zavři

Ceník prodejců:

 
 
 
 

pdf
 

karta rostliny zobrazena tento rok 21x

Subtropické keře : Magnoliopsida / Rosales / Rosaceae

Marcetella

Rodové jméno bylo vybráno na počet španělského botanika a agronoma jménem Adeodato Francisco Marcet (1875 - 1964). Roste na Kanárských ostrovech a Madeiře v podobě stálezeleného dvoudomého keře. Listy jsou zpeřené. Květenstvím je úzký úžlabní hrozen, vlastní květy mají 4 zelené kališní lístky a korunní lístky chybějí. Plody jsou suché a rezavě hnědé.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


Druhy:

Marcetella maderensis

Roste na Madeiře v podobě keře. Dorůstá výšky do 1m. Povrch je v mládí řídce ochlupený. Borka je šedě hnědá. Palisty jsou dlouhé do 1,4cm. Listy jsou zpeřené, tvořené 7 - 13ti lístky, dlouhé 4 - 15cm, vlastní lístky jsou úzce kopinaté, pilovité, zelené, dlouhé 1 - 3,5cm, široké 0,5 - 2cm a spodní strana je světlejší. Květenství je klasnaté, dlouhé 3,5 - 17cm, vlastní květy jsou přisedlé, mají 3 vejčité až kopinaté listeny, kališní lístky samčích květů jsou obvejčité, světle zelené, dlouhé 3mm, u samičích květů podobné, tmavě zelené a dlouhé 2mm. Plody jsou zploštěle obvejčité a dlouhé 3 - 6mm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: Bencomia maderensis, Sanguisorba maderensis

Marcetella moquiniana

Roste na Kanárských ostrovech v podobě stálezeleného dvoudomého prutovitého keře. Dorůstá výšky 1 - 4m. Větve jsou slabé, v mládí řídce ochlupené a hnědě červené. Borka je šedě hnědá a odlupuje se. Palisty jsou peřenosečné. Listy jsou střídavé, seskupené při koncích větví, lichozpeřené, tvořené 6 - 13 páry lístků, dlouhé 7 - 20cm, vlastní lístky jsou kopinaté, tupé, pilovité, řídce ochlupené, zelené, řapíčkaté, dlouhé 1 - 3,5cm, široké 0,5 - 2cm, báze je uťatá až mělce srdčitá. Květenstvím je úžlabní převislý hrozen s křivolakým vřetenem délky 3,5 - 17cm, vlastní květy jsou přisedlé, listen vejčitý až kopinatý, dlouhý 3mm, samčí květy mají 4 světle zelené kališní lístky délky 3mm, samičí květy mají kališní lístky tmavě zelené a dlouhé 2mm. Plodem jsou zploštělé obvejčité křídlaté nažky délky 3 - 6mm.

Vyskytuje se v keřovém patru nižšího lesa na kamenitých svazích či roklinách.

MarcetellaMoquiniana.jpg
867 x 898 px
396.83 kB

kvete v měsících:    123456789101112


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
DONATE / příspěvek na provoz stránek         Instagram         © Aleš Kyral 2007 - 2023