zavři

Ceník prodejců:

 
 
 
 

pdf
 

karta rostliny zobrazena tento rok 60x

Jehličnany : Pinopsida / Podocarpales / Podocarpaceae

Phyllocladus (Fylokladus)

Roste na Novém Zélandu, Tasmánii, Papui-Nové Guineji, Malajsii, Borneu, Indii a Filipínách v podobě jednodomého (vyskytují se i jednopohlavné exempláře) stromu s bohatě větvenou korunou. Dorůstá výšky až 30m. Borka je hladká, tmavěhnědá nebo černá, uvnitř červená nebo žlutá a odlupuje se ve velkých kusech. Primární větve vyrůstají ve zdánlivých přeslenech, koncové jsou zploštělé jako kladodia, v obrysu eliptická, 3úhlá, laločnatá nebo složená, ladodia jsou dlouhá několik cm, seskupená podél větví v až 20cm dlouhých souborech.

Do substrátu doporučuji použít:
Přírodní rašelina
za 8,00 Kč s DPH.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


Druhy:

Phyllocladus aspleniifolius

Roste v Tasmánii v podobě stromu (ve vyšších polohách keře). Dožívá se věku až 660 (i 800) let. Dorůstá výšky 18 (i 30)m. Borka má tloušťku až 3cm, je tvrdá a šupinatá. Větve krátké, asymetrické, listy šupinaté, zpravidla opadávající, mladé větve zelené, fylokladia zploštělé, kožovité, kosočtvercovité nebo vějířovité, tupě zubaté nebo laločnaté, dlouhé 3 - 5cm, na horních dlouhé 8mm. Plody červené, semena malá.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: Brownetera aspleniifolia, P. billardierei, P. glaucus, P. rhomboidalis, P. serratifolius, P. trichomanoides var. glaucus, Podocarpus aspleniifolius, Thalamia asplenifolia

Phyllocladus hypophyllus

Roste na Filipínách, Moluckých ostrovech, Borneu, Sulawesi a Nové Guineji v podobě stromu s rozkladitou korunou nebo keře. Dorůstá výšky 2 - 30m při průměru kmene do 60cm. Borka je černá, tmavěhnědá, červená nebo šedá, hladká, neodlupující se, šupinatá, drsná a uvnitř bleděhnědá, růžová nebo hnědá Větve jsou prakticky přeslenité, bohaté. Listy na mladých exemplářích dlouhé 5 - 8mm, na dospělých šupinovité, dlouhé 2 - 3mm, fylokladia tmavězelená nebo žlutozelená, spodní strana světlejší, na mladých exemplářích hluboce laločnatá s okrajovými výstupky, kosočtvercovité až eliptické, dlouhé 3 - 8cm, široké 2 - 3cm, okrajové laloky široké 5mm. Samčí šištice vyrůstají v až 15tičetných svazečcích, v mládí žluté, později červené nebo růžové, válcovité, dlouhé 1,2 - 1,5cm, široké 3mm, samičí na redukovaném fylokladiu nebo 1cm stopce, vejčité, růžovofialové a mají až 15 šupin. Semena lesklá, hnědá a dlouhá 5 - 7mm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: P. hypophyllus var. protractus, P. major, P. protractus, Podocarpus hypophyllus

Phyllocladus toatoa

Roste na Novém Zélandu v podobě dvoudomého nebo jednodomého stromu. Dorůstá výšky do 15m při průměru kmene do 60cm. Fylokládia střídavě přeslenitá, vřetena dlouhá až 40cm, na mladých exemplářích listy dlouhé do 1,5cm, čárkovité, tupé nebo zašpičatělé, opadavé, na dospělých jedincích menší, fylokladia vyrůstají po 10 - 12ti ks na vřetenu, jsou kosočtvercovitá, vejčitá nebo podlouhlá, laločnatá, vroubkovaná, dlouhá 4 - 6cm, široká 2 - 4cm, spodní strana nasivělá a báze klínovitá. Samčí šištice vyrůstají v 10 - 20tičetných svazečcích, jsou terminální, stopky dlouhé 1 - 2,5cm, vajíčka v kulovitých hlávkách o průměru do 1,5cm po 4 - 7ks.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: P. glaucus

Phyllocladus trichomanoides

Roste na Novém Zélandu v podobě jednodomého stromu s kuželovitým habitem. Dorůstá výšky do 20m při průměru kmene do 1m. Větve vyrůstají v přeslenech. Listy na mladých exemplářích úzce čárkovité, hnědočervené, opadavé, dlouhé do 2cm, na dospělých menší, šupinaté, na bázi fylokladia, fylokladia střídavá, zpeřená na přeslenitých vřetenech, dlouhá do 30cm po 10 - 15ks, asymetricky kosočtvercovitá, vějířovitě laločnatá s tupými až uťatými laloky, okraj vroubkovaný, zoubky malé, šídlovité, dlouhé 1,5 - 3mm a báze klínovitá. Samčí šištice terminální v 5 - 10tičetných svazečcích na 0,3 - 1cm stopce, v mládí tmavě růžovofialové, později červené, samičí šištice zakrnělé, tvořené zpravidla 1 - 2ma vajíčky v pohárkovitých listenech, umístěné v pozměněných terminálních fylokládiích. Semena jsou oříškovitá a dlouhá 3mm. Existují vnitrodruhové taxony:

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: P. cunninghamii, Podocarpus trichomanoides


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
      © Aleš Kyral 2007 - 2019