zavři

Ceník prodejců:

 
 
 
 

pdf
 

karta rostliny zobrazena tento rok 72x

Subtropické keře : Magnoliopsida / Lamiales / Acanthaceae

Mackaya

Jeden druh pochází z jižní Afriky a 3 z Indie. Rodové jméno bylo vybráno na počest irského botanika jménem James Townsend Mackay (1775 - 1862).

Vyhovuje ji plné světlo nebo polostín a jehčí půda bohatá na živiny. Minimální teplota pěstování je 7 - 10°C.

Množí se na jaře nebo v létě polodřevitými řízky.

Jako doplněk do substrátu doporučuji:
Zeolit
za 20,00 Kč s DPH.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


Druhy:

Mackaya bella

Patří mezi endemity jižní Afriky v podobě keře až nižšího stromu. Dorůstá výšky 1 - 2 (i 4)m a šířky 3m. Borka je světle šedá. Vstřícné listy mají 1,5cm řapíky, podlouhle vejčitý až eliptický tvar se zašpičatělým koncem a zúženou bází, na okrajích jsou mírně zvlněné a různě vykrajovaně vroubkované, barva je tmavězelená, spodní je matenězelená s vyniklou žilnatinou, celková délka 7 - 12 (i 14)cm a šířka 3,5cm. Kvete trubkovitými až zvonkovitými květy s 5ti okvětními lístky délky i šířky 3,5 - 6cm, barva je bílá až nafialovělá s tenkým růžovofialovým žilkováním. Jsou seskupené do řidkého hroznu. Plodem je úzce kyjovitá tmavěhnědá tobolka délky do 3,5cm.

Vyhovují mu stálezelené hroské lesy v blízkosti vody. Není odolná na mráz.

MackayaBella.jpg
1141 x 856 px
203.04 kB MackayaBella2.jpg
681 x 908 px
448.88 kB

Kvete v měsících:    123456789101112

Synonyma: Asystasia bella

Mackaya indica

Roste v Bhútánu a Dárdžilingu v podobě keře. Dorůstá výšky 1 - 2,5m. Kmínky jsou hnědé, holé a vzpřímené. Listy mají řapíky délky 0,5 - 6cm, čepel má eliptický tvar s krátkou špičkou, klínovitou bází, spodní starna je bleší, celková délka je 3 - 21cm a šířka 1,5 - 8cm. Kvete v 1 - 19cm hroznech obvykle ve vstřícných párech, stopky květů dosahují délky 0 - 5mm, květy jsou bílé až růžové s červenými žilkami. Plodem je tobolka délky 2,5 - 3cm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: Eranthemum indicum, Odontonemella indica, Thyrsacanthus indicus


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
      © Aleš Kyral 2007 - 2019