zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 9x

Orchideje : Liliopsida / Asparagales / Orchidaceae / Lycaste

Lycaste skinneri

Pochází se středních poloh střední Ameriky od Mexika po Honduras. Patří mezi opadavé rostlilny a epifyty. Pahlízy mají délku do 10cm. Dorůstá výšky až 30cm a šířky 15cm. Listy dorůstají délky do 50 (i 75)cm. Kvete narůžovělými květy s tmavěrůžovým pyskem o průměru až 15cm. Existuje vnitrodruhový taxon:

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Kvete v měsících:    123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)

Synonyma: L. alba, L. jamesiana, L. schoenbrunnensis, L. skinneri f. virginalis, L. skinneri var. alba, L. skinneri var. reginae, L. virginalis, Maxillaria skinneri, Maxillaria virginalis

Popis rodu Lycaste

Existuje asi 35 druhů. Pahlízy mají vejčitý tvar a jsou leskle zelené. Z nich vyrůstají 2 - 3 zašpičatělé elipticky tvarované listy. Okvětní lístky jsou úzké. Obvykle nabývají barev žluté, bílé nebo oranžové až hnědé. Některé druhy mohou vytvářet i několik desítek květů najednou. Nejznámějším druhem je L. aromatica. Existuje vnitrodruhový taxon:

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Orchidaceae (Vstavačovité)

Existuje 850 - 880 rodů a 17 000 - 22 000 (ve skutečnosti nejspíše až 25 000) druhů a tím je i největší čeledí z rostlin vůbec. Rostou od tropů až po tundru. V teplých oblastech jsou především epifiticky rostoucí druhy, v mírném naopak pozemní terestrické. Patří mezi jednodomé rostliny s oboupohlavnými květy. Kořeny vytvářejí hlízu nebo oddenek. Listy mají čárkovitý, kopinatý nebo vejčitý tvar. Kvete samostatnými květy, ale spíše ve skupinách v klasu, latě, hroznu, hlávce nebo okolíku. Plodem bývá tenkostěnná tobolka. Mezi významné sběratele patřil i český botanik Benedikt Roezl (v časopise ABC o něm vyšel i komix v rámci série Lovci zelených pokladů). Dělí se na tyto podčeledě:

Vyhovuje jim vyšší vzdušná vlhkost, rozptýlené světlo a dostatek živin v podobě tekutého hnojiva. Orchideje produkují desetitisíce semen z jediné rostliny, avšak uchytí se pouze mizivé procento. Pěstují se v domácnostech (ve většině se jedná o hybridy odolnější na bytové podmínky) obvykle v průhledných květináčích ve směsi kokosového vlákna, keramzitu, borové kůry nebo polystyrenu. Zálivka pak probíhá tak, že se jednou týdně na asi 3hod celý květináč namočí do kyblíku s vodou a pak se nechá voda vytéci.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
      © Aleš Kyral 2007 - 2020