zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 148x

Popínavé, převislé a půdokryvné : Magnoliopsida / Vitales / Vitaceae / Parthenocissus

Parthenocissus quinquefolia (Loubinec pětilistý/L. pýřitý/Přísavník pětilistý/Psí víno)

cenik ceny již od 20,00 Kč s DPH

Pochází ze Severní Ameriky. Dorůstá délky 6 - 12m. Úponky mají 5 - 12 ramen s přísavnými destičkami. Mladé větve i s pupeny jsou načervenalé. Listy jsou dlanité, 3 - 7mičetné nebo zpeřené, vlastní lístky eliptické až obvejčité, na okraji vroubkované až téměř celokrajné, dlouhé 2,5 - 15cm, široké do 9cm, matné, zelené, na spodní straně světlezelené, špičaté, přisedlé či téměř přisedlé, báze klínovitá, žilnatinu tvoří 5 - 7 párů žilek a řapíky jsou dlouhé 5 - 14,5cm. Podzimní barva je červená. Kvete v terminálních latách na 3 - 5mm stopce, květy mají stopky délky 1,5 - 2,5mm, jsou holé, poupata eliptická, dlouhá 2 - 3mm, korunní lístky eliptické, velké 1,7 - 2,7mm a semeníky jsou kuželovité. Plodem je modrá až modročerná bobule šířky 1 - 1,2cm obsahující 2 - 3 obvejčitá semena. Existují vnitrodruhové taxony:

Je velmi odolný. Po vysazení roste zejména do výšky. Nemá tak dobré krycí účinky jako L. trojhrotý (P. tricuspidata).

ParthenocissusQuinquefolia.jpg
1024 x 768 px
197.22 kB ParthenocissusQuinquefolia2.jpg
960 x 720 px
180.67 kB ParthenocissusQuinquefolia6.jpg
799 x 600 px
98.19 kB ParthenocissusQuinquefolia7.jpg
1127 x 845 px
197.54 kB ParthenocissusQuinquefolia8.jpg
1115 x 836 px
368.31 kB ParthenocissusQuinquefolia9.jpg
720 x 960 px
444.25 kB

kvete v měsících:    123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)

Synonyma: Ampelocissus cirrhata, Ampelocissus major, Ampelopsis hederacea, Ampelopsis hederacea var. dumetorum, Ampelopsis hederacea var. murorum, Ampelopsis heptaphylla, Ampelopsis himalayana, Ampelopsis hirsuta, Ampelopsis latifolia, Ampelopsis quinquefolia, Ampelopsis quinquefolia var. angustifolia, Ampelopsis quinquefolia var. dumetorum, Ampelopsis quinquefolia var. graebneri, Ampelopsis quinquefolia var. heptaphylla, Ampelopsis quinquefolia var. hirsuta, Ampelopsis quinquefolia var. laciniata, Ampelopsis quinquefolia var. latifolia, Ampelopsis quinquefolia var. murorum, Ampelopsis quinquefolia var. pubescens, Ampelopsis quinquefolia var. radicantissima, Ampelopsis quinquefolia var. spaethii, Ampelopsis radicantissima var. graebneri, Ampelopsis radicantissima var. saint-paulii, Ampelopsis roylei, Ampelopsis saint-paulii, Ampelopsis virginiana, Cissus hederacea, Cissus hirsuta, Cissus quinquefolia, Hedera carnosa, Hedera quinquefolia, P. dumetorum, P. engelmannii, P. heptaphylla, P. quinquefolia f. engelmannii, P. quinquefolia var. murorum, Psedera heptaphylla, Psedera quinquefolia, Psedera quinquefolia var. murorum, Quinaria hederacea, Quinaria quinquefolia, Vitis hederacea, Vitis quinquefolia

Popis rodu Parthenocissus

cenikceny již od 20,00 Kč s DPH

Velmi dekorativní pnoucí rostlina pocházející ze Severní Ameriky a východní Asie. Na jaře a v létě zkrášluje zdi a pergoly zelenými rozstřapenými listy, které na podzim přechází do zářivé červené. K podkladu se zachycuje přísavnými destičkami na větvených úponcích. Na zimu listy opadávají. Listy jsou střídavé, dlouze řapíkaté, dlanitě laločnaté, jednoduché nebo 3četné a lístky jsou hrubě zubaté. Kvete oboupohlavnými květy ve vrcholících či latách, kalich je drobný, korunních lístků je 5 (i 4), tyčinek 5 a semeníky jsou 2pouzdré se 2mi vajíčky. Plodem je 1 - 4semenná nejedlá bobule barvy tmavěmodré až načernalé. Semena jsou obvejčitá.

Je vhodné pěstovat na slunci, ale roste i ve stínu. Tam ale neroste tak rychle. Pokud potřebujete zachovat tvar, není problém rostlinu dle potřeby sestřihávat. Vyrovnává se s tím velice dobře.

Množí se dřevitými nebo i zelenými řízky nebo hřížením.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
© Aleš Kyral 2007 - 2023