zavři

Ceník prodejců:

Facebook
 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 3592x

Jehličnany : Pinopsida / Pinales / Pinaceae / Pinus

Pinus sylvestris (Borovice lesní/Sosna)

cenik ceny již od 259,00 Kč s DPH

Roste od východní Asie po Evropu a zabírá největší areál mezi stromy na světě. Patří mezi stálezelené rostliny a dožívá se 300 - 350 (i 500)let. Dorůstá 30 - 40 (i 45)m výšky při průměru kmene do 1,2m v kuželovém, později se široce rozloženou až deštníkovitou korunou. Borka má barvu šedofialovou (v horní části hnědooranžová) až rezavá. Je hladká a brzy začíná deskovitě rozpukávat. Kořeny jsou mohutné a obsahují i dlouhý kůlovitý kořen. Větve jsou různě zkroucené a vyrůstají přeslenitě, zimní pupeny jsou pryskyřičnaté až vejčité. Tužší jehlice mají modrozelenou a šedozelenou barvu. Ze svazečku vyrůstají po 2 a jejich délka dosahuje 4 - 7 (i 14)cm, šířka 1 - 2mm, bývají zkroucené, namodralé nebo našedlé, stomatální řady jsou na všech stranách, pryskyřičných kanálků je 6 - 20, okraj je jemně pilovitý a vytrvávají 2 - 6 (i 9)let. Samčí šištice mají žlutou barvu a válcovitý tvar, samičí šištice jsou barvy červené až červenofialové, v 1. roce ohnuté a vyrůstají na koncích větví. Přecházejí pak ve vejčité zelené šišky dlouhé do 8cm, které postupně hnědnou, ale zůstávají matné. Otevírají se na jaře 3. rokem. Semena jsou kuželovitě vejčitá, černá, dlouhá 4 - 5mm a mají 1,2 - 2cm křídlo. Využívá se ke zpevnění písčitých ploch. Největším naším exemplářem je "Borovice u Hartenberku" na Sokolovsku. Obvod kmene činí 3,8m. Dřevo se využívá ve stavebnictví a nábytkářství. Pryskyřice se využívá na výrobu terpentýnu a kalafuny. Existují vnitrodruhové taxony:

Není náročná na půdu, vystačí si s chudou písčitou půdou. Líbí se ji na plném slunci. Odolává i suchu a vysokým mrazům.

PinusSylvestris.jpg
1219 x 914 px
729.08 kB PinusSylvestris2.jpg
720 x 960 px
339.18 kB PinusSylvestris3.jpg
1219 x 914 px
358.02 kB PinusSylvestris4.jpg
576 x 768 px
165.66 kB PinusSylvestris5.jpg
720 x 960 px
388.92 kB PinusSylvestris6.jpg
1024 x 768 px
91.22 kB PinusSylvestrisArgentea.jpg
681 x 908 px
244.33 kB PinusSylvestrisArgentea2.jpg
1167 x 875 px
284.77 kB PinusSylvestrisAurea.jpg
1024 x 768 px
295.2 kB PinusSylvestrisFastigiata.jpg
681 x 908 px
496.93 kB PinusSylvestrisGlobosaNana.jpg
681 x 908 px
507.77 kB PinusSylvestrisPyramidalisGlauca.jpg
576 x 768 px
125.05 kB PinusSylvestrisPyramidalisGlauca2.jpg
576 x 768 px
181.14 kB PinusSylvestrisRepanda.jpg
1229 x 922 px
704.36 kB PinusSylvestrisSp.jpg
600 x 450 px
203.66 kB PinusSylvestrisWatereri.jpg
1024 x 768 px
282.44 kB PinusSylvestrisWatererii2.jpg
750 x 501 px
291.34 kB

Kvete v měsících:    123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)

Synonyma: P. binatofolio, P. borealis, P. cretacea, P. ericetorum, P. erzeroomica, P. fominii, P. frieseana, P. genevensis, P. genovensis, P. hagenaviensis, P. krylovii, P. lapponica, P. montana, P. mughus, P. resinosa, P. rigensis, P. rubra, P. scariosa, P. silvestris, P. sylvestris f. aurea, P. sylvestris f. fastigiata, P. sylvestris f. fruticosa, P. sylvestris f. nana, P. sylvestris f. parvifolia, P. sylvestris f. pendula, P. sylvestris f. watereri, P. sylvestris subsp. amurensis, P. sylvestris subsp. hercynica, P. sylvestris subsp. krylovii, P. sylvestris subsp. lapponica, P. sylvestris subsp. nevadensis, P. sylvestris subsp. pannonica, P. sylvestris subsp. scotica, P. sylvestris subsp. sibirica, P. sylvestris subsp. ursina, P. sylvestris var. altaica, P. sylvestris var. aquitana, P. sylvestris var. aurea, P. sylvestris var. baenitzii, P. sylvestris var. batava, P. sylvestris var. borussica, P. sylvestris var. brevifolia, P. sylvestris var. caraminica, P. sylvestris var. communis, P. sylvestris var. cretacea, P. sylvestris var. echinata, P. sylvestris var. erythranthera, P. sylvestris var. fastigiata, P. sylvestris var. fruticosa, P. sylvestris var. genuina, P. sylvestris var. gibba, P. sylvestris var. haguenensis, P. sylvestris var. hercynica, P. sylvestris var. horizontalis, P. sylvestris var. lapponica, P. sylvestris var. leucosperma, P. sylvestris var. macrocarpa, P. sylvestris var. melanosperma, P. sylvestris var. monticola, P. sylvestris var. nana, P. sylvestris var. nevadensis, P. sylvestris var. norvegica, P. sylvestris var. pannonica, P. sylvestris var. parvifolia, P. sylvestris var. patula, P. sylvestris var. pendula, P. sylvestris var. phaeosperma, P. sylvestris var. plana, P. sylvestris var. rigensis, P. sylvestris var. rubra, P. sylvestris var. rubriflora, P. sylvestris var. sarmatica, P. sylvestris var. scariosa, P. sylvestris var. scotica, P. sylvestris var. septentrionalis, P. sylvestris var. sibirica, P. sylvestris var. sietzii, P. sylvestris var. sphagnicola, P. sylvestris var. superrhenana, P. sylvestris var. tartarica, P. sylvestris var. turfosa, P. sylvestris var. virgata, P. tartarica

Jako doplněk do substrátu doporučuji:
Zeolit
za 20,00 Kč s DPH.

Popis rodu Pinus

cenikceny již od 20,00 Kč s DPH

Existuje více než 100 druhů rostoucích v Africe, Asii, Evropě a Severní Americe. U nás je původní B. lesní (největší), B. blatka a B. kleč. Patří mezi stálezelené stromy, méně často keře. Větve jsou pravidelné přeslenité. Větve mají dvojího typu, první jsou dlouhé s pouze šupinovitými listy a odstálými svazčkami jehlic, druhé jsou krátké a mají jehlice po 2 - 7ks ve svazečcích. Jehlice na stromech zůstávají po dobu 2 - 12ti let, mohou být zkroucené, pryskyřičných kanálků může být 2 - 10 (i 20), báze je schovaná v blanité pochvě. Samčí šištice bývají v přisedlých klasovitých svazečcích na bázi větví a mají václovitý nebo vejčitý tvar. Semenné šištice jsou stopkaté až téměř přisedlé, vzpřímené nebo převislé, kuželovité, válcovité nebo vejčité, zrají 2. - 3. rokem, semenné šupiny vytvářejí spirálu, dřevnatí, bývají zahrocené. Semena jsou jedlá, různého tvaru, bývají opatřená křídlem, mají 3 - 18 děloh. Vydávají příjemné aroma a díky větší velikosti pylu nejsou alergenní.

Mají rádi slunná a polostinná místa s písčitou kyselejší a humózní půdou. Borové jehličí vyrůstá ve svazečcích obklopených pochvou. Velkou sbírku borovit naleznete v arboretu Sofronka v Plzni.

Množí se semeny.

Tabulka uvádí jednoduché třídění borovic, se kterými se u nás nejčastěji setkáte. Třídění je provedeno podle počtů jehlic ve svazečku, což je jedno z klíčových hledisek při určování druhu borovice:

2 jehlice ve svazku (suché pupeny)Pinus halepensis
Pinus pinaster
Pinus pinea
2 jehlice ve svazku (smolnaté pupeny)Pinus contorta
Pinus heldreichii
Pinus mugo
Pinus nigra
Pinus rotundata
Pinus sylvestris
Pinus uncinata
3 jehlice ve svazkuPinus jeffreyi
Pinus ponderosa
5 jehlic ve svazkuPinus aristata
Pinus cembra
Pinus flexilis
Pinus lambertiana
Pinus parviflora
Pinus peuce
Pinus strobus
Pinus wallichiana

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Pinaceae (Borovicovité)

Zahrnuje 11 rodů a na 250 druhů a to většinu u nás přirozeně rostoucích jehličnanů. Téměř všechny pochází ze severní polokoule.

Rostou v podobě stromů (zřídka keřů) do výšek 2 - 100m a kromě modřínu a pamodřínu (Larix a Pseudolarix) jsou stáezelené. Kmen mají přímý, s vyjimkou borovic nevětvený. Jehličí může vyrůstat protistojně, ve svazečcích nebo ve spirále. Tvoří samčí a samičí šišky, dlouhé 2 - 60cm pokryté ve spirále dřevnatými šupinami. Semena obvykle mají křidélko. Vývoj šišek může trvat 1, 2 a raritou jsou i 3 roky.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
(c) Aleš Kyral 2007 - 2019