zavři

Ceník prodejců:

 
 
 
 

pdf
 

karta rostliny zobrazena tento rok 494x

Ovoce : Magnoliopsida / Sapindales / Sapindaceae

Litchi (Liči)

Jedná se o jednodomé stromy nebo keře. Povrch je ochlupený. Listy vyrůstají ve spirále (i prakticky vstřícně), jsou sudozpeřené tvořené 1 - 5ti páry lístků, lístky jsou vstřícné, celokrajné až zvlněné. Květenství je terminální i úžlabní, kyticovité s 3úhlými listeny, vlastní květy jednopohlavné, kalich 4 - 5tičetný, přitiskle ochlupený, trubka pohárkovitá, nemá korunní lístky a tyčinek je 6 - 11ks. Plody jsou trnitě šupinaté, eliptické, vejčité či kulovité a obsahují holé semeno.

Jako doplněk do substrátu doporučuji:
Zeolit
za 20,00 Kč s DPH.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


Druhy:

Litchi chinensis (Liči čínské)

Pochází z Číny. Může se dožít prý i 1000let. Patří mezi stálezelené stromy s rozložitou korunou. Strom dorůstá v sadech výšky 6 - 10 (v přírodě i 20 - 30)m. Větve jsou bíle kropenaté. Sudozpeřený list má 1,2 - 7cm řapík, celková délka je 12 - 15 (i 24)cm, je tvořen z 4 - 10 kopinatých zašpičatělých lístků dlouhých 6 - 10 (i 15)cm a širokých 2 - 4cm s 3 - 6mm řapíčky, povrch je lesklý, mírně kožovitý, báze může být mírně zkosená a spodní strana je přitiskle ochlupená. Mladé listy mají červenou baravu, postupně zelenají. Květenství je terminální nebo úžlabní, květenstvím je až 70cm okolík, vlastní květy jsou zelenobílé či nažloutlé, samosprašné. Plodem je peckovice velikosti jahody (2 - 4cm) a díky svým výstupkům a červenorůžové bavy je jí i hodně podobná. Jedná se ovšem pouze o slupku, která je u uzrálích kusů křehká. Sloupne se jednoduše jako skořápka vajíčka. Pod ní se skrývá bílá tuhá dužina ukrývající eliptické semeno délky 2cm a šířky 1 - 1,5cm. Míšek vydává příjemné aroma, má sklovitě bílou barvu a chutí připomíná hroznové víno. Existují vnitrodruhové taxony:

Rostliny potřebují vlhkou půdu bohatou na živiny a vysokou vzdušnou vlhkost. Doporučuji rosit třeba i 2x denně. Často se stává, že po vyklíčení a vytvoření 1 - 2 pater listů se růst zastaví třeba i na 2 roky.

Množíme semeny, které nechejte asi den zaschnout. Ne déle, rychle ztrácí klíčivost. Poté je zasaďte do země 1 - 2cm hluboko a to naležato. Když jim dopřejete vlhkou a dobře prohřátou půdu, ideálně směs rašeliny a písku, semena vyklíčí už do jednoho týdne. Zimuje za teploty 10°C, pro kvetení je lepší vyšší teplota 18°C (krátkodobě snese i 0°C).

LitchiChinensis.jpg
871 x 464 px
75.11 kB LitchiChinensis2.jpg
421 x 579 px
74.78 kB LitchiChinensis4.jpg
1086 x 815 px
141.13 kB

Synonyma: Corvinia litschi, Euphoria didyma, Euphoria litchi, Euphoria sinensis, L. chinensis var. euspontanea, Nephelium chinense, Nephelium litchi, Scytalia chinensis

Litchi philippinensis

Bohužel k této rostlině žádné podrobnější informace nemám. Dokážete-li něčím přispět, zašlete mi prosím informace na: . Děkuji.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Litchi sinensis

Bohužel k této rostlině žádné podrobnější informace nemám. Dokážete-li něčím přispět, zašlete mi prosím informace na: . Děkuji.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
      © Aleš Kyral 2007 - 2020