zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 21x

Trvalky : Magnoliopsida / Saxifragales / Paeoniaceae / Paeonia

Paeonia sterniana

Bohužel k tomuto druhu žádné podrobnější informace nemám. Dokážete-li něčím přispět, zašlete mi prosím informace na: . Děkuji.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: P. emodi subsp. sterniana

Popis rodu Paeonia

cenikceny již od 140,00 Kč s DPH

Roste v podobě trvalky nebo keře. Pod zemí vytváří hlízovité kořeny. Větve jsou vzpřímené. Listy jsou velké, střídavé, peřeně až složeně členěné. Kvete samostatnými oboupohlavnými květy, mají 5 kališních lístků, 4 - 13 korunních mnohem větší velikosti v barvě červené, růžové, bílé nebo nažloutlé, na vrcholu vykousávané, mají až 230 tyčinek a 1 - 8 pestíků. Plodem je dřevnatý měchýřek obsahující kulaté až eliptické lesklé semeno o velikosti až 1cm. Nejznámějším druhem u nás je P. officinalis. Velkou sbírku pivoňek naleznete v Liberecké botanické zahradě, ale největší jsou v Průhonicích (dřevité i bylinné) a Tróji (bylinné). Existují např. tyto vnitrodruhové taxony:

Vyhovuje jim plné slunce, chráněné místo a výživná prohnojená (zejména dusíkem a fosforem) lehčí půda. Jsou odolné vůči mrazům, ale na zimu se zastýlají kompostem, hnojem atp. Zálivka není nutná, vystačí si s dešťovými srážkami. V době sucha je ale vhodnější zalévat druhy pocházející z Kavkazu. Nesvědčí jim ale naopak dlouhodobé deštivé počasí, pak jsou napadány plísněmi. V takovém případě postižená místa odstřiháváme a pálíme.

Množí se semeny nebo dělením trsů na konci léta. Bylinné druhy zasazujeme do mělkých jamek, dřevnaté do hlubších (zhruba 1 - 2 palce).

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
      © Aleš Kyral 2007 - 2022