zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 59x

Trávy : Liliopsida / Poales / Poaceae / Poa

Poa alpina (Lipnice alpská)

Roste v trsech. Dorůstá výšky 3 - 50cm. Přízemní listy jsou ploché, zpravidla žlábkované, zelené, měkké, slabé, dlouhé 4 - 12cm, jazýček nejvyššího stébelného listu je špičatý a dlouhý do 5mm, u dolních listů uťatý a dlouhý 1 - 2mm. Květenstvím je vejčitá lata délky 3 - 9cm, šířky 2 - 4cm, klásky jsou zelené s nafialovělými nebo nažloutlými skvrnami, bývají živorodé (ale ne v ČR), na bázi s nepatrnou až žádnou huninkou a čepel nejvyššího stébelného listy je kratší nebo stejně dlouhá jako pochva. Existují vnitrodruhové taxony:

Roste nad hranicí lesa, vyhovují ji skalní štěrbiny, kamenité svahy a nivy.

PoaAlpina.jpg
532 x 800 px
163.08 kB

kvete v měsících:    123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)

Synonyma: P. alpina f. vivipara, P. alpina subsp. atlantica, P. alpina subsp. balcanica, P. alpina subsp. bivonae, P. alpina subsp. brevifolia, P. alpina subsp. digitata, P. alpina subsp. fallax, P. alpina subsp. insularis, P. alpina subsp. stefanovii, P. alpina subsp. vivipara, P. alpina var. atlantica, P. alpina var. brevifolia, P. alpina var. buxicola, P. alpina var. frigida, P. alpina var. intermedia, P. alpina var. macedonica, P. alpina var. minor, P. alpina var. obtusata, P. alpina var. parva, P. alpina var. subalpina, P. alpina var. vivipara, P. badensis subsp. insularis, P. bivonae, P. blepharachne, P. borisii, P. djurdjurae, P. elbrussica, P. flavescens, P. frigida, P. insularis, P. macedonica, P. macedonica var. achtarovii, P. macedonica var. nana, P. macedonica var. pseudovivipara, P. macedonica var. tenuifolia, P. olympica, P. pratensis var. alpina, P. stolonifera, P. violascens, P. vivipara, Uralepis mutica

Popis rodu Poa

cenikceny již od 55,00 Kč s DPH

Pochází zejména z teplejších částí na severní polokouli. Může se jednat o jednoletky i trvalky. Pod zemí vytváří oddenky. Stonkem je úzké stéblo. Listy má úzké.

Množí se semeny.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Poaceae (Lipnicovité)

Řadí se sem na 400 rodů s cca 10 000 druhy. Pokud se rozhlédnete kolem sebe, tak všude spatříte zástupce této čeledi. Patří sem totiž všechny trávy (včetně obilovin a pícnin). Sami dobře uhodnete, že sem tedy budou patřit jednoletky, dvouletky i trvalky a že se jedná o byliny a jednodomé rostliny. Dále sem patří ale i dřeviny typu bambus a občas i liány. Díky univerzálnosti zástupce nalezenete na celé zemi a to i v téměr všech výškových pásmech a místech. Rádi se shlukují do trsů. Existují následující podčeledi:

Rostlinu většinou tvoří duté stéblo s kolénky. Pod zemí vytváří obvykle tenké kořínky ve svazečcích. Listy jsou většinou bez řapíku, jsou jednoduché čárkovitě nebo úzce kopinatě tvarované, občas ostře prohnuté podle střední žilky (žilnatina je souběžná), umístěné především v přízemní listové růžici. Květy bývají oboupohlavné, nečastěji seskupené do klásků (obdařených na spodní straně dvěmi plevami). Ty zase jsou seskupené ve stažené latě. Nejčastějším plodem je obilka a dále třeba nažka nebo bobule i oříšek.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
      © Aleš Kyral 2007 - 2021