zavři

Ceník prodejců:

Facebook
 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 169x

Orchideje : Liliopsida / Asparagales / Orchidaceae / Traunsteinera

Traunsteinera globosa (Hlavinka horská/Hlavuška horská)

Roste v horách jižní, jihozápadní a střední Evropy s přesahem na Kavkaz. Patří mezi trvalky. Dorůstá výšky (15 -) 35 - 65 (i 70)cm. Pod zemí vytváří 2 hlízy. Lodyha je přímá, šedozelená (našedlé zejména na spodní straně), rýhovaná, zpoře olistěná. Listy mají kopinatý tvar se špičkou, délku 5 - 13cm, šířku 1 - 3cm (k vrcholu se zmenšují), jsou střídavé a nevytvářejí přízemní růžice. Kvete růžovými (výjmečně bílými) 0,6 - 1cm kvítky s tmavěfialovými tečkami seskupenými do hustého jehlancovitého, kulovitého nebovejčitého klasu délky 2 - 6cm a šířky 2 - 3cm, korunní lístky jsou dlouhé 4,5 - 9mm, pysk má délku 5 - 7mm, je opatřený nachovými tečkami, má 3 laloky a centrální je delší postranních. Plodem je tobolka. Patří mezi chráněné druhy C2.

Vyhovují ji horské louky, pastviny, atp. s sušší půdou na plném slunci.

Fotografie převzata z http://www.vkolacek.cz/ .

TraunsteineraGlobosa.jpg
879 x 675 px
419.85 kB TraunsteineraGlobosa2.jpg
855 x 675 px
361.71 kB

Kvete v měsících:    123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)

Synonyma: Nigritella globosa, Orchis globosa, Orchis halleri, Orchites globosa

Do substrátu doporučuji použít:
TERRACOTTEM 100g
za 90,00 Kč s DPH.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Orchidaceae (Vstavačovité)

Existuje 850 - 880 rodů a 17 000 - 22 000 (ve skutečnosti nejspíše až 25 000) druhů a tím je i největší čeledí z rostlin vůbec. Rostou od tropů až po tundru. V teplých oblastech jsou především epifiticky rostoucí druhy, v mírném naopak pozemní terestrické. Patří mezi jednodomé rostliny s oboupohlavnými květy. Kořeny vytvářejí hlízu nebo oddenek. Listy mají čárkovitý, kopinatý nebo vejčitý tvar. Kvete samostatnými květy, ale spíše ve skupinách v klasu, latě, hroznu, hlávce nebo okolíku. Plodem bývá tenkostěnná tobolka. Mezi významné sběratele patřil i český botanik Benedikt Roezl (v časopise ABC o něm vyšel i komix v rámci série Lovci zelených pokladů). Dělí se na tyto podčeledě:

Vyhovuje jim vyšší vzdušná vlhkost, rozptýlené světlo a dostatek živin v podobě tekutého hnojiva. Orchideje produkují desetitisíce semen z jediné rostliny, avšak uchytí se pouze mizivé procento. Pěstují se v domácnostech (ve většině se jedná o hybridy odolnější na bytové podmínky) obvykle v průhledných květináčích ve směsi kokosového vlákna, keramzitu, borové kůry nebo polystyrenu. Zálivka pak probíhá tak, že se jednou týdně na asi 3hod celý květináč namočí do kyblíku s vodou a pak se nechá voda vytéci.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
(c) Aleš Kyral 2007 - 2019