zavři

Ceník prodejců:

 
 
 
 

pdf
 

karta rostliny zobrazena tento rok 32x

Tropické keře : Magnoliopsida / Gentianales / Rubiaceae

Neohymenopogon

Roste v Bhútánu, Číně, Indii, Myanmaru, Nepálu, Thajsku a Vietnamu v podobě opadavého zpravidla epifytického i sukulentního keře. Palisty jsou velké, vytrvalé a zpravidla vejčité. Listy jsou vstřícné, seskupené na koncích větví. Květenstvím je bohatý stopkatý oboupohlavný vrcholový chocholík, vlastní květy mají kalich 5tilaločný, koruna je bílá až světle zelená, řepicovitá až mírně nálevkovitá a s 5ti laloky. Plodem je úzce eliptická, obvejčitá nebo obkuželovitá občas mírně dřevnatá tobolka se 3mi chlopněmi a obsahuje čárkovitá podlouhlá semena.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


Druhy:

Neohymenopogon assamicus

Bohužel k této rostlině žádné podrobnější informace nemám. Dokážete-li něčím přispět, zašlete mi prosím informace na: . Děkuji.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: Dunnia assamica, Greenea bahadurii, Hymenopogon assamicus

Neohymenopogon oligocarpus

Roste v Číně v podobě keře. Dorůstá výšky 2m. Větve jsou zploštělé až prakticky kulaté. Palisty jsou vejčité a dlouhé 3 - 5mm. Listy jsou seskupené na koncích kmínků, jsou úzce eliptické až obkopinaté, zašpičatělé, zelené, oboustranně ochlupené, dlouhé 10 - 21cm, široké 3 - 6cm, báze je klínovitá až tupá, spodní strana zpravidla bělavá, žilnatinu tvoří 7 - 11 párů žilek a řapíky jsou dlouhé 0,6 - 3cm. Květenství je ochlupené, má 1 - 5cm stopku, listeny jsou 3úhlé, dlouhé 2mm, petaloidní listeny úzce eliptické až kopinaté, dlouhé 2 - 3cm, široké 0,5 - 1cm a vlastní květy mají 0,5 - 1cm stopku. Plodem je eliptická tobolka délky 1cm, šířky 5mm, může být ochlupená, kališní laloky vytrvalé, špičaté, dlouhé 5mm a obsahují černá semena délky 6mm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: Hymenopogon oligocarpus

Neohymenopogon parasiticus

Roste v Číně, Bhútánu, Indii, Myanmaru, Nepálu, Thajsku a Vietnamu v podobě opadavého keře. Dorůstá výšky 0,3 - 2m. Kmínky jsou obloukovité a zprvu ochlupené. Palisty jsou vejčité až prakticky kulaté, tupé a dlouhé 0,6 - 1,2cm. Listy jsou kopinaté až obkopinaté nebo obvejčité, oboustranně ochlupené, dlouhé 5 - 28cm, široké 1,5 - 11cm, báze je protáhlá, žilnatinu tvoří 15 - 28 párů žilek a řapíky jsou dlouhé 0,5 - 2cm. Květenstvím je drobně plstnatý až ochlupený chocholík délky 4 - 18cm, šířky 4 - 24cm, listeny jsou palistovité, vejčité, dlouhé 0,5 - 1,5cm, petaloidní listeny eliptické, tupé až špičaté, béžové až bílé, dlouhé 3 - 10cm, široké 1,5 - 3,3cm, vlastní květy mají 0,5 - 1,2cm stopku, kalich má trubku délky 3 - 4mm, laloky kopinaté až úzce 3úhlé, špičaté, dlouhé 0,6 - 1cm, koruna je bílá, trubka dlouhá 2,5 - 6cm, laloky vejčité a dlouhé 0,5 - 1cm. Plodem je eliptická tobolka délky 1,2 - 3cm a šířky 0,6 - 1cm.

NeohymenopogonParasiticus.jpg
899 x 792 px
313.78 kB

Synonyma: Hymenopogon parasiticus, Hymenopogon parasiticus var. longiflorus, Mussaenda cuneifolia


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
DONATE / příspěvek na provoz stránek         Instagram         © Aleš Kyral 2007 - 2023