zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

Tagy

domů rozšíření parky

eshop taxonomie odkazy

slovníček články skupiny

galerie fórum burza

hledání

karta rostliny zobrazena tento rok 38x

Palmy a cykasy : Liliopsida / Arecales / Arecaceae / Chamaedorea

Chamaedorea fragrans

Roste v Peru v trsech. Kmeny mají výšku 2 - 4m a šířku 0,5 - 1,5cm, jsou vzpřímené, zelené a trsy celkově široké do 4,5m. Listy vyrůstají po 4ks, jsou tmavězelené, jednoduché, hluboce 2klané, dlouhé 30 - 50cm, laloky široké 6 - 9cm, jsou čárkovitě kosočtvercovité, okraj zubatý, žilnatinu tvoří 12 párů nervů. Květenství je vzpřímené, samčí i samičí má 1 - 8 větví, dlouhé 20 - 40cm, květy oranžové, vonné, kalich 3klaný, koruna dlouhá 3mm, samičí 3dílná. Plody jsou eliptické, lesklé, černé, dlouhé do 1,2cm a široké 6mm.

ChamaedoreaFragrans.jpg
615 x 820 px
74.23 kB

Synonyma: C. gratissima, C. pavoniana, C. ruizii, C. verschaffeltii, Nunnezharia fragrans, Nunnezharia verschaffeltii, Nunnezia fragrans

Popis rodu Chamaedorea

Jeden z největších palmových rodů je domovem především ve střední Americe odkud přesahuje do Jižní Ameriky až po Bolívii. Většinu rodu tvoří půvabné, drobné, podrostové samostatné nebo trsnaté palmy se vzrůstem 2 - 3 (i 6)m, ale najdou se i druhy o výšce 15m, kmen se podobá bambusu a Ch. elatior je šplhavý. Většina druhů má schopnost se rozrůstat podzemními nebo nadzemními výběžky do trsů či porostů. Listy mohou být jednoduché, 2klané i sudozpeřené, lístky stejně- i nestejně široké. Květy jsou jednopohlavné, samičí vyrůstají v hustějších hroznech, zatímco samčí bývají nejčastěji umístěny na jednoduchém nebo vidličnatém klasu. Většina druhů je dvoudomá. Rod Chamaedorea se obecně díky svému nevelkému vzrůstu a stínomilnosti dobře hodí do bytových podmínek a druh Ch. elegans je jednou z vůbec nejčastěji pěstovaných palem. S ohledem na počet existujích druhů je však zatím potenciál rodu pro komerční pěstování využit vcelku nepatrně.

Půda by měla být dobře propustná, bohatá na živiny. Teplota by se měla pohybovat kolem 24°C během dne a 18°C během noci. Rozmezí teplotního prostředí je od 10°C - 35°C. Má ráda vyšší vzdušnou vlhkost jak ve vzduchu, tak v substrátu. Osvětlení by mělo být jasné, ale ne na přímém slunci.

Množí se semeny.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Arecaceae (Arekovité)

Patří mezi jednoděložné rostliny. Znamená to například, že vytvářený stonek netloustne jako u dvouděložných anebo úplně chybí. Tato čeleď je lidově označována jako palmy a je jedinou čeledí řádu arekotvarých. Většinou pochází z tropů nebo subtropů. Nejjižněji rostoucí palmou je Rhopalostylis sapida rostoucí na 44 rovnoběžce na Chatmanových ostrovech a nejseverjněji rostoucí palmou je Chamaerops humilis, který dosahuje 44 rovnoběžky v jižní Francii. Existuje asi 189 rodů a 2361 druhů. Existují tyto podčeledě:

Najdeme v ní keře, vysoké i nízké stromy a dokonce i liány. Listy se nacházejí pouze na konci ve tvaru chocholu, jsou stálozelené, dlanitého nebo 1x (vzácně 2x) zpeřeného tvaru. Rostliny mohou být jednodorné nebo dvoudorné. Bílé nebo béžové květy jsou většinou jednopohlavné, drobné, tvořící husté laty. Plodem je bobule nebo peckovice (s jedinou peckou). Palmy mají široké využití v zemědělství i průmyslu.

Pro pěstování pro ně většinou platí, že by neměli přijít na přímé slunce, mají rády rozptýlené světlo a rosení. Přesazovat by se měly pouze v případě nutnosti protože jej špatně snášejí a nedoporučuje se je také přenášet na jiné místo (mnohdy stačí o 1m nebo jiné natočení). Jsou pak schopné na dlouhou dobu zastavit růst.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
© Aleš Kyral 2007 - 2024                 DONATE / příspěvek na provoz stránek