zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 562x

Palmy a cykasy : Liliopsida / Arecales / Arecaceae / Attalea

Attalea maripa

Roste v Kolumbii, Venezuele, Ekvádoru, Peru a Brazílii. Kmeny jsou dlouhé 3,5 - 24m a v průměru mají 0,2 - 1m. Listy vyrůstají po 10 - 22ks, jsou zpeřené, vlastní lístky jsou asymetrické a seskupené do svazečků. Květenství má dlouhou stopku, samčí mají kopinaté korunní lístky a 6 tyčinek. Plody jsou nahnědlé, eliptické, dlouhé 4 - 6cm, široké 2,5 - 3cm a obsahují 2 - 3 semena.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: A. cryptanthera, A. macropetala, A. regia, Englerophoenix caribaeum, Englerophoenix longirostrata, Englerophoenix maripa, Englerophoenix regia, Englerophoenix tetrasticha, Ethnora maripa, Maximiliana caribaea, Maximiliana elegans, Maximiliana longirostrata, Maximiliana macrogyne, Maximiliana macropetala, Maximiliana maripa, Maximiliana martiana, Maximiliana regia, Maximiliana stenocarpa, Maximiliana tetrasticha, Palma maripa, Scheelea maripa, Scheelea tetrasticha, Temenia regia

Do substrátu doporučuji použít:
TERRACOTTEM 100g
za 90,00 Kč s DPH.

Popis rodu Attalea

Roste v Mexiku, střední Americe včetně karibiku a Jižní Americe v podobě jednodomé palmy. Kmínky jsou poléhavé nebo vzpřímené, obvykle pokryté odumřelými bázemi listů. Listy jsou zpeřené, řapíky mohutné, bleděhnědé, šedé nebo žluté a lístky jsou úzce kopinaté. Květenství je velké, listeny dřevnaté, vlastní květy bývají buď pouze samčí anebo z větší části samičí. Plody obsahují několik semen.

Vyžaduje plné slunce.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Arecaceae (Arekovité)

Patří mezi jednoděložné rostliny. Znamená to například, že vytvářený stonek netloustne jako u dvouděložných anebo úplně chybí. Tato čeleď je lidově označována jako palmy a je jedinou čeledí řádu arekotvarých. Většinou pochází z tropů nebo subtropů. Nejjižněji rostoucí palmou je Rhopalostylis sapida rostoucí na 44 rovnoběžce na Chatmanových ostrovech a nejseverjněji rostoucí palmou je Chamaerops humilis, který dosahuje 44 rovnoběžky v jižní Francii. Existuje asi 189 rodů a 2361 druhů. Existují tyto podčeledě:

Najdeme v ní keře, vysoké i nízké stromy a dokonce i liány. Listy se nacházejí pouze na konci ve tvaru chocholu, jsou stálozelené, dlanitého nebo 1x (vzácně 2x) zpeřeného tvaru. Rostliny mohou být jednodorné nebo dvoudorné. Bílé nebo béžové květy jsou většinou jednopohlavné, drobné, tvořící husté laty. Plodem je bobule nebo peckovice (s jedinou peckou). Palmy mají široké využití v zemědělství i průmyslu.

Pro pěstování pro ně většinou platí, že by neměli přijít na přímé slunce, mají rády rozptýlené světlo a rosení. Přesazovat by se měly pouze v případě nutnosti protože jej špatně snášejí a nedoporučuje se je také přenášet na jiné místo (mnohdy stačí o 1m nebo jiné natočení). Jsou pak schopné na dlouhou dobu zastavit růst.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
      © Aleš Kyral 2007 - 2019