zavři

Ceník prodejců:

Facebook
 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 149x

Subtropické popínavé a převislé : Magnoliopsida / Dipsacales / Caprifoliaceae / Lonicera

Lonicera periclymenum (Zimolez ovíjivý/Z. německý)

cenik ceny již od 79,00 Kč s DPH

Pochází ze západní a severní Evropy včetně ČR (u nás pouze občasně vzplaňuje) a severní Afriky. Patří mezi ovíjivé opadavé rostliny a šplhavé keře. Dorůstá výšky 1 - 3 (i 5)m. Větve mohou být ochlupené. Listy nejsou srostlé, mají vejčitý, oválný anebo až eliptický tvar, délku 3 - 6 (i 9)cm, jsou tmavězelené, na spodní straně sivozelené, obvykle bývají holé, pouze v mládí mírně ochlupené a řapíky jsou krátké. Květy jsou 2pyské, žlutobílé, na vnější straně načervenalé a žláznatě lepkavé, vonné, dlouhé 2 - 2,5 (i 5,5)cm, seskupené do klasů z 3 - 5ti přeslenů. Plodem je červená kulovitá až téměř vejčitá bobule délky 6mm. Existují vnitrodruhové taxony:

Vyhovuje mu polostín, světlé křoviny, okraje lesů, atp. Nesnáší vápno.

LoniceraPericlymenum.jpg
720 x 960 px
472.26 kB LoniceraPericlymenum2.jpg
720 x 960 px
237.77 kB LoniceraPericlymenum3.jpg
1024 x 768 px
80.28 kB LoniceraPericlymenum4.jpg
1024 x 768 px
116.92 kB LoniceraPericlymenumBelgica.jpg
638 x 850 px
199.32 kB LoniceraPericlymenumBelgica2.jpg
1127 x 845 px
234.92 kB

Kvete v měsících:    123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)

Synonyma: Caprifolium distinctum, Caprifolium germanicum, Caprifolium periclymenum, Caprifolium quercifolium, Caprifolium semperflorens, Caprifolium sylvaticum, Euchylia verticillata, L. semperflorens, Periclymenum vulgare

Popis rodu Lonicera

cenikceny již od 11,00 Kč s DPH

Pocházejí především z Asie. Jedná se o opadavé nebo vzácně stálezelené keře nebo polokeře, někdy i nízké stromu. Habitus je vzpřímený nebo ovíjivý až plazivý. Výška se pohybuje mezi 3 - 4m. Větve jsou duté, přerušované pouze dření. Listy jsou vstřícné, někdy přeslenité, krátce řapíkaté, papírovité až kožovité, celokrajné, vzácně zubaté nebo dělené. Květy jsou 5tičetné, 2pyské, vzácně pravidelné, tyčinek 5, jsou seskupené v úžlabních vidlanech nebo hlávkách anebo 3 - 6tičetných lichopřeslenech, koruna bývá dlouze nebo krátce trubkovitá, zvonkovitá, válcovitá nebo nálevkovitá, barva bílá, žlutá, červená nebo růžovočervená. Plodem je bobule s několika semeny v barvě červené, modročerné nebo černé. Existují vnitrodruhové taxony:

Nejsou náročné na stanoviště a nemají specielní nároky na půdu. Mohou se vysazovat na slunce i do stínu, kde stín je lepší varianta. Můžeme je také podle libosti seřezávat. Květy na keřích vydrží po dlouhou dobu a krásně voní. Je vhodný pro tvorbu živých plotů.

Množí se semeny, dřevitými řízky anebo hřížením.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
(c) Aleš Kyral 2007 - 2019