zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 42x

Subtropické popínavé a převislé : Magnoliopsida / Asterales / Asteraceae / Mutisia

Mutisia acuminata

Roste v Peru, Bolívii, Argentině a Čile v podobě bohatě větveného keře. Dorůstá výšky 1 - 2,5m. Větve mohou být ochlupené, zprohýbané, vzpřímené až poléhavé (i polštářovité). Listy jsou přisedlé, vřeteno má 3dílné úponky délky 7 - 15cm, zpeřené, tvořené 9 - 14ti páry lístků, lístky vstřícné až střídavé, kopinaté, dlouhé 1 - 3,5cm, široké 0,5 - 1cm, zašpičatělé s terminální úponkou, celokrajné a báze protažená. Kvete v paprsčitých úborech, kalich je dlouhý 4,5 - 6cm, široké 0,7 - 1,5cm, válcovitý, kališní lístky po 18 - 22ks v 6 - 7mi řadách, jsou dlouze kopinaté, dlouhé 0,6 - 1,6cm, široké 0,4 - 1,2cm, tupé, holé až plstnaté, okvětní lístků 5 - 8ks, koruna červená, oranžová nebo žlutá, trubka dlouhá 3,5 - 5cm, jazýček dlouhý 1 - 1,8cm, tupý, terčové kvítky po 10 - 20ks, koruna žlutá až červená, 2pyská, trubka dlouhá 2 - 3cm, vnější pysk 3zubý, dlouhý 4 - 5mm. Plodem je vřetenovitá nažka dlouhá 0,8 - 1,8cm, široká 1 - 2mm, holá s 1,8 - 2cm žlutohnědým chmýrem. Existují vnitrodruhové taxony:

Vyhovuje ji plné slunce, suchá půda (s ní vydrží i mírné mrazy).

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: M. hirsuta, M. peduncularis, M. viciifolia, M. viciifolia var. genuina

Popis rodu Mutisia

Rodové jméno bylo vybráno na počest španělského botanika jménem J. C. B. Mutis y Bosia. Rostou zejména v tropech jihovýchodní Brazílie, Čile, Argentině, Peru, Bolívii a Ekvádoru. Jedná se o stálezelené, obvykle popínavé keře, polokeře nebo trvalky. Kmínky mohou být křídlaté, beztrnné. Listy jsou střídavé, jednoduché nebo zpeřené, přisedlé nebo s krátkými řapíky, centrální žebro bývá protažené v úponek. Květenství bývá samostatné, terminální, úbory paprsčité nebo terčovité, lůžko holé, kališní listeny 3 - 10tiřadé, koruna 2pyská, vnější 3 laloky srostlé v 3zuby jazýček, terčové kvítky oboupohlavné, koruna 2pyská, vnější pysk jazýčkovitý, konec 3klaný. Plodem je hladká nebo žebernatá holá či ochmýřená nažka, chmýr může být bílý, žlutý nebo hnědý.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Asteraceae (Hvězdnicovité)

Je to velmi bohatá čeleď. Řadí se sem více než 1300 rodů s cca 20 000 druhů. Náleží sem jednoletky, dvouletky i travalky, dále pak byliny, polokeře, keře a dokonce i stromy. Listy mohou být střídavé i vstřícné, celokrajné nebo různě vykrajované. Květy jsou charakteristickým znakem hvězdnicovitých. Většinou jsou 5tičetné (4četné zřídka) a především jsou seskupené v úboru. Principem úboru je, že na středovém terčíku je seskupeno mnoho drobných květů vedle sebe, přičemž u krajních jsou okvětní lístky protažené a jsou lidově považovány za jediné okvětní lístky. Typickým příkladem je kopretina. Plodem je nažka.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
      © Aleš Kyral 2007 - 2020