zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 15x

Orchideje : Liliopsida / Asparagales / Orchidaceae / Lycaste

Lycaste cruenta

Pochází ze střední Ameriky z Mexika, Guatemaly a Salvadoru. Pahlízy mají délku do 10cm a průměr do 5cm. Délka listů dosahuje až 38cm a 15cm šířky. Květní stonek dorůstá délky asi 15cm a může na něm být až 20 květů žluté barvy a průměru až 8cm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Kvete v měsících:    123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)

Synonyma: L. balsamea, L. chrysoptera, L. cruenta var. concolor, L. cruenta var. longibracteata, L. cruenta var. sulphurea, L. rossiana, L. saccata, L. sulphurea, Maxillaria balsamea, Maxillaria chrysoptera, Maxillaria cruenta, Selbyana cruenta

Popis rodu Lycaste

Existuje asi 35 druhů. Pahlízy mají vejčitý tvar a jsou leskle zelené. Z nich vyrůstají 2 - 3 zašpičatělé elipticky tvarované listy. Okvětní lístky jsou úzké. Obvykle nabývají barev žluté, bílé nebo oranžové až hnědé. Některé druhy mohou vytvářet i několik desítek květů najednou. Nejznámějším druhem je L. aromatica. Existuje vnitrodruhový taxon:

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Orchidaceae (Vstavačovité)

Existuje 850 - 880 rodů a 17 000 - 22 000 (ve skutečnosti nejspíše až 25 000) druhů a tím je i největší čeledí z rostlin vůbec. Rostou od tropů až po tundru. V teplých oblastech jsou především epifiticky rostoucí druhy, v mírném naopak pozemní terestrické. Patří mezi jednodomé rostliny s oboupohlavnými květy. Kořeny vytvářejí hlízu nebo oddenek. Listy mají čárkovitý, kopinatý nebo vejčitý tvar. Kvete samostatnými květy, ale spíše ve skupinách v klasu, latě, hroznu, hlávce nebo okolíku. Plodem bývá tenkostěnná tobolka. Mezi významné sběratele patřil i český botanik Benedikt Roezl (v časopise ABC o něm vyšel i komix v rámci série Lovci zelených pokladů). Dělí se na tyto podčeledě:

Vyhovuje jim vyšší vzdušná vlhkost, rozptýlené světlo a dostatek živin v podobě tekutého hnojiva. Orchideje produkují desetitisíce semen z jediné rostliny, avšak uchytí se pouze mizivé procento. Pěstují se v domácnostech (ve většině se jedná o hybridy odolnější na bytové podmínky) obvykle v průhledných květináčích ve směsi kokosového vlákna, keramzitu, borové kůry nebo polystyrenu. Zálivka pak probíhá tak, že se jednou týdně na asi 3hod celý květináč namočí do kyblíku s vodou a pak se nechá voda vytéci.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
      © Aleš Kyral 2007 - 2020