zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 110x

Bambus : Liliopsida / Poales / Poaceae / Phyllostachys

Phyllostachys nigra (Listoklasec černý)

Dorůstá výšky 3 - 4m. Vyznačuje se leskle černými stébly. Mladé výhony jsou ale ještě tmavě zelené. Délka listů dosahuje 9cm a šířka 2cm. Existují vnitrodruhové taxony:

Vyhovují mu chráněná místa. Odolává mrazům do -18°C.

PhyllostachysNigra6.jpg
681 x 908 px
149.17 kB PhyllostachysNigraPunctata.jpg
720 x 960 px
520.23 kB PhyllostachysNigraPunctata2.jpg
720 x 960 px
454.53 kB PhyllostachysNigraPunctata3.jpg
720 x 960 px
347.64 kB

Synonyma: Arundinaria stolonifera, Bambos kurotake, Bambusa boryana, Bambusa dichotoma, Bambusa nigra, Bambusa nigricans, Bambusa nigropunctata, P. boryana, P. filifera, P. fulva, P. nana, P. nigra f. asagi, P. nigra f. basinigra, P. nigra f. bicolor, P. nigra f. boryana, P. nigra f. flavescens, P. nigra f. fulva, P. nigra f. hanchiku, P. nigra f. lutea, P. nigra f. megurochiku, P. nigra f. mejiro, P. nigra f. monstrosa, P. nigra f. muchisasa, P. nigra f. nigropunctata, P. nigra f. okina, P. nigra f. pendula, P. nigra f. punctata, P. nigra f. simadake, P. nigra f. tosaensis, P. nigra f. usuguro, P. nigra var. boryana, P. nigra var. flavescens, P. nigra var. fulva, P. nigra var. hanchiku, P. nigra var. muchisasa, P. nigra var. nigropunctata, P. nigra var. punctata, P. nigra var. tosaensis, P. nigripes, P. nigropunctata, P. puberula f. albovariegata, P. puberula f. nigropunctata, P. puberula var. boryana, P. puberula var. flavescens, P. puberula var. fulva, P. puberula var. hanchiku, P. puberula var. muchisasa, P. puberula var. nana, P. puberula var. nigra, P. puberula var. nigropunctata, P. puberula var. pendula, P. puberula var. punctata, P. punctata, P. stolonifera, Sinarundinaria nigra, Sinoarundinaria nigra

Popis rodu Phyllostachys

Pochází z Asie s největším druhovým zastoupením ve střední Číně. Existuje asi 75 druhů a 200 variet a kultivarů. Nejvyšší dorůstají až do 30m. Některé se dají pěstovat i jako bonsaj.

Vyhovuje mu plné slunce. Na svém místě vytvářejí odnože a bez zábrany se šíří do okolí.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Poaceae (Lipnicovité)

Řadí se sem na 400 rodů s cca 10 000 druhy. Pokud se rozhlédnete kolem sebe, tak všude spatříte zástupce této čeledi. Patří sem totiž všechny trávy (včetně obilovin a pícnin). Sami dobře uhodnete, že sem tedy budou patřit jednoletky, dvouletky i trvalky a že se jedná o byliny a jednodomé rostliny. Dále sem patří ale i dřeviny typu bambus a občas i liány. Díky univerzálnosti zástupce nalezenete na celé zemi a to i v téměr všech výškových pásmech a místech. Rádi se shlukují do trsů. Existují následující podčeledi:

Rostlinu většinou tvoří duté stéblo s kolénky. Pod zemí vytváří obvykle tenké kořínky ve svazečcích. Listy jsou většinou bez řapíku, jsou jednoduché čárkovitě nebo úzce kopinatě tvarované, občas ostře prohnuté podle střední žilky (žilnatina je souběžná), umístěné především v přízemní listové růžici. Květy bývají oboupohlavné, nečastěji seskupené do klásků (obdařených na spodní straně dvěmi plevami). Ty zase jsou seskupené ve stažené latě. Nejčastějším plodem je obilka a dále třeba nažka nebo bobule i oříšek.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
      © Aleš Kyral 2007 - 2021