zavři

Ceník prodejců:

 
 
 
 

pdf
 

karta rostliny zobrazena tento rok 44x

Skalničky : Magnoliopsida / Rosales / Rosaceae

Luetkea (Litkovka)

Existuje pouze 1 druh. Roste v Severní Americe v podobě polokeře v polštářových porostech. Větve jsou poléhavé až plazivé. Listy jsou 2 - 3x 3četné. Květenstvím je hrozen, vlastní květy jsou 5tičetné a mají 20 tyčinek. Plodem je měchýřek obsahující kopinatá semena.

Vyhovuje ji stín, vlhko a štěrkovitá výživná půda bez vápníku.

Množí se dělením, hřížením nebo zelenými řízky.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


Druhy:

Luetkea pectinata (Litkovka hřebenitá)

Roste na severu Severní Ameriky v podobě polokeře. Dorůstá výšky 5 - 15 (i 20)cm. Kmínek je bohatě větvený, vystoupavý a hustě olistěný. Listy jsou střídavé, v obrysu kulaté, dlouhé 0,7 - 2cm, 2 - 3x 3sečné, úkrojky posledního řádu úzce kopinaté, špičaté, lodyžní listy jsou podobné, ale menší. Květenstvím je hrozen nebo lata délky 1 - 5 (i 7)cm, listeny jsou 3četné, horní celokrajné, vlastní květy jsou 5tičetné, průměru 3 - 6 (i 8)mm, kališní lístky jsou vejčité až 3úhlé, dlouhé 2mm a korunní lístky jsou bílé, kulaté až mírně obvejčitě či lžičkovité a dlouhé 3 - 3,5mm. Plodem je prakticky holý lesklý měchýřek délky 4mm v krátce stopkatém souplodí a obsahuje 1 - 4 semena.

Vyhovují ji sutě, vlhká lehká půda bohatá na živiny.

Množí se semeny.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

klimatická zóna: 3 - 4

Synonyma: L. sibbaldioides, Saxifraga caespitosa, Saxifraga pectinata, Spiraea pectinata


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
      © Aleš Kyral 2007 - 2021