zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 146x

Popínavé, převislé a půdokryvné : Magnoliopsida / Vitales / Vitaceae / Parthenocissus

Parthenocissus henryana (Přísavník Henryův)

Roste ve střední Číně v podobě opadavého pnoucího keře. Dorůstá výšky až 5m. Větve jsou hranaté a úponky mají 4 - 7 ramen. Listy jsou dlanité, 3 - 5tičetné, řapíky dlouhé 2,5 - 8cm, řapíčky jsou dlouhé pouze 0,3 - 1,5cm, lístky jsou obvejčité až vejčité, dlouhé 3 - 12cm, široké 1,5 - 5,5cm, špičaté nebo tupé, matné, zelené, při rašení červené, na okraji má 2 - 6 zubů, žilnatinu tvoří 3 - 7 párů žilek, žilnatina bílá, na spodní straně červená a mírně ochlupená, konec zubatý a podzimní barva je červená. Kvete v tenkých latnatých květenstvích s délkou 2 - 15cm, stopky jsou dlouhé 1,5 - 9cm, květy mají eliptická nebo kulovitá poupata, korunní lístky eliptické délky 0,8 - 2mm, stopky dlouhé 0,5 - 2mm a semeníky jsou vejčitěeliptické. Plodem je tmavěmodrá bobule průměru 0,8 - 1cm obsahující 1 - 3 obvejčitá semena. Existují vnitrodruhové taxony:

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: Ampelopsis henryana, Cissus henryana, P. henryi, P. multiflora, Psedera henryana, Vitis henryana, Vitis henryi, Vitis thomsonii

Do substrátu doporučuji použít:
TERRACOTTEM 100g
za 90,00 Kč s DPH.

Popis rodu Parthenocissus

cenikceny již od 20,00 Kč s DPH

Velmi dekorativní pnoucí rostlina pocházející ze Severní Ameriky a východní Asie. Na jaře a v létě zkrášluje zdi a pergoly zelenými rozstřapenými listy, které na podzim přechází do zářivé červené. K podkladu se zachycuje přísavnými destičkami na větvených úponcích. Na zimu listy opadávají. Listy jsou střídavé, dlouze řapíkaté, dlanitě laločnaté, jednoduché nebo 3četné a lístky jsou hrubě zubaté. Kvete oboupohlavnými květy ve vrcholících či latách, kalich je drobný, korunních lístků je 5 (i 4), tyčinek 5 a semeníky jsou 2pouzdré se 2mi vajíčky. Plodem je 1 - 4semenná nejedlá bobule barvy tmavěmodré až načernalé. Semena jsou obvejčitá.

Je vhodné pěstovat na slunci, ale roste i ve stínu. Tam ale neroste tak rychle. Pokud potřebujete zachovat tvar, není problém rostlinu dle potřeby sestřihávat. Vyrovnává se s tím velice dobře.

Množí se dřevitými nebo i zelenými řízky nebo hřížením.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
      © Aleš Kyral 2007 - 2020