zavři

Ceník prodejců:

Facebook
 
 
 
 

pdf
 

karta rostliny zobrazena tento rok 100x

Vodní a bahenní : Liliopsida / Alismatales / Araceae

Peltandra (Peltandra)

Jedná se o trsnaté byliny. Pod zemí vytváří kraší vertikální oddenek. Řapíky jsou dlouhé, zelené, mohou být i ojíněné. Kvete na dlouhé stopce jednopohlavnými květy. Stopka se postupně sklání dolů. Květenství tvoří toulec s palicí. Palice je rozdělená na 2 části. Na tenčí vykvétají samičí květy, na silnější samčí. Mezi nimi je krátká sterilní zóna. Plodem je bobule, která se objevuje na toulci. Obsahuje 1 - 3 semena.

Synonyma: Cluytiandra, Meineckia, Neopeltandra

Do substrátu doporučuji použít:
OSMOCOTE 60g
za 16,00 Kč s DPH.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


Druhy:

Peltandra sagittifolia

Roste podél východního pobřeží USA od Severní Karolíny přes Floridu k hranicím s Mexikem. Toulec má bílou barvu. Vyskytuje se ale vzácně.

Vyhovují ji bažiny, prameny, atp. s půdou s kyselým pH.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: Caladium glaucum, Calla sagittifolia, P. alba, P. glauca

Peltandra virginica (Peltandra viržinská)

Roste od hranic Kanady k hranicím Mexika. Osidluje okraje a břehy rybníků, močálů a pomalých toků. Daří se jí na pastvinách, kde je hnojena i zbavována konkurence jiných bylin. Ji samotnou krávy nežerou, pro obsah dráždivého šťavelanu vápenatého. Květenství jsou nevzhledná, schovaná pod listy, ale přest jsou pozoruhodná. Každé květenství je podobně jako u jiných áronovitých opatřeno toulcem. V něm je úplně skryto a dovnitř a ven pronikají skrze nevelký postranní otvor jen nepatrné mušky Elachiptera formosa. Žijí s peltandrou v úplné symbióze.

Vyhovují ji mělké vody, slepá ramena, bažiny a okraje potoků.

PeltandraVirginica.jpg
720 x 960 px
295.91 kB

Synonyma: Alocasia virginica, Arum virginicum, Arum walteri, Caladium undulatum, Caladium virginicum, Calla virginica, Lecontia virginica, P. angustifolia, P. canadensis, P. hastata, P. heterophylla, P. latifolia, P. luteospadix, P. tharpii, P. undulata, P. virginica f. angustifolia, P. virginica f. brachyota, P. virginica f. hastifolia, P. virginica f. heterophylla, P. virginica f. latifolia, P. virginica f. rotundata, P. virginica subsp. luteospadix, P. virginica var. angustifolia, P. virginica var. heterophylla, P. walteri, Rensselaeria virginica


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
(c) Aleš Kyral 2007 - 2019