zavři

Ceník prodejců:

Facebook
 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 90x

Ovoce : Magnoliopsida / Rosales / Rosaceae / Malus

Malus pumila (Jabloň obecná/J. nízká/Janče)

Pochází zřejmě z Evropy. Roste v podobě stromu s kulovitou korunou. Dorůstá výšky 5 - 8 (i 15)m. Kmen je v mládí hladký, šedohnědý, později se začínají odlupovat plátky borky. Větve bývají bez trnců a v mládí jsou mírně plstnaté. Listy jsou opadavé, eliptické se zašpičatělým koncem o délce 5 - 10cm. Květy jsou bělorůžové, oboupohlavné a průměru do 5cm. Plodem je zelená malvice o velikosti (2 -) 3 - 5 (i 6)cm. Lidově se jim říká Svatojánské jablko a platí za předchůdce letních jablek. Existují vnitrodruhové taxony:

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Kvete v měsících:    123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)

Synonyma: M. communis, M. dasyphylla, M. dasyphylla var. domestica, M. domestica subsp. pumila, M. niedzwetzkyana, M. pumila var. domestica, Pyrus malus, Pyrus malus var. pumila, Pyrus pumila

Popis rodu Malus

Všechny druhy pocházejí z východní Asie. Patří mezi opadavé rostliny. Vyjímku tvoří evropská M. sylvestris a možná M. pumila. Tyto 2 vyjímky mají listy v pupenech stočené, ne složené. Existují vnitrodruhové taxony:

Množí se semeny, v zahradnictví ale dostanete vždy naroubované rostliny.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Rosaceae (Růžovité)

Patří sem 100 - 120 rodů se 3000 - 4000 druhy. Nejznámějším zástupcem je bezesporu růže, označována jako královna květin. Dalšími významnými představitelem je ovoce mírného pásma a také řada léčivých rostlin. V této čeledi se tedy naleznou byliny, keře i dřeviny, často obdařené ostny. Listy vyrůstají obvykle střídavě, jsou složené a s palisty. Kvete většinou 5tičetnými oboupohavnými květy. Plodem je pak češule.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
(c) Aleš Kyral 2007 - 2019