zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 1749x

Trvalky : Magnoliopsida / Saxifragales / Paeoniaceae / Paeonia

Paeonia tenuifolia (Pivoňka úzkolistá/P. tenkolistá)

Pochází z jihovýchodní Evropy a roste až do oblasti za Kavkazem. Patří mezi trvalky. Dorůstá výšky 50cm. Pod zemí vytváří plazivé oddenky. Listy jsou rozdělené na tenké 1 - 2mm široké úkrojky. Květy mají v průměru 6 - 8cm v barvě červenorůžové. Existuje vnitrodruhový taxon:

Vyhovují ji skalní stepi na plném slunci.

Množí se semeny.

PaeoniaTenuifolia.jpg
1024 x 768 px
325.26 kB PaeoniaTenuifolia2.jpg
788 x 600 px
342.75 kB PaeoniaTenuifolia3.jpg
532 x 800 px
216.99 kB PaeoniaTenuifoliaPlena.jpg
1024 x 768 px
335.03 kB

kvete v měsících:    123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)

Synonyma: P. biebersteiniana, P. carthalinica, P. hybrida, P. lithophila, P. multifida, P. tenuifolia f. brevifolia, P. tenuifolia f. latifolia, P. tenuifolia f. latisecta, P. tenuifolia f. parviflora, P. tenuifolia subsp. biebersteiniana, P. tenuifolia var. biebersteiniana, P. tenuifolia var. brevifolia, P. tenuifolia var. hybrida, P. tenuifolia var. laciniata, P. tenuifolia var. latifolia, P. tenuifolia var. latisecta, P. tenuifolia var. parviflora

Popis rodu Paeonia

cenikceny již od 140,00 Kč s DPH

Roste v podobě trvalky nebo keře. Pod zemí vytváří hlízovité kořeny. Větve jsou vzpřímené. Listy jsou velké, střídavé, peřeně až složeně členěné. Kvete samostatnými oboupohlavnými květy, mají 5 kališních lístků, 4 - 13 korunních mnohem větší velikosti v barvě červené, růžové, bílé nebo nažloutlé, na vrcholu vykousávané, mají až 230 tyčinek a 1 - 8 pestíků. Plodem je dřevnatý měchýřek obsahující kulaté až eliptické lesklé semeno o velikosti až 1cm. Nejznámějším druhem u nás je P. officinalis. Velkou sbírku pivoňek naleznete v Liberecké botanické zahradě, ale největší jsou v Průhonicích (dřevité i bylinné) a Tróji (bylinné). Existují např. tyto vnitrodruhové taxony:

Vyhovuje jim plné slunce, chráněné místo a výživná prohnojená (zejména dusíkem a fosforem) lehčí půda. Jsou odolné vůči mrazům, ale na zimu se zastýlají kompostem, hnojem atp. Zálivka není nutná, vystačí si s dešťovými srážkami. V době sucha je ale vhodnější zalévat druhy pocházející z Kavkazu. Nesvědčí jim ale naopak dlouhodobé deštivé počasí, pak jsou napadány plísněmi. V takovém případě postižená místa odstřiháváme a pálíme.

Množí se semeny nebo dělením trsů na konci léta. Bylinné druhy zasazujeme do mělkých jamek, dřevnaté do hlubších (zhruba 1 - 2 palce).

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
© Aleš Kyral 2007 - 2022