zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 85x

Skalničky : Magnoliopsida / Ericales / Ericaceae / Phyllodoce

Phyllodoce aleutica (Vřesovina aleutská/Fylodoce aleutská)

Roste v Japonsku, Sachalinu a Kamčatce v podobě polštářovitého hustě olistěného keře. Dorůstá výšky 11 - 30 (i 40)cm. Větve jsou vzpřímené. Listy jsou zelené, jemně pilovité, čárkovité, dlouhé 0,5 - 1,4cmm, široké 1 - 2mm, na bázi zúžené, na spodní straně žlutozelené v centru s bílým pruhem, jsou jemně žláznatě pilovité a řapíky jsou dlouhé 0,5 - 1mm. Kvete v 4 - 15tičetných vrcholových hlávkách baňkovitými nebo kulovitěbankovitými květy v barvě bílé, žlutobílé až růžovofialové, na vnější straně žláznatě ochlupené, dlouhé 0,6 - 1,4cm, stopky jsou dlouhé 1 - 4cm, mají žlutozelenou barvu, jsou žláznatě ochlupené, kalich je žlutozelený, kališní lístky vejčitěkopinaté, tyčinek 10. Plodem je kulovitá 3 - 4mm tobolka. Existuje vnitrodruhový taxon:

Vyhovují mu středně úrodná a vlhká místa v polostínu s dobře propustnou půdou.

Množí se semeny hřížením nebo řízky.

PhyllodoceAleutica.jpg
1024 x 768 px
309.37 kB PhyllodoceAleutica2.jpg
1024 x 768 px
299.61 kB PhyllodoceAleutica3.jpg
720 x 960 px
544.39 kB

Kvete v měsících:    123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)

Synonyma: Bryanthus aleuticus, Menziesia aleutica, P. pallasiana

Jako doplněk do substrátu doporučuji:
Zeolit
za 20,00 Kč s DPH.

Popis rodu Phyllodoce

Roste v arktickém pásmu a v alpinských výškách v podobě nízkého stálezeleného hustě větveného keříčku. Podobá se vřesu. Listy jsou střídavé, čárkovité, střechovitě poskládané a kožovité. Kvete v koncových hlávkách, horznech, téměř okoličnatých svazečcích anebo i jednotlivě. Květy jsou 4 - 6tičetné, koruna baňkovitá nebo zvonkovitá, má 8 - 12 tyčinek a malý kalich. Plodem je 4 - 6tipouzdrá kulovitá tobolka obsahující drobná semena. Semena jsou vejčitá, lesklá.

Vyhovuje ji lehká nevápenitá půda v polostínu. Na zimu se zakrývá chvojím.

Množí se letními nebo vyzrálými řízky.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Ericaceae (Vřesovcovité)

Patří sem byliny, keře a při představě typického představitele vřesu dokonce možná překvapivě i stromy. Řadí se sem na 70 rodů s 2500 druhy. Roste převážně na severní polokouli. Listy obvykle vyrůstají střídavě, nemají řapík a mohou být tvořeny šupinami nebo jehličkami. Mají často kožovitý povrch. V drtivé většině na zimu neopadávají, jsou vždyzelené. Květy jsou oboupohlavné se 4 - 5ti okvětními lístky. Nejčastějšími květenstvími jsou hrozny, okolíky a chocholíky.

Rostlinám vyhovují kyselé půdy s menším obsahem živin. Díky tomu se často vyskytují v lesích, rašeliništích, atp.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
      © Aleš Kyral 2007 - 2020