zavři

Ceník prodejců:

Facebook
 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 234x

Orchideje : Liliopsida / Asparagales / Orchidaceae / Orchis

Orchis pallens (Vstavač bledý)

Pochází z Evropy. Patří mezi trvalky. Pod zemí vytváří 2 hlízy. Dorůstá výšky (15 -) 17 - 30 (i 40)cm. Listy jsou podlouhlé, uprostřed nejširší. Kvete světle žlutými květy ve válcovitém klasu, pysk je tmavší, mělce 3laločný až celokrajný a ostruha má délku až 1,4cm. Plodem je tobolka. Patří mezi chráněné druhy C2 a je zpasán i v CITES.

Vyhovují mu řidké lesy nebo jejich okraje, křoviny, atp. s mírně vlhkou půdou.

Fotografie převzata z http://www.vkolacek.cz/ .

OrchisPallens.jpg
462 x 675 px
213.63 kB OrchisPallens2.jpg
430 x 675 px
174.96 kB

Kvete v měsících:    123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)

Synonyma: Androrchis pallens, O. pallens f. pseudopallens, O. pseudopallens, O. sulphurea

Do substrátu doporučuji použít:
TERRACOTTEM 100g
za 90,00 Kč s DPH.

Popis rodu Orchis

Roste především v Evropě a severozápadní Africe. Dále také v Tibetu, Mongolsku, Číně a Japonsku. Rodové jméno bylo převzato z řeckého orchis = varlata. Roste jako terestrická rostlina. Patří mezi trvalky. Pod zemí naleznete hlízu. Stonek je vzpřímený. Listy vytvářejí přízemní růžici. Mívají pochvatý charakter. Kvete v hroznu délky 5 - 15cm v barvě žluté, červené nebo fialové. Plodem je tobolka. Mnoho druhů je zapsáno v seznamu CITES.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Orchidaceae (Vstavačovité)

Existuje 850 - 880 rodů a 17 000 - 22 000 (ve skutečnosti nejspíše až 25 000) druhů a tím je i největší čeledí z rostlin vůbec. Rostou od tropů až po tundru. V teplých oblastech jsou především epifiticky rostoucí druhy, v mírném naopak pozemní terestrické. Patří mezi jednodomé rostliny s oboupohlavnými květy. Kořeny vytvářejí hlízu nebo oddenek. Listy mají čárkovitý, kopinatý nebo vejčitý tvar. Kvete samostatnými květy, ale spíše ve skupinách v klasu, latě, hroznu, hlávce nebo okolíku. Plodem bývá tenkostěnná tobolka. Mezi významné sběratele patřil i český botanik Benedikt Roezl (v časopise ABC o něm vyšel i komix v rámci série Lovci zelených pokladů). Dělí se na tyto podčeledě:

Vyhovuje jim vyšší vzdušná vlhkost, rozptýlené světlo a dostatek živin v podobě tekutého hnojiva. Orchideje produkují desetitisíce semen z jediné rostliny, avšak uchytí se pouze mizivé procento. Pěstují se v domácnostech (ve většině se jedná o hybridy odolnější na bytové podmínky) obvykle v průhledných květináčích ve směsi kokosového vlákna, keramzitu, borové kůry nebo polystyrenu. Zálivka pak probíhá tak, že se jednou týdně na asi 3hod celý květináč namočí do kyblíku s vodou a pak se nechá voda vytéci.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
(c) Aleš Kyral 2007 - 2019