zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

Tagy

domů rozšíření parky

eshop taxonomie odkazy

slovníček články skupiny

galerie fórum burza

hledání

karta rostliny zobrazena tento rok 37x

Listnáče : Magnoliopsida / Fagales / Nothofagaceae / Nothofagus

Nothofagus alpina

Roste v Čile v podobě stromu. Dorůstá výšky 25m a šířky 15m v široce sloupovitém habitu. Borka má šedozelenou barvu a rozpukaný povrch. Výhony jsou v mládí ochlupené. Listy mají dlouze vejčitý tvar délky do 10cm, vroubkovaný okraj, ochlupení z obou stran, tmavězelenou barvu se světlejší spodní stranou a žilnatinu skládající se z až 18 párů žilek. Samičí i samčí květenství tvoří dlouhé nazelenalé kvítky. Plody jsou pokryté štětinkami a mají délku do 1cm. V každém jsou 3 semena.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: Fagus alpina, Fagus nervosa, Fagus procera, N. nervosa, N. procera

Popis rodu Nothofagus

Roste na jižní polokouli v Jižní Americe, Austrálii, Tasmánii, Nový Zélandu až na Nové Guinei v podobě stálezeleného nebo opadavého keře či stromu. Jsou podobné evropským bukům, ale nejsou tak robustní, jejich koruna je lehčí, vzdušná a listy jsou menší a zaoblené. Listy vyrůstají 2řadě, jsou střídavé, mohou být pilovité, krátce řapíkaté a zpeřeně žilnaté. Květe jsou drobnými kvítky vyrůstajícími v paždí listů, samčí vyrůstají samostatně nebo po 3ks a mají 8 - 40 tyčinek. Plodem je 3hranná nažka zpravidla po 3ks ve 2 - 4laločné číšce.

Využívá se jako solitéra, aby vynikl jeho charakteristický tvar, nejčastěji v atriových zahradách nebo v mobilní zeleni. Stanoviště má být světlé, ale nesnáší úpal. Proto v létě dbáme na dostatečnou půdní a vzdušnou vlhkost. Půda by měla být vlhčí, ale propustná, lehce kyselé nebo neutrální reakce. Řez se neprovádí, neboť by narušil jeho malebný vzrůst. Mladé rostliny několik let na zimu chráníme krytem.

Rozmnožování: Podaří-li se nám získat osivo, vyséváme je na jaře po 24hodinovém máčení ve vlažné vodě pod okna do pařeniště. Vzrostlé semenáčky zasadíme do květináčů a přezimujeme na bezmrazém místě (např. ve studeném, nepromrzajícím skleníku). V následujících letech je rovněž musíme na zimu chránit. Dalším způsobem množení je hřížení mladých větví - větve přiháčkujeme a zasypeme humózní zeminou, kterou udržujeme stále vlhkou. Zakořeňování ale trvá dosti dlouho. Řízkování zelenými řízky je sice také možné, ale je také velmi zdlouhavé. Navíc vyžaduje dokonalé množárenské zařízení s řízenou teplotou a vlhkostí. Poměrně produktivnějším způsobem je roubování ve skleníku na podnože Fagus silvatica (Buk lesní) zasazeném v kontejneru. Roubuje se do boku, rouby z 2 - 3letého dřeva. Ujmuté roubovance vysadíme na jaře na chráněné záhony a vyvazujeme k hůlkám, aby se nové výhony nevylámaly.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
© Aleš Kyral 2007 - 2024                 DONATE / příspěvek na provoz stránek