zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 57x

Skalničky : Magnoliopsida / Ericales / Ericaceae / Phyllodoce

Phyllodoce empetriformis (Vřesovina šichovitá)

Roste na západě Severní Ameriky v podobě široce trsovitého keře. Dorůstá výšky 10 - 40cm. Větve jsou hustě olistěné a ochlupené. Listy jsou čárkovité, dlouhé 0,6 - 1,5cm, okraje jsou mírně žláznatě pilovitě zvlněné, lesklé, tmavěji zelené a na konci zaoblené nebo tupé. Kvete převislými růžovofialovými květy po několika ks na koncích větví, stopky jsou tenké, žláznatě ochlupené, dlouhé 1 - 3cm, koruna zvonkovitá, dlouhá 5 - 9mm, holá, kališní lístky vejčitě kopinaté a holé.

Vyhovují ji skalní pukliny, nízká zálivka, chudá dobře propustná půda, plné slunce a suchý zimní režim.

Množí se semeny, hřížením nebo řízky.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Kvete v měsících:    123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)

Synonyma: Bryanthus empetriformis, Menziesia empetriformis

Do substrátu doporučuji použít:
OSMOCOTE 60g
za 16,00 Kč s DPH.

Popis rodu Phyllodoce

Roste v arktickém pásmu a v alpinských výškách v podobě nízkého stálezeleného hustě větveného keříčku. Podobá se vřesu. Listy jsou střídavé, čárkovité, střechovitě poskládané a kožovité. Kvete v koncových hlávkách, horznech, téměř okoličnatých svazečcích anebo i jednotlivě. Květy jsou 4 - 6tičetné, koruna baňkovitá nebo zvonkovitá, má 8 - 12 tyčinek a malý kalich. Plodem je 4 - 6tipouzdrá kulovitá tobolka obsahující drobná semena. Semena jsou vejčitá, lesklá.

Vyhovuje ji lehká nevápenitá půda v polostínu. Na zimu se zakrývá chvojím.

Množí se letními nebo vyzrálými řízky.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Ericaceae (Vřesovcovité)

Patří sem byliny, keře a při představě typického představitele vřesu dokonce možná překvapivě i stromy. Řadí se sem na 70 rodů s 2500 druhy. Roste převážně na severní polokouli. Listy obvykle vyrůstají střídavě, nemají řapík a mohou být tvořeny šupinami nebo jehličkami. Mají často kožovitý povrch. V drtivé většině na zimu neopadávají, jsou vždyzelené. Květy jsou oboupohlavné se 4 - 5ti okvětními lístky. Nejčastějšími květenstvími jsou hrozny, okolíky a chocholíky.

Rostlinám vyhovují kyselé půdy s menším obsahem živin. Díky tomu se často vyskytují v lesích, rašeliništích, atp.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
      © Aleš Kyral 2007 - 2020