zavři

Ceník prodejců:

Facebook
 
 
 
 

pdf
 

karta rostliny zobrazena tento rok 73x

Tropické stromy : Magnoliopsida / Lamiales / Bignoniaceae

Oroxylum (Oroxylum)

Roste v tropické Asii v podobě mohutného stromu. Listy vyrůstají vstřícně, jsou 2 - 4x zpeřené, lístky jsou pak vejčité a celokrajné. Květenství je hroznovité, terminální a dlouhé, vlastní květy jsou velké, otevírají se v noci, kalich je zvonkovitý, kožovitý, růžovofialový, uťatý nebo drobně zubatý, koruna zvonkovitá nebo nálevkovitá s 5ti laloky, barvy růžovofialovočervené nebo světle béžové. Plodem je zploštělá čárkovitá dlouhá tobolka obsahující zploštělá kulatá semena s širokým papírovitým podlouhlým křídlem. Existuje pouze 1 druh.

Jako doplněk do substrátu doporučuji:
Zeolit
za 20,00 Kč s DPH.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


Druhy:

Oroxylum indicum (Oroxylum indické)

Roste v tropické Asii v podobě rozkladitého poloopadavého stromu. Dorůstá výšky 4 - 20 (i 27)m při průměru kmene 10 - 40cm. Borka je šedá a jsou na ni patrné jizvy po odpadlých listech. Větve jsou řídké a stávají se dutými. Listy jsou seskupené na koncích větví, jsou dlouze řapíkaté, 2 - 4x zpeřené, dlouhé 0,5 - 2m, vlastí lístky jsou vejčité až podlouhlé, špičaté, dlouhé 4 - 15cm, široké 3 - 9cm, báze klínovitá, zakulacená, zpravidla zkosená a řapíčky jsou dlouhé 0,5 - 2cm. Květenstvím je terminální vzpřímený hrozen délky 0,25 - 1,5m na až 7cm stopce, květy se rozvíjejí v noci, mají 2 - 4cm stopku, kalich je kožovitý, později dřevnatý, dlouhý 2 - 4cm, barvy hnědorůžovofialové, zvonkovitý, korunní trubka vně červenorůžovofialová až hnědá, uvnitř žlutá až růžová, dlouhá 3 - 10cm, laloky na okraji zkadeřené nebo vroubkované, prakticky kulaté a dlouhé i široké 2 - 4,5cm. Plodem je převislá černá tobolka délky 0,45 - 1,2m, šířky 6 - 10cm a obsahuje semena délky 3,5 - 4cm a šířky 5,6 - 9cm (včetně papírovitého křídla).

OroxylumIndicum .jpg
750 x 926 px
189.44 kB

Synonyma: Arthrophyllum ceylanicum, Arthrophyllum reticulatum, Bignonia indica, Bignonia lugubris, Bignonia pentandra, Bignonia quadripinnata, Bignonia tripinnata, Bignonia tuberculata, Calosanthes indica, Hippoxylon indica, O. flavum, Spathodea indica


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
(c) Aleš Kyral 2007 - 2019