zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 384x

Jehličnany : Pinopsida / Pinales / Pinaceae / Picea

Picea glauca (Smrk sivý/S. bílý)

cenik ceny již od 219,00 Kč s DPH

Pochází z Kanady a severozápadu USA. Roste v podobě stromu s kuželovitou až jehlancovitou hustě větvenou korunou. Dorůstá výšky 15 - 50m při průměru kmene 1 - 2m. Borka je tenká, šedá až šedohnědá, šupinovitá, mírně se odlupuje. Větve bývají převislé, větvičky mírně převislé, v mládí narůžověle hnědé, pupeny vejčité až téměř kulovité, tupé, bleděšedé, bez pryskyřice, dlouhé 3 - 6mm. Jehlice jsou dlouhé 0,8 - 2,5cmm, široké 0,5 - 1,3mm, matné, modrozelené až bílošedé, 4hranné, mírně zakřivené, při mnutí zapáchají po černém rybízu, jsou seskupené na hroní straně větve, průduchy mají z obou stran. Šisky jsou dlouhé 2,5 - 8cm, široké 1,2 - 3cm, válcovité, zelené, ve zralosti bleděhnědé, semenné šupiny neohebné, tenké, široké, na konci zaoblené, celokrajné. Semena jsou malá, dlouhá 2mm a křídla dlouhá 6mm. Roste velmi rychle. U nás je pouze uměle vysazován. Existují vnitrodruhové taxony:

Pěstujeme stejně jako P. abies.

PiceaGlauca2.jpg
1024 x 768 px
257.59 kB PiceaGlauca3.jpg
681 x 908 px
298.62 kB PiceaGlaucaAlbertianaConica.jpg
600 x 903 px
423.68 kB PiceaGlaucaBlueWonder.jpg
612 x 816 px
177.08 kB PiceaGlaucaConica.jpg
510 x 693 px
91.21 kB PiceaGlaucaConica2.jpg
638 x 850 px
181.3 kB PiceaGlaucaLiliput.jpg
1204 x 903 px
426.36 kB

kvete v měsících:    123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)

Synonyma: Abies alba var. virescens, Abies arctica, Abies canadensis, Abies coerulea, Abies laxa, Abies rubra var. violacea, Abies virescens, P. acutissima, P. alba, P. alba var. foetida, P. alba var. pendula, P. canadensis f. parva, P. canadensis var. albertiana, P. canadensis var. glauca, P. canadensis var. pendula, P. coerulea, P. glauca f. buxoides, P. glauca f. conica, P. glauca f. parva, P. glauca var. pendula, P. laxa, Pinus abies var. laxa, Pinus alba, Pinus alba var. arctica, Pinus canadensis var. alba, Pinus glauca, Pinus laxa, Pinus tetragona

Popis rodu Picea

cenikceny již od 20,00 Kč s DPH

Patří mezi stálezelené rostliny. Kmen je přímý, rovný a dosahuje až 45m výšky, koruna je široce kuželovitá až jehlancovitá. Borka se odlupuje v šupinkách, je šedá až červenohnědá, později tlustá, brázditá. Větve jsou žebernaté, rýhované, zimní pupeny jsou vejčité, kkužlovité nebo téměř kulovité, pryskyřičnaté i bez pryskyřice. Listy v podobě jehlic vyrůstají ve spirále, paprsčitě nebo na horní straně směřují kupředu a na spodní odstávají, průřez může být 4hranný, tvar rovný nebo zakřivený a vydrží až 10let. Stomatální pruhy jsou na horní straně nebo všude, pryskyřičné kanálky jsou 2. Při odtržení zůstává větvička drsná. Kvete v šišticích na konci jara. Samčí šištice jsou samosatané v paždí listů, vzácně v terminálním, eliptickém nebo válcovitém tvaru, barva je žlutá až růžovočervená. Samičí šištice jsou samostatné, ve zralosti převislé, vejčitě válcovité nebo válcovité, vzácně vejčité, dozrávají 1. rokem, šupiny jsou tence dřevnaté, kožovité nebo papírovité, semena obvejčitá nebo vejčitá, křídlo dlouhé, blanité. Šišky visí směrem dolů. U nás roste pouze jediný druh P. abies. Je často pěstován pro produkci vánočních stromečků.

V případě, že jsou hustě nasázeny vedle sebe, tak spodní větve odumírají. Při dostatku světla je odolný proti větru. Většině druhů se daří ve vlhké chudé půdě s kyselým pH 4 - 6.

Množí se semeny nebo řízky.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Pinaceae (Borovicovité)

Zahrnuje 11 rodů a na 250 druhů a to většinu u nás přirozeně rostoucích jehličnanů. Téměř všechny pochází ze severní polokoule.

Rostou v podobě stromů (zřídka keřů) do výšek 2 - 100m a kromě modřínu a pamodřínu (Larix a Pseudolarix) jsou stáezelené. Kmen mají přímý, s vyjimkou borovic nevětvený. Jehličí může vyrůstat protistojně, ve svazečcích nebo ve spirále. Tvoří samčí a samičí šišky, dlouhé 2 - 60cm pokryté ve spirále dřevnatými šupinami. Semena obvykle mají křidélko. Vývoj šišek může trvat 1, 2 a raritou jsou i 3 roky.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
      © Aleš Kyral 2007 - 2022