zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 32x

Bodláky : Magnoliopsida / Asterales / Asteraceae / Onopordum

Onopordum corymbosum

Dorůstá výšky 0,3 - 1,3m. Lodyžní listy jsou kopinaté, peřenosečné až peřenolaločné. Květenství má průměr 2 - 3,6cm, délku 2 - 5cm a koruna má velikost 1,3 - 2,4 (I 2,8)cm. Plodem je nažka délky 3 - 4,5mm s chmýrem délky (0,55 -) 0,7 - 1,1cm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Kvete v měsících:    123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)

Synonyma: O. humile, O. tauricum subsp. corymbosum, O. tauricum subsp. humile

Popis rodu Onopordum

Pochází z Evropy (zejména středozemí), severní Afriky, Kanárských ostrovů a jihozápadní a střední Asie. Patří mezi dvouletky nebo krátcežijící trvalky. Stonek je větvený, dorůstá výšy 0,5 - 3m. Prvním rokem vytváří přízemní růžici šedozelených listů, teprve druhým rokem roste do výšky. Listy jsou laločnaté, ostnité. Kvete půlkulatými květy v úboru. Plodem je nažka délky 4 - 6mm.

Množí se pouze semeny.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Asteraceae (Hvězdnicovité)

Je to velmi bohatá čeleď. Řadí se sem více než 1300 rodů s cca 20 000 druhů. Náleží sem jednoletky, dvouletky i travalky, dále pak byliny, polokeře, keře a dokonce i stromy. Listy mohou být střídavé i vstřícné, celokrajné nebo různě vykrajované. Květy jsou charakteristickým znakem hvězdnicovitých. Většinou jsou 5tičetné (4četné zřídka) a především jsou seskupené v úboru. Principem úboru je, že na středovém terčíku je seskupeno mnoho drobných květů vedle sebe, přičemž u krajních jsou okvětní lístky protažené a jsou lidově považovány za jediné okvětní lístky. Typickým příkladem je kopretina. Plodem je nažka.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
      © Aleš Kyral 2007 - 2019