zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 67x

Subtropické popínavé a převislé : Magnoliopsida / Asterales / Asteraceae / Mutisia

Mutisia lanata

Roste od Peru po Bolívii v podobě šplhavého polokeře nebo byliny. Dorůstá výšky až 10m. Kmínky jsou úzce křídlaté a plstnaté. Listy jsou přisedlé, vřeteno je dlouhé 8 - 20cm, konec má 3dílnou úponku, zpeřené, tvořené 4 - 5ti páry lístků, lístky vejčité až kopinaté, dlouhé 4,5 - 10cm, široké 1,7 - 3,5cm, střídavé až téměř vstřícné, špičaté až tupé, báze zaoblená, horní strana bíle pavučinatá až olysávající, spodní strana rezavě plstnatá a okraj celokrajný. Kvete v paprsčitých úborech, kalich je zvonkovitý, dlouhý 3,5 - 4cm, široký 3 - 5cm, kališní listeny jsou v 6 - 7mi řadách, vnější jsou vejčité, vnitřní podlouhlé, kvítky 2tvárné, paprsčitých je 20 - 25ks, jazýčky jsou kopinaté, červené, 3zubé, dlouhé 4cm, široké 1cm, terčových kvítků bývá 90 - 100ks, koruna je žlutá, 2pyská, dlouhá 1,2 - 1,5cm, vnější pysk je 3zubý a vnitřní 2klaný. Plodem je válcovitá holá nažka s 2,5 - 3cm dlouhým chmýrem.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: M. bipontina, M. bipontini, M. lanata var. bipontini

Jako doplněk do substrátu doporučuji:
Zeolit
za 20,00 Kč s DPH.

Popis rodu Mutisia

Rodové jméno bylo vybráno na počest španělského botanika jménem J. C. B. Mutis y Bosia. Rostou zejména v tropech jihovýchodní Brazílie, Čile, Argentině, Peru, Bolívii a Ekvádoru. Jedná se o stálezelené, obvykle popínavé keře, polokeře nebo trvalky. Kmínky mohou být křídlaté, beztrnné. Listy jsou střídavé, jednoduché nebo zpeřené, přisedlé nebo s krátkými řapíky, centrální žebro bývá protažené v úponek. Květenství bývá samostatné, terminální, úbory paprsčité nebo terčovité, lůžko holé, kališní listeny 3 - 10tiřadé, koruna 2pyská, vnější 3 laloky srostlé v 3zuby jazýček, terčové kvítky oboupohlavné, koruna 2pyská, vnější pysk jazýčkovitý, konec 3klaný. Plodem je hladká nebo žebernatá holá či ochmýřená nažka, chmýr může být bílý, žlutý nebo hnědý.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Asteraceae (Hvězdnicovité)

Je to velmi bohatá čeleď. Řadí se sem více než 1300 rodů s cca 20 000 druhů. Náleží sem jednoletky, dvouletky i travalky, dále pak byliny, polokeře, keře a dokonce i stromy. Listy mohou být střídavé i vstřícné, celokrajné nebo různě vykrajované. Květy jsou charakteristickým znakem hvězdnicovitých. Většinou jsou 5tičetné (4četné zřídka) a především jsou seskupené v úboru. Principem úboru je, že na středovém terčíku je seskupeno mnoho drobných květů vedle sebe, přičemž u krajních jsou okvětní lístky protažené a jsou lidově považovány za jediné okvětní lístky. Typickým příkladem je kopretina. Plodem je nažka.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
      © Aleš Kyral 2007 - 2020