zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 100x

Byliny : Magnoliopsida / Malvales / Malvaceae / Lavatera

Lavatera thuringiaca (Slézovec durynský)

Pochází z východní Evropy a jihozápadní Asie. Patří mezi trvalky. Dorůstá výšky 0,5 - 1,5 (i 1,8)m. Listy mají šířku až 9cm, jsou 3 - 5ti laločnaté a hustě hvězdovitě nebo svazčitě ochlupené. Květy mají růžovou barvu a průměr 3 - 7cm s více než 5ti hluboce vykrojenými okvětními lístky délky 2,5 - 4,5cm. Plody jsou hladké, složené z 18 - 24 plůdků. Existují vnitrodruhové taxony:

Roste na stepích, v křovinách, pastvinách, náspech, atp. Vyhovuje mu plné slunce a zem bohatá na živiny (nejlépe vápnitá). Pro prodloužení doby kvetení se po odkvětu větve zastřihávají. Nesmí být však střih příliš hluboký.

Množí se řízkováním polodřevnatých větví.

LavateraThuringiaca.jpg
500 x 752 px
157.46 kB LavateraThuringiaca3.jpg
636 x 850 px
140.21 kB

Kvete v měsících:    123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)

Synonyma: Althaea thuringiaca, Malva thuringiaca, Olbia thuringiaca

Do substrátu doporučuji použít:
OSMOCOTE 60g
za 16,00 Kč s DPH.

Popis rodu Lavatera

Pochází ze střední a východní Asie a Austrálie. Patří mezi trvalky. Dorůstají výšky 1 - 3m. Listy vyrůstají ve spirále a jsou laločnaté. Starší rostliny dřevnatějí. Vyznačuje se dlouhou dobou kvetení. Vlastní květy mají v průměru 4 - 12cm a jsou tvořeny 5ti okvětními lístky. Plod má tvar plochého soudečku. Existují vnitrodruhové taxony:

Vyhovuje mu sluníčko. Je citlivějčí na mráz (zejména starší rostliny), protoje dobré na zimu zakrývat chvojím, přemístit do chladné místnosti nebo si udělat nový řízek.

Množí se řízkováním na konci léta.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Malvaceae (Slézovité)

V této poměrně vělké čeledi existuje na 200 rodů s asi 2300 druhy. Taxonomická struktura je poněkud obtížnější, podrobnější informace získáte např. na http://en.wikipedia.org/wiki/Malvaceae . Listy vyrůstají obvykle střídavě a jsou laločnatě dělené a často se zubatým okrajem. Okvětních lístků je nejčastěji 5 (existují samozřejmě polokvěté a plnokvěté kultivary s většími počty). Plodem je nejčasteji tobolka nebo oříšek.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
      © Aleš Kyral 2007 - 2020