zavři

Ceník prodejců:

Facebook
 
 
 
 

pdf
 

karta rostliny zobrazena tento rok 87x

Bylinky : Magnoliopsida / Apiales / Araliaceae

Oplopanax (Moračina)

Existují 3 druhy. Roste na západě Severní Ameriky a severovýchodní Asii. Patří mezi opadavé keře. Větve i listy má ostnité. Listy jsou dlanitě laločnaté. Kvete zelenavými nebo bělavými květy v hroznech nebo latách. Plodem je malá bobule. Používá se v tradiční medicíně.

Množí se semeny, řízky (i kořenovými) nebo odnožemi.

Vyhovuje jim půda bohatá na živiny, vlhko, chladnější míto a polostín.

Do substrátu doporučuji použít:
TERRACOTTEM 100g
za 90,00 Kč s DPH.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


Druhy:

Oplopanax elatus (Moračina štíhlý)

Roste v Koreji, Číně a Rusku. Patří mezi opadavé keře. Dorůstá výšky 1 (i 3)m a šířky 1 - 1,5m. Pod zemí vytváří dlouhé plazivé oddenky. Stonky jsou porostlé křehkými jehličkovitými žlutými ostny o délce 3 - 10cm. Borka je světlešedá. Listy tvoří 3 - 16cm řapíky, jsou také ostnité a dlanitá celkově kulatá 15 - 44cm čepel s 5 - 7mi trojúhelníkovými laloky. Spodní strana čepele je rovněž ostnitá. Květenství je dlouhé 7 - 25cm s kvítky o průměru kolem 1cm. Plodem je žlutočervená bobule o průměru kolem 1cm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: Echinopanax elatus, O. horridus subsp. elatus

Oplopanax horridus (Moračina hrozivá)

Roste v podobě rozložitého opadavého keře především v chladnějších vlhkých oblastech západu Severní Ameriky. Nalezen byl od jižní Aljašky po Oregon i Kalifornii a na východ po Albertu, Montanu a místy i v Michiganu a Ontariu. Dorůstá výšky 1 - 1,5 (i 5)m a šířky 2,5 - 3m. Stonky i spodní strany listů jsou ostnité. Listy vyrůstají ve spirále, jsou jednoduché, dlanitě dělené na 5 - 13 laloků o celkové velikosti 20 - 40cm. Okraj je nepravidelně 2x pilovitý. Kvete v latách o průměru 10 - 20cm a délce až 25cm. Vlastní kvítky jsou 5ti četné a zelenobílé. Plodem je malá červená bobule o průměru 4 - 7mm se 2 - 3mi semeny. Používá se v tradiční medicícně.

Vyhovuje mu stín a vlhká úrodná půda v jehličnatých i smíšených lesích.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: Aralia erinacea, Aralia occidentalis, Echinopanax horridus, Fatsia horrida, Horsfieldia horrida, Panax horridus, Ricinophyllum americanum, Ricinophyllum horridum

Oplopanax japonicus

Pochází z východní Asie, zejména Japonska. Patří mezi opadavé ostnité keře. Dorůstá výšky 1,5 - 2 (i 3)m a šířky 2,5 - 3m. Větve dosahují délky 1m. Dlanité listy mají celkovou velikost 15 - 30cm a jsou tvořené obvykle 5 - 7mi trojúhelníkovými laloky. Kvete v hroznu o délce 8 - 25cm. Používá se v medicíně.

Vyhovují mu stinné jehličnaté lesy s propustnou půdou.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: Aralia faribuki, Aralia laribuki, Echinopanax horridus subsp. japonicus, O. horridus var. brevilobus, O. japonicus var. brevilobus


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
(c) Aleš Kyral 2007 - 2019