zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 174x

Sukulenty : Magnoliopsida / Gentianales / Apocynaceae / Pachypodium

Pachypodium lamerei

cenik ceny již od 24,00 Kč s DPH

Roste na Madagaskaru v podobě keře s vidličnatě větvenou korunou. Dorůstá výšky až 6 (i 8)m při tloušťce doutníkově tvarovaného kmenu až 60cm. Povrch je tmavězelený s šedostříbrným potahem, hrbolky s trny (délky do 2,5cm) ve spirále. Listy jsou tmavězelené, lesklé, podvinuté, dlouhé 25 - 35cm a široké 2,5 - 11cm. Květenstvím je okolík, vlastní květy jsou bílé, objevují se poprvé při výšce zhruba 1,5m (následuje rozdvojení stonku), mají délku 3 - 6cm, průměr 6 - 11cm a stopku délky 5 - 20cm. Plodem je 2pouzdrý měchýřek délky až 20cm a obsahuje hnědá válečkovitá semena délky 1,5cm. Existují vnitrodruhové taxony:

Ročně může narůstat až o 20cm. Minimální teplota by měla být 12°C.

Množí se semeny.

PachypodiumLamereiLamerei.jpg
768 x 792 px
181.7 kB PachypodiumLamereiLamerei3.jpg
475 x 967 px
134.8 kB PachypodiumLamereiLamerei4.jpg
902 x 672 px
200.09 kB PachypodiumLamereiLamerei5.jpg
767 x 644 px
164.23 kB PachypodiumLamereiLamerei6.jpg
615 x 820 px
122.81 kB

Synonyma: P. champenoisianum, P. lamerei var. ramosum, P. ramosum, P. rutenbergianum f. lamerei, P. rutenbergianum var. lamerei

Popis rodu Pachypodium

cenikceny již od 24,00 Kč s DPH

Pochází z centrální madagaskarské plošiny, kde roste na žulových kopcích. Rostlina se vypadá jako sloupovitý kaktus s olistěným vrcholem. Během vegetace zajišťují pachypodiím asimilaci především listy, ale i po jejich opadu rostlina asimiluje díky chloroplastům umístěným v podpovrchových vrstvách kůry. Listy jsou jednoduché, vyrůstají ve spirále, jsou celokrajné a kožovité. Palisty jsou přeměněné v trny. Květy jsou oboupohlavné, bývají trubkovitě talířovité seskupených v chudokvětých až mnohokvětých vrcholících. Plodem je párovitý válcovitý měchýřek. Pozor, rostlina je jedovatá!

Při pěstování ve skleníkové kultuře vycházíme z poznatků získaných na likolitách. Během vegetace vyžaduje dostatek tepla, světla (nikoli sluneční úpal) i vody. Pokud můžeme mladým rostlinám dopřát dostatek tepla a co nejvíce světla i v zimě, semenáče pak vegetují plných 12 měsíců a jejich roční přírůstky dosahují až 250 mm. Zálivka by měla být nárazová, tzn. nechat zcela vyschnout a pak hodně zalít. Přesazují se každoročně (starší po dvou letech) do lehkého substrátu (po jednom dílu rašeliny, písku a zeminy ze zahrádky). Po přesazení 14 dní nezalévejte. Na zimu listy žloutnou a opadají. Nesnažte se tedy např. zálivkou o jejich znovuzazelenání. Hnojit můžete sukulentními hnojivy nebo hnojivy podporujícími růst (Krystalon "květ").

Množí se semeny, které si udržují klíčivost asi 2 roky.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Apocynaceae (Toješťovité)

Existuje v ní asi 424 rodů a asi 1500 druhů. Naleznou se zde byliny, keře, stromy i liány. Rozšířená je předevší v teplých oblastech subtropů a tropů. V těchto případech se jedná o trvalky. Mnoho druhů při poranění roní mléčný latex. Listy bývají nejčastěji protistojné, občas střídavé. Nemají nepravidelný okraj ani palisty. Květy vyrůstají samostatně nebo ve vrcholičnatých květenstvích. Jsou oboupohlavné se 4 - 5 okvětními lístky. Plodem je tobolka, peckovice nebo bobule. K nejznámějším zástupcům patří Pouštní růže, Svícník, Voskovka a Oleandr.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
© Aleš Kyral 2007 - 2023