zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 26x

Tropické stromy : Magnoliopsida / Fagales / Fagaceae / Lithocarpus

Lithocarpus beccarianus

Roste na Borneu v podobě stromu. Dorůstá výšky 15 - 30m při průměru kmene 20 - 70cm. Borka je šedohnědá až tmavěhnědá, může být šupinatá. Palisty jsou dlouhé 3 - 4mm a široké do 0,5mm. Listy jsou kožovité, lesklé, šedohnědé, špičaté, dlouhé 7 - 16cm, široké 3 - 6cm, spodní strana žlutě plstnatá, báze špičatá až klínovitá, žilnatinu tvoří 5 - 9 párů žilek a řapíky jsou dlouhé 1 - 2cm. Květenství je samčí nebo oboupohlavné, listeny s listenci jsou dlouhé 1 - 1,5mm, široké do 0,5mm, samčí květy vyrůstají samostatně a stejně tak i samičí. Plodenství má číšky s 1 - 1,5cm stopkou, jsou eliptické, dlouhé do 10cm, v průměru mají 6cm a nažky jsou eliptické, dlouhé 5 - 7cm a široké 4 - 5cm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: Pasania beccariana, Quercus beccariana, Synaedrys beccariana

Jako doplněk do substrátu doporučuji:
Zeolit
za 20,00 Kč s DPH.

Popis rodu Lithocarpus

Roste od Indie přes Čínu a Japonsko po jihovýchodní Asii v podobě stálezeleného stromu či keře. Rodové jméno je odvozeno z řeckých slov lithos = kámen a carpos = semeno. Povrch je v mládí žlutorezavě plstnatý nebo hvězdicovitě ochlupený. Palisty bývají opadavé. Listy vyrůstají ve spirále, jsou celokrajně (i zubaté), kožovité, okraj může být zakřivený a spodní část může být ochlupená. Květenství mohou být oboupohlavná nebo smíšená, vzpřímená, ochlupená, samčí vyváří husté latnaté i několik dm dlouhé svazky vlastní květ je zvonkovitý se 4 - 7mi laloky, 8 - 15ti tyčinkami, samičí vyrůstají samostatně nebo až po 30ks kolem vřetene, vlastní květy mají 6 laloků a 10 - 12 patyčinek na až 2cm stopce. Plodem je nažka/žalud, který je pohárkovitý, miskovitý nebo prakticky kulovitý.

Vyhovuje mu plné slunce nebo polostín a kyselá nebo neutrální dobře propustná hluboká půda bohatá na živiny.

Množí se semeny.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
      © Aleš Kyral 2007 - 2020