zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 136x

Byliny : Magnoliopsida / Caryophyllales / Caryophyllaceae / Silene

Silene latifolia (Silenka širolistá/Knotovka bílá)

Pochází ze středozemí a severní Afriky. Patří mezi jednoletky až dvouletky (i trvalky. Dorůstá výšky (0,15 -) 0,25 - 0,8 (i 1)m. Lodyha je přímá a větvená. Listy vyrůstají v párech a jsou jemně chlupaté, bazální mají oválný tvar s délkou 4 - 15cm a šířku do 5cm, horní jsou kopinaté, vstřícné a přisedlé. Kvete na rovném stonku bílými květy samčími (štíhlejšími) nebo samičími květy o průměru 2,5 - 3cm v chudém vidlanu, korunní lísky jsou 2x dělené, dlouhé až 4cm. Plodem je tobolka délky 1,8 - 2,3cm obsahující našedlá ledvinitá semena délky 1,5mm. Existují vnitrodruhové taxony:

Potřebuje dobře propustné půdy ideálně bohatší na N, rumiště, traviny, okraje cest, atp.

SileneLatifolia.jpg
532 x 800 px
123.54 kB

Kvete v měsících:    123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)

Synonyma: Lychnis divaricata, Lychnis macrocarpa, Lychnis pratensis, Lychnis vespertina, Lychnis x loveae, Lychnis x loveae, Melandrium album, Melandrium boissieri, Melandrium dioicum subsp. album, Melandrium latifolium, S. alba subsp. divaricata, S. dioica, S. macrocarpa, S. pratensis subsp. divaricata

Jako doplněk do substrátu doporučuji:
Zeolit
za 20,00 Kč s DPH.

Popis rodu Silene

cenikceny již od 50,00 Kč s DPH

Květ je složený ze žilnatého kalichu a 5ti korunních lístků. Plodem je tobolka.

Vyhovují jim mírně vlhká místa, písčitohlinitá půda a plné slunce.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Caryophyllaceae (Hvozdíkovité)

Patří sem asi 100 rodů s přibližně 2500 druhy. Patří mezi jednoleté až vytrvalé byliny. Rostliny v drtivě většině pochází z mírného pásu severní polokoule. Lodyha bývá vidličnatě větvená. Listy nejčastěji vyrůstají protistojně bez palistů nebo křižmostojně. Stejně tak nejčastěji jsou květy oboupohlavné s 5ti okvětními lístky ve vrcholičnatých květenstvích. Plodem bývá tobolka.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
      © Aleš Kyral 2007 - 2020