků, které mohou být u některých druhů i větvené. Květenstvím je tvořené 3 - 80ti úbory fialové až růžovofialové či bílé barvy, které rozkvétají postupně z horní strany. Plodem je nažka. Nejznámějším druhem je L. spicata.

Vyhovuje ji dobře propustná vlhčí půda se suchým zimním režimem. Dokáže ale i dobře snášet sucho.

Množí se dělením, dceřinými hlízami vysazovanými do hloubky 10cm nebo semeny.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Asteraceae (Hvězdnicovité)

Je to velmi bohatá čeleď. Řadí se sem více než 1300 rodů s cca 20 000 druhů. Náleží sem jednoletky, dvouletky i travalky, dále pak byliny, polokeře, keře a dokonce i stromy. Listy mohou být střídavé i vstřícné, celokrajné nebo různě vykrajované. Květy jsou charakteristickým znakem hvězdnicovitých. Většinou jsou 5tičetné (4četné zřídka) a především jsou seskupené v úboru. Principem úboru je, že na středovém terčíku je seskupeno mnoho drobných květů vedle sebe, přičemž u krajních jsou okvětní lístky protažené a jsou lidově považovány za jediné okvětní lístky. Typickým příkladem je kopretina. Plodem je nažka.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
      © Aleš Kyral 2007 - 2020