zavři

Ceník prodejců:

 
 
 
 

pdf
 

karta rostliny zobrazena tento rok 36x

Tropické stromy : Magnoliopsida / Lamiales / Bignoniaceae

Markhamia

Roste v Africe a Asii v podobě stromu nebo keře. Listy jsou vstřícné a lichozpeřené. Květenstvím je vrcholový nebo úžlabní hrozen či lata, vlastní květy jsou oboupohlavné, kalich je úzký, koruna je trubkovitá, na vrcholu zvonkovitá, dlouhá 4 - 9cm a má 5 laloků tvořící 2 pysky. Plodem je tobolka obsahující úzce eliptická křídlatá semena. Nejznámějším druhem je M. lutea.

Synonyma: Dolichondrone

Jako doplněk do substrátu doporučuji:
Zeolit
za 20,00 Kč s DPH.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


Druhy:

Markhamia lutea

Roste v tropické východní Africe v podobě stromu. Dorůstá výšky 6 - 15 (i 30)m. Kmen je ve vyšším věku žlábkovaný. Borka je hnědočervená a drobně brázditá. Listy jsou zpeřené, tvořené 7 - 13ti lístky, vlastní lístky jsou zašpičatělé a v paždí žilek mají malé svazečky chlupů. Květenstvím je úžlabní nebo vrcholová lata délky do 10cm, vlastní květy jsou žluté a koruna má délku 5 - 8cm. Plodem je hnědý zkroucený čárkovitý lusk délky (30 -) 40 - 80cm a obsahuje okřídlená semena.

Vyhovuje ji kyselý substrát. Přezimuje při teplotách 10 - 15°C.

Množí se semeny.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: Dolichandrone hildebrandtii, Dolichandrone lutea, Dolichandrone platycalyx, M. hildebrandtii, M. platycalyx, Muenteria lutea, Spathodea lutea

Markhamia obtusifolia

Roste v jižní Africe v podobě keře (i stromu). Dorůstá výšky 1 - 2 (i 13)m. Borka je světlehnědá až šedá, hladká, u větších exemplářů rýhovaná. Větve jsou v mládí ochlupené. Listy jsou zpeřené, tvoří je 3 - 5 párů lístků, vlastní lístky jsou podlouhlé až eliptické, zpravidla zakulacené, v mládí dlouze ochlupené, přisedlé, dlouhé 4,5 - 17cm, široké 2,5 - 9,5cm, na bázi listu nejmenší, báze je zakulacená anebo přímá, občas asymetrická a řapíky jsou dlouhé 2 - 3,5cm. Květenstvím je bohatá vrcholová lata délky do 20cm, vlastní květy jsou žluté s načervenalými proužky na spodních 3 korunních lalocích, trubka má délku 2,5 - 4,5cm a rozložené laloky mají průměr i více než 5cm. Plodem je úzká zploštělá ochlupená tobolka délky do 85cm a šířky 2,5cm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: Dolichandrone obtusifolia, M. lanata, M. paucifoliolata, M. verdickii

Markhamia stipulata

Roste v Číně, Indočíně a Vietnamu v podobě stromu. Dorůstá výšky 5 - 15m. Povrch je v mládí ochlupený až plstnatý. Listy jsou zpeřené, dlouhé 30 - 55cm, tvoří je 4 - 8 párů lístků, vlastní lístky jsou eliptické až mírně vejčité, špičaté, mohou být drobně pilovité, dlouhé 12 - 23cm, široké 4 - 9cm, báze klínovitá až prakticky zakulacená a žilnatinu tvoří 8 - 9 párů žilek. Květenství je vrcholové, 4 - 10tikvěté, vlastní květy mají průměr 10 - 14cm, 2 - 6cm stopku, kalich je dlouhý 5,5cm, široký 4cm, koruna je žlutá, dlouhá 10cm s jícnem o průměru 10 - 15cm. Plodem je čárkovitá zploštělá tobolka délky 30 - 70cm, šířky 2 - 3cm a obsahuje okřídlená semena délky 3 - 5cm a šířky 1 - 1,5cm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: Bignonia stipulata, Dolichandrone cauda-felina, Dolichandrone stipulata, Dolichandrone stipulata var. kerrii, Dolichandrone stipulata var. velutina, M. cauda-felina

Markhamia tomentosa

Bohužel k této rostlině žádné podrobnější informace nemám. Dokážete-li něčím přispět, zašlete mi prosím informace na: . Děkuji.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: Dolichandrone tomentosa, M. sessilis, Muenteria tomentosa, Spathodea tomentosa

Markhamia zanzibarica

Roste v jižní Africe v podobě keře nebo stromu. Dorůstá výšky 2,5 - 7,5m. Borka je šedá až šedohnědá, hladká a drsná. Listy jsou zpeřené, tvořené 5 - 9ti lístky, vlastní lístky jsou obvejčité až prakticky kulaté, občas oboustranně ochlupené a šupinaté, mohou být drobně zubaté, prakticky přisedlé, dlouhé 2,5 - 10cm, široké 2 - 6cm, nejspodnější jsou nejmenší, báze je klínovitá až zakulacená, zpravidla asymetrická, žilnatinu tvoří 6 - 12 párů žilek a řapíky jsou dlouhé 4 - 9cm. Květenstvím je vrcholový nebo úžlabní hrozen, vlastní květy jsou žluté, hustě červeně až hnědočerveně tečkované, koruna má trubku délky 2 - 4,5cm, laloky jsou rozložené a v průměru mají až 4cm. Plodem je tobolka délky do 60cm a šířky 2cm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: Dolichandrone hirsuta, Dolichandrone latifolia, Dolichandrone stenocarpa, M. acuminata, M. puberula, M. stenocarpa, Muenteria puberula, Muenteria stenocarpa


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
      © Aleš Kyral 2007 - 2021