zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 47x

Subtropické stromy : Pinopsida / Podocarpales / Podocarpaceae / Prumnopitys

Prumnopitys ferruginea

Roste na Novém Zélandu v podobě stromu s okrouhlou korunou. Dorůstá výšky až 25m při průměru kmene do 1m. Borka je jemně tečkovaná, šupinovitá, šedohnědá a odlupuje se v tlustých destičkách. Dřevo je tvrdé a trvanlivé. Listy jsou v mládí bledězelené nebo hnědočervené, uspořádané v rovině, dlouhé až 3cm, úzce čárkovité, špičaté, později jsou dlouhé 1,5 - 2,5cm, široké 2 - 3mm, tmavězelené, špičaté, centrální žebro výrazné, okraj zahnutý a průduchy jsou pouze na spodní straně. Samčí šištice samostatné, přisedlé, vzpřímené, jehnědovité, dlouhé 0,5 - 1,5cm, objevují se v paždí listů, stejně jako samičí květy, ty bývají samostatné, umístěné na koncích krátkých větévek, drobně šupinaté. Semena mají červený obal, jsou široce podlouhlá až téměř kulovitá, narůžovofialovělá, sivě ojíněná, dlouhá do 2cm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: Nageia ferruginea, Podocarpus ferrugineus, Stachycarpus ferrugineus, Stachypitys ferruginea

Jako doplněk do substrátu doporučuji:
Zeolit
za 20,00 Kč s DPH.

Popis rodu Prumnopitys

Roste od východní Austrálie přes Novou Kaledonii, Nový Zéland po Čile, Venezuelu a Kostariku v podobě opadavého nebo stálezeleného hustého stromu o výšce až 40 (i 60)m. Borka je hladká, vláknitá, červená až žlutohnědá, na starých exemplářích puká v 3 - 5mm tlustých destičkách. Pupeny jsou nenápadné, kryté 3úhlými šupinami. Listy vyrůstají ve šroubovici, jsou zploštělé, čárkovité, dlouhé 1 - 4cm, široké 2 - 3mm. Samčí šištice úžlabní, samostatné nebo ve svazečcích. Semena jsou samostatné, téměř terminální nebo ve skupinách.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
      © Aleš Kyral 2007 - 2020