zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 71x

Palmy a cykasy : Liliopsida / Arecales / Arecaceae / Attalea

Attalea funifera

Roste v Brazílii. Kmen má výšku do 15m a průměr 30cm. Listy vyrůstají po 5 - 15ti ks, jsou tmavězelené, dlouze řapíkaté, vlastní lístky asymetrické. Květenství je dlouze stopkaté, samčí mají 6 tyčinek. Plody jsou mírně obvejčité, dlouhé 10 - 15cm, široké 3 - 9cm a obsahují 1 - 3 semena.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: A. acaulis, Lithocarpos cocciformis, Sarinia funifera

Jako doplněk do substrátu doporučuji:
Zeolit
za 20,00 Kč s DPH.

Popis rodu Attalea

Roste v Mexiku, střední Americe včetně karibiku a Jižní Americe v podobě jednodomé palmy. Kmínky jsou poléhavé nebo vzpřímené, obvykle pokryté odumřelými bázemi listů. Listy jsou zpeřené, řapíky mohutné, bleděhnědé, šedé nebo žluté a lístky jsou úzce kopinaté. Květenství je velké, listeny dřevnaté, vlastní květy bývají buď pouze samčí anebo z větší části samičí. Plody obsahují několik semen.

Vyžaduje plné slunce.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Arecaceae (Arekovité)

Patří mezi jednoděložné rostliny. Znamená to například, že vytvářený stonek netloustne jako u dvouděložných anebo úplně chybí. Tato čeleď je lidově označována jako palmy a je jedinou čeledí řádu arekotvarých. Většinou pochází z tropů nebo subtropů. Nejjižněji rostoucí palmou je Rhopalostylis sapida rostoucí na 44 rovnoběžce na Chatmanových ostrovech a nejseverjněji rostoucí palmou je Chamaerops humilis, který dosahuje 44 rovnoběžky v jižní Francii. Existuje asi 189 rodů a 2361 druhů. Existují tyto podčeledě:

Najdeme v ní keře, vysoké i nízké stromy a dokonce i liány. Listy se nacházejí pouze na konci ve tvaru chocholu, jsou stálozelené, dlanitého nebo 1x (vzácně 2x) zpeřeného tvaru. Rostliny mohou být jednodorné nebo dvoudorné. Bílé nebo béžové květy jsou většinou jednopohlavné, drobné, tvořící husté laty. Plodem je bobule nebo peckovice (s jedinou peckou). Palmy mají široké využití v zemědělství i průmyslu.

Pro pěstování pro ně většinou platí, že by neměli přijít na přímé slunce, mají rády rozptýlené světlo a rosení. Přesazovat by se měly pouze v případě nutnosti protože jej špatně snášejí a nedoporučuje se je také přenášet na jiné místo (mnohdy stačí o 1m nebo jiné natočení). Jsou pak schopné na dlouhou dobu zastavit růst.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
      © Aleš Kyral 2007 - 2019