zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

Tagy

domů rozšíření parky

eshop taxonomie odkazy

slovníček články skupiny

galerie fórum burza

hledání

karta rostliny zobrazena tento rok 25x

Byliny : Magnoliopsida / Saxifragales / Paeoniaceae / Paeonia

Paeonia jishanensis

Roste v Číně v podobě keře. Dorůstá výšky do 1,8m. Kmínky jsou šedé až šedohnědé. Větve jsou světlezelené, později šedé až černé s drobnými lenticelami. Listy jsou 2x 3četné, vlastní lístky jsou vejčitěkulovité až kulaté, hluboce 3laločné, dlouhé 4 - 6cm, široké 3,5 - 4,5cm, laloky také laločnaté, špičaté až zakulacené a spodní strana je v mládí jemně ochlupená. Květy mají průměr 10 - 16cm, mají 2 - 3 listeny, 4 - 5 zelených vejčitých kališních lístků délky 2,5 - 5,5cm, šířky 1,8 - 2,5cm, 5 - 11 korunních lístků v barvě bílé (i načervenalé nebo narůžovofialovělé), obvejčité, dlouhé 4,5 - 7,2cm a široké 4 - 6cm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: P. spontanea, P. suffruticosa var. spontanea, P. x suffruticosa subsp. spontanea, P. x suffruticosa var. jishanensis, P. x suffruticosa var. spontanea

Popis rodu Paeonia

cenikceny již od 177,10 Kč s DPH

Roste v Asii, Evropě a Severní Americe jako trvalka nebo keř. Pod zemí vytváří hlízovité kořeny. Větve jsou vzpřímené. Listy jsou velké, střídavé, peřeně až složeně členěné. Kvete samostatnými oboupohlavnými květy, mají 5 kališních lístků, 4 - 13 korunních mnohem větší velikosti v barvě červené, růžové, bílé nebo nažloutlé, na vrcholu vykousávané, mají až 230 tyčinek a 1 - 8 pestíků. Plodem je dřevnatý měchýřek obsahující kulaté až eliptické lesklé semeno o velikosti až 1cm. Nejznámějším druhem u nás je P. officinalis. Velkou sbírku pivoněk naleznete v Liberecké botanické zahradě, ale největší jsou v Průhonicích (dřevité i bylinné) a Tróji (bylinné). Existují např. tyto vnitrodruhové taxony:

Vyhovuje jim plné slunce, chráněné místo a výživná prohnojená (zejména dusíkem a fosforem) lehčí půda. Jsou odolné vůči mrazům, ale na zimu se zastýlají kompostem, hnojem atp. Zálivka není nutná, vystačí si s dešťovými srážkami. V době sucha je ale vhodnější zalévat druhy pocházející z Kavkazu. Nesvědčí jim ale naopak dlouhodobé deštivé počasí, pak jsou napadány plísněmi. V takovém případě postižená místa odstřiháváme a pálíme.

Množí se semeny nebo dělením trsů na konci léta. Bylinné druhy zasazujeme do mělkých jamek, dřevnaté do hlubších (zhruba 1 - 2 palce).

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
© Aleš Kyral 2007 - 2024                 DONATE / příspěvek na provoz stránek